Baterie z elektroaut pomáhají ve sklárně Moser
Sklárna Moser nechala na střechy naistalvat celkem 1146 fotovoltaických panelů. Tři čtvrtiny spotřeby elektřiny si vyrábí sama. Přebytky energie si uchovává v bateriových úložištích složených z baterií, které nemohly být nasazeny v elektromobilech nebo dává druhý život vyřazeným bateriím. Foto ČEZ

Světoznámý výrobce českého křišťálu investoval do vlastní solární elektrárny. Více než 1 000 fotovoltaických panelů je doplněno o dvojici bateriových úložišť pro ukládání přebytků z výroby. Baterie jsou sestaveny v ČR z akumulátorů určených původně do elektromobilů.

Reklama

Světoznámý výrobce českého křišťálu investoval do vlastní solární elektrárny. Více než 1 000 fotovoltaických panelů je doplněno o dvojici bateriových úložišť pro ukládání přebytků z výroby. Baterie jsou sestaveny v ČR z akumulátorů určených původně do elektromobilů.

Návratnost investice karlovarlovarské sklárny Moser do posílení energetické soběstačnosti a udržitelnějšího provozu se při dnešních cenách odhaduje na přibližně 12 let. Díky produkci ekologické energie ze slunce a možnosti jejího skladování v bateriích nově pokryje každoročně více než 60 % své spotřeby elektřiny. Službu na klíč zahrnující návrh, dodávku a instalaci systému zajistila společnost ČEZ ESCO.

Fotovoltaika s výkonem 527 kW vyrobí přes 530 MWh bezemisní elektřiny ročně. Dvě baterie o celkové kapacitě 600 kWh k ukládání přebytků z výroby pocházejí z ryze českého programu sestavování úložných systémů, který využívá akumulátory ze sektoru automotive. Tzv. second life program řeší alternativní uplatnění pro baterie, které nemohly být z různých důvodů nasazeny v elektromobilech, nebo prodlužuje životnost baterií vyřazených právě z e-aut. Jde o akumulátory, které už sice nevyhovují nárokům provozu elektrických aut, ale další roky mohou spolehlivě sloužit právě ve stacionárních bateriích. Iniciativa je společným příspěvkem společností ČEZ a Škoda Auto k silnějšímu zapojení elektroaut do služeb energetiky.

Bateriové systémy už jsou součástí energetických hospodářství asi 30 firem, naposledy začal akumulační systém fungovat ve sklárnách Moser. Cílem je silněji zapojit elektroauta do energetických řetězců, snížit uhlíkovou stopu v celém životním cyklu baterií a přispět k posílení energetické nezávislosti průmyslových firem. ČEZ ESCO také naplňuje svůj plán do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby zákazníků fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 300 MW. Jde o instalace převážně na střechách, carportech a ve výrobních areálech zákazníků. Mezi největší instalace poslední doby patří střešní fotovoltaiky pro developera CTP (2 MW), automotive dodavatele Denso (1,7 MW) a Aisan (1,6 MW) nebo druhý největší český carport (parkoviště zastřešené fotovoltaikou) v areálu firmy Česká zbrojovky (474 kW).