Jak v létě 2023 jezdí cyklobusy
3. června vyjel Crossway LE 12M Line Arrivy s vlekem pro 40 kol a 10 elektrokol mezi Přerovem, Valašským Meziříčím, Rožnovem pod Radhoštěm a Horní Bečvou na Bumbálku. Foto Tomáš Ertl

V sobotu 1. července vyjíždí další cyklobus v Plzeňském kraji a na Kokořínsku. Přidáváají se tak k Brdskému cyklobusu, cyklobusům do Hostýnských vrchů, do Beskyd a do Vsetínských vrchů ve Zlínském kraji, z Prostějova na Dhanskou vrchovinu, do Jizerských hor a Krkonoš, autobusu s vlekem pro kola Arrivy mezi Přerovem, Valašským Meziříčím, Rožnovem pod Radhoštěm a Horní Bečvou na Bumbálku nebo turistbusu po jižní Moravě a Dolním Rakousku.

V sobotu 1. července vyjíždí další cyklobus v Plzeňském kraji a na Kokořínsku. Přidáváají se tak k Brdskému cyklobusu, cyklobusům do Hostýnských vrchů, do Beskyd a do Vsetínských vrchů ve Zlínském kraji, z Prostějova na Dhanskou vrchovinu, do Jizerských hor a Krkonoš, autobusu s vlekem pro kola Arrivy mezi Přerovem, Valašským Meziříčím, Rožnovem pod Radhoštěm a Horní Bečvou na Bumbálku nebo turistbusu po jižní Moravě a Dolním Rakousku.

Od 1. července do konce srpna bude na linkách PID v provozu Kokořínský cyklobus. S kapacitou 20 kol bude jezdit autobus s přívěsem o sobotách, nedělích a svátcích na třech trasách a bude navazovat na vlaky ve Mšeně a autobusy v Mělníku.
•    Linka 695    Mělník – Kokořínský Důl – Ráj – Mšeno
•    Linka 697    Mšeno – Ráj – Dubá – Houska – Doksy
•    Linka 693    Mšeno – Lobeč – Nosálov

Navštíívit můžete i s kolem turisticky oblíbenou oblast Kokořínských skal s nespočtem skalních útvarů a kulturních památek:
•    hrady: Kokořín, Houska
•    rozhledna: Vrátenská hora
•    muzeum pivovaru a vlastivědné muzeum E. Štorcha v Lobči a parostrojní pivovar Lobeč
•    koupaliště: Harasov, Nedamov
•    skalní hrady a stezky: Cinibulkova stezka (Skalní bludiště), skalní hrad Nedamy, skalní útvary – Pokličky, Skalní brána, Obří hlava a žába atd.

Kromě cyklobusu na Kokořínsku jsou do systému PID zapojeny také další dvě autobusové sezonní linky v oblasti Brd a Českého ráje:
•    CYKLO1 Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín     
•    CYKLO2 Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště – Kněžmost – Sobotka


Na všech těchto linkách platí běžný Tarif PID, na lince 697 také Tarif IDOL, v části trasy linky CYKLO2 také Tarif IREDO. Cena za přepravu kola je 20 Kč.

Brdský cyklobus vyveze rodiny s dětmi i s jejich koly bezpečně přímo až na hřeben pohoří Brdy přezdívaného „malá Šumava“. Po roční odmlce se vrací ve zkušební režimu sobotních jízd během měsíce dubna. Provoz Brdského cyklobusu zajišťuje dopravce Z-Group bus a.s, divize ČSAD autobusy Plzeň.

Chráněná krajinná oblast Brdy nabízí krásné pěší a cyklistické trasy. Cyklisté mohou po trase navštívit řadu zajímavostí, například Spálené Poříčí, Padrťské rybníky, legendární vrch Třemšín, půvabný Rožmitál pod Třemšínem, nebo Hornické muzeum v Příbrami včetně prohlídky štol a jízdy důlními vláčky.

Tzv. „Brdský cyklobus“ je veden po běžné autobusové lince č. 440555 z Plzně do Příbrami. Autobus s cyklovlekem jede na trase Plzeň - Starý Plzenec - Spálené Poříčí - Míšov/Brdy – Rožmitál – Příbram a obslouží tak všechny turisticky atraktivní body brdských vrcholků.  Opět jsou zavedeny i spoje Příbram – Míšov a opačně. Více o jízdních řádech a jízdném Brdského cyklobusu.

V Plzeňském kraji vyjely linky IDPK 251 v upravené trase Plzeň – Kladruby – Tachov – Lesná, Stará Knížecí Huť a dále tradiční linky 322 Plzeň – Dolní Bělá – Manětín – Nečtiny a 523 Plzeň – Spálené Poříčí – Rožmitál pod Třemšínem v sobotu 29. dubna. Většina cyklobusových linek v Plzeňském kraji zahájí letošní sezonu 27. května a chybět nebudou ani cyklobusy po Šumavě. Novinkou letošní sezóny je změna trasy linky 251, která jede přes Kladruby, kde je krásný klášter. Výletníci i cyklisté v letošním roce ocení zařazení linky k rozhledně na Čerchově do systému IDPK. Letos proto vyjede jako linka s číslem 651 a nezměněnou trasou Furth im Wald – Domažlice – Čerchov – Waldmünchen, cestující tak v jejích spojích mohou uplatit všechny jízdní doklady integrovaného systému Plzeňského kraje. Kromě oblíbeného spojení na dominantu Chodska, na Čerchov, vyjede i přeshraniční linka 982 směr Lam a Bodenmais.

Další příjemnou novinkou, kterou turisté i cyklisté určitě ocení, je zavedení letního provozu na lince 983, která v červenci a srpnu odveze zájemci a maximálně 5 kol z Železné Rudy k lanovce na vrchol Velkého Javoru. Vyjíždí 1. července. Na lince platí mezinárodní jízdenky IDPK a samozřejmě také jízdenky Turista Plzeňskem a Bavorskem.

Arriva nasazuje na cyklobusové linky klimatizované a nízkopodlažní autobusy. Jezdí s cyklovleky pro 22 kol nebo s cyklodržáky pro 5 kol a ve všech autobusech je možné za jízdenky IDPK zaplatit platební kartou. Přeprava kola na 240 minut vyjde na 20 korun, celodenní na 40 Kč. Spoje, které umožňují přepravu kol, jsou v jízdních řádech označeny jeho symbolem.

Díky ožívající příhraniční spolupráci, nemusí turisté zůstat jen v Plzeňském kraji nebo jet jen linkami 651, 982 a 983. Využít je možné sítě celé řady linek, podrobnosti a jízdní řády jsou na webu www.regionalni-mobilita.cz, včetně tipů na výlety, seznamu cykloservisů, opraven, půjčoven nebo nabíjecích stanic pro elektrokola.

Na svou obvyklou trasu letos vyjede i cyklobus v rámci příbramské městské dopravy. Linka 5B od 17. června do půlky září a milovníky nedotčené přírody Brd doveze z Příbrami do Kozičína nebo Orlova, do hornického města je navíc možné přijet rychlíkem Arrivy od Prahy, na který cyklobus navazuje. Do Brd jezdí i linka IDPK 523 od Plzně a Spáleného Poříčí.

Poslední dubnový víkend mohou cyklisté vyrazit cyklobusy do hor Zlínského kraje. V sobotu 29. dubna vyjíždějí ve regionu první cyklobusy, které zavezou cestující do Hostýnských vrchů, do Beskyd a do Vsetínských vrchů. V červnu pak přibude i nová linka, která propojí Zlín se Vsetínem.Dvě základní trasy cyklobusů budou fungovat podobně jako v loňském roce. Jde o cyklobus Zlín–Troják–Tesák – Bystřice pod Hostýnem a o linku Vsetín – Velké Karlovice – Pustevny. Obě budou jezdit o víkendech a volných dnech od 29. dubna až do 1. října.

O letních prázdninách až do 1. září budou cyklobusy jezdit i v pracovních dnech: ze Zlína přes Hostýnské vrchy do Bystřice pod Hostýnem stejnou trasou jako o víkendech, cyklobus ze Vsetína pojede ve všední dny přes Velké Karlovice na Bumbálku a následně přes Velké Karlovice a Hutisko-Solanec do Rožnova pod Radhoštěm, odkud se odpoledne přes Dušnou vrátí do Vsetína.

Novinkou na tuto sezónu bude cyklobusové spojení Zlín – Vsetín, které bude fungovat o víkendech od 11. června do 1. října. Zájemci ze Zlínska se díky němu dostanou ráno na Valašsko.

Na Valašsko budou v sezóně zajíždět i cyklobusy z jiných krajů. Například z Moravskoslezského kraje lze využít cyklobus Nový Jičín – Příbor – Kopřivnice – Rožnov pod Radhoštěm – Pustevny/Bumbálka.

Změn letos doznají cyklobusy Arrivy z Přerova. Trasa z Přerova přes Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm a Horní Bečvu do beskydského sedla Bumbálka bude rozšířena také o nedělní provoz. Linka tak už nebude jezdit jen v sobotu, ale po celý víkend. Odjezd v půl osmé ráno z Přerova zůstává zachován, zpět pojede cyklobus z Bumbálky v 16:00. Autobus s cyklovlekem pro 40 kol a 10 elektrokol vyjede na trasu poprvé 3. června a jezdit bude až do konce září během volných dnů, včetně červencových státních svátků. Cyklisté zaplatí za kolo 20 korun, za přepravu elektrokola 30. Kvůli velkému zájmu z předchozích let bude opět možné si přepravu předem objednat v on-line rezervačním systému Arrivy. Kvůli nízkému zájmu milovníků cykloturistiky letos nebude jezdit nedělní spoj z Přerova směrem na Bouzov.

Zahálet letos nebudou ani už tradiční cyklobusy z Prostějova na Drahanskou vrchovinu. Vybrané víkendové spoje vozí kola od soboty 29. dubna až do konce září a jezdí v rámci autobusových linek 432 Prostějov – Protivanov – Boskovice a 434 Prostějov – Buková – Protivanov. Na linkách platí tarif IDSOK, jízdenku s místenkou pro jízdní kolo lze koupit na webu Arrivy nebo u řidiče. Spoje přepravující kola jsou označeny jeho symbolem.

Od soboty 6. května začíná jezdit TURISTBUS - soubor dvou autobusových linek propojujících jižní Moravu s obcemi Dolního Rakouska. Letos se představuje v modernizovaném řešení - Podivín, Lednice, Hlohovec a Valtice tak získávají spojení se Schrattenbergem s možností přestupu dále směr Poysdorf a Mistelbach. Z Mikulova (s garantovanou návazností z linky 105 od Brna) pak lze dojet přes Falkenstein do Poysdorfu, kde je opět možné přestoupit na rakosukou linku VOR 560 do Mistelbachu. TURISTBUS bude fungovat o víkendech a svátcích až do 1. října.

Cyklobusy jezdí opět také do Jizerských hor a do Krkonoš. Některé spoje jsou v provozu od konce dubna a další přibudou od 1. července. Jde o linky Liberec-Bedřichov-Jablonec n.Nisou-Turnov; Frýdlant-Raspenava-Hejnice-Bílý Potok-Smědava; Jablonec n.Nisou-Bedřichov-Tanvald-Kořenov,Jizerka; Martinice v Krk.-Jilemnice-Hrabačov-Vítkovice-Dol.Mísečky-Hor.Mísečky; Jilemnice-Benecko-Vrchlabí nebo Krkobus:" Harrachov - Vrchlabí - Pec p.Sněžkou - Malá Úpa.