120 let od založení firmy Sodomka: V rámci oslav nejen  DOD v IVECO CR 6.6.2015

a IX. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto.
Doplněno aktuálně informacemi z IVECO CR Odkaz na webové strany oslav.

Carrosserie Sodomka -> KAROSA -> Renault -> IRISBUS -> IVECO BUS
a IX. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto.
Doplněno aktuálně informacemi z IVECO CR Odkaz na webové strany oslav.

Carrosserie Sodomka -> KAROSA -> Renault -> IRISBUS -> IVECO BUS
Historie výroby silničních vozidel ve Vysokém Mýtě se začala psát již v roce 1895, kdy Josef Sodomka založil firmu „První východočeská výroba kočárů Josefa Sodomky". První autobus s karosérií Sodomka byl zde vyroben v roce 1928.

S rokem znárodnění Sodomkovy továrny v roce 1948 vstoupila do historie poprvé značka Karosa. Výroba autobusů pokračovala i v období privatizace a nástupu standardních tržních podmínek v první polovině 90. let. Do 111. roku své existence před deseti lety vstoupila Karosa jako silný člen společnosti Irisbus, což byla původně společná značka pro autobusy skupiny Iveco-Renault (Renault později prodal Ivecu svůj podíl). Se značkou Irisbus a delfínem v logu jsme se se definitivně mohli rozloučit v nedávné době. Od roku 2013 využívá koncern Iveco pro své autobusy jednotnou obchodní značku Iveco Bus. Výrobní závod ve Vysokém Mýtě působí pod označením Iveco CR. Jedná se o největší výrobní kapacitu skupiny Iveco Bus.

Tisková zpráva IVECO CR:
Iveco Czech Republic, a. s. Vysoké Mýto oslaví 120 let
První červnový týden bude ve Vysokém Mýtě patřit oslavám 120 let od založení firmy Josefem Sodomkou. Oslavy se budou konat od 1. do 6. ervna 2015 nejen v areálu výrobního závodu Iveco Bus, ale i na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Na své si přijdou děti, studenti, řidiči autobusů, bývalí zaměstnanci, ale i všichni autobusoví nadšenci. V rámci oslav bude pokřtěna kniha o historii společnosti. Více informací naleznete na
www.120let-iveco-bus-vysoke-myto.cz
Pondělí 1. června si nejvíce užijí ti nejmenší, kteří budou moci na náměstí oslavit Mezinárodní den dětí v rámci Sportovního dne Vysokého Mýta. V úterý společnost Iveco Czech Republic, a. s. ocení nejúspěšnější výsledky studentů přihlášených rodinami zaměstnanců společnosti do soutěže Scholarship Awards. Třetí den oslav patří profesionálním řidičům autobusů, kteří dostanou šanci změřit své síly v jízdách zručnosti na autodromu ve Vysokém Mýtě v celostátní soutěži o titul nejlepšího řidiče autobusu.

Páteční odpoledne si užijí zejména pamětníci, bývalí zaměstnanci závodu a autobusoví fanoušci. V Muzeu českého karosářstsví bude pokřtěna kniha o historii společnosti s názvem „Od kočárů k autobusům“ (patrně nové rozšířené vydání) a premiéru bude mít dokument, který diváky prostřednictvím vzpomínek pěti pamětníků provede všemi etapami historie společnosti. V Muzeu českého karosářství proběhne také vernisáž Věry Hejdové, kreslířky historických automobilů.

Sobota 6. června bude patřit již tradičnímu festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto, na kterém se podílí Regionální muzeum Vysoké Mýto spolu se společností Iveco Czech Republic, a. s., Muzeem českého karosářství a městem Vysoké Mýto. Oslavu bude moderovat Václav Kopta. Na náměstí je připraven celodenní program s unikátní výstavou všech zástupců modelových řad od automobilů Josefa Sodomky přes autobusy Karosy po současnou produkci značky Iveco Bus. Zájemci o techniku a automobilový průmysl si budou moci na dni otevřených dveří Iveco Czech Republic, a. s. zblízka prohlédnout montážní linku a celý proces výroby autobusů. V areálu výrobního závodu budou vystavené nejnovější vozy značek Iveco Bus, Iveco a CNH Industrial a proběhne autogramiáda Aleše Lopraise, který zde představí svůj závodní vůz značky Iveco.

Iveco Bus v České republice

Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem Iveco Bus. Společnost Iveco Czech Republic, a. s., navazuje na dnes již 87letou tradici výroby autobusů v tomto městě. Firma, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již v druhé polovině čtyřicátých let minulého století orientovala převážně na výrobu autobusů a je spojena s řadou úspěšných a dnes legendárních vozidel. Jedná se o typ 706 RTO, ale i o další řady ŠM, ŠL, ŠD, 700 a 900. Na tyto úspěšné typy navázala vozidla Crossway – nejúspěšnější meziměstský autobus současnosti. Výrobní závod doposud vyrobil více než 22 000 vozidel Crossway. Výroba dále zahrnuje vozidla typu Crossway Low Entry, Line, POP a PRO a Urbanway s různými typy motorů v mnoha výrobních modifikacích vozidel. V tomto roce společnost oslavuje významné jubileum – 120 let od založení firmy Josefem Sodomkou.

Zároveň pořádá Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a Společnost přátel Carrosserie Sodomka ve spolupráci s Iveco Czech Republic, a. s. a Městem Vysokým Mýtem IX. ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto. Viz www.muzeum-myto.cz.

120 let od založení firmy Sodomka: V rámci oslav nejen  DOD v IVECO CR 6.6.2015
120 let od založení firmy Sodomka: V rámci oslav nejen  DOD v IVECO CR 6.6.2015
Vzpomínka na poměrně zlomový rok 2005. První Arway (dole) položil základy nové koncepce a z vysokomýtských autobusů definitivně mizí logo "K".
120 let od založení firmy Sodomka: V rámci oslav nejen  DOD v IVECO CR 6.6.2015
2005 a historické RTO