Berounsko a Hořovicko se od 13. prosince zapojí do PID

Téměř padesát linek bude zrušeno, nových 23 zavedeno, osm změněno a všechny budou provázány tak, aby došlo k efektivnější dopravní obslužnosti.
Téměř padesát linek bude zrušeno, nových 23 zavedeno, osm změněno a všechny budou provázány tak, aby došlo k efektivnější dopravní obslužnosti.
Všechny linky PID v nových částech Středočeského kraje budou od 13. prosince pod dohledem koordinačního dispečinku. Zaveden bude zaveden pásmový a časový tarif PID s možností využití přestupních jízdenek i časových kuponů, a to v papírové i elektronické podobě, včetně možnosti nákupu jednorázového jízdného platební kartou u řidiče nebo pomocí mobilní aplikace PID Lítačka, díky tomu ušetří hlavně pravidelně dojíždějící.

Integrace Berounska kromě jiného přinese také zapojení MHD Beroun-Králův Dvůr. Na jednu jízdenku tak bude možné cestovat pražskou MHD, autobusem i vlakem z Prahy do Berouna i místními autobusy po Berouně a Králově Dvoře včetně okolních obcí. V Berouně vznikne na Autobusovém nádraží přestupní uzel z nově integrovaných linek na stávající páteřní integrované železniční linky R16 a S7, umožňující bezpečný přestup mezi linkami bez ohrožování cestujících tranzitní dopravou. Zlepší se spojení obcí s nákupními možnostmi i centrem Berouna.

  • Linku A od Nemocnice do Popovic přes Velké sídliště nahradí prodloužená linka 425.
  • Linku B z Počapel přes Autobusové nádraží a Hýskov do Nižbora nahradí linka 631, která bude z Králova Dvora nově pokračovat přes Křižatky, Tmaň, Suchomasty a Bykoš do Všeradic, čímž nahradí také současné linky C14, C23 a C25. V úseku mezi Královým Dvorem a Počaply bude linka B nahrazena frekventovanými linkami 380, 384 a 394. Mezi Nižborem a Žloukovicemi bude jezdit převážně školní linka 649, díky integraci bude možné ze Žloukovic do Berouna naplno využít vlak.  
  • Linku C ze Zdejciny na Jarov nahradí jednak linka 633, která pojede ze Zdejciny a z Autobusového nádraží bude nově pokračovat přes Tetín a Koněprusy do Litně namísto dnešní linky C17, a také linka 630, která bude z Autobusového nádraží prodloužena přes Zavadilku na Jarov.
  • Linka H z Hostimi do Berouna bude nahrazena prodlouženou linkou 425.

Zásadními změnami projdou také autobusové linky v Hořovicích a okolí. Linku hořovické MHD nahradí linky 531, 643 a 648, ve kterých bude na území Hořovic uznávána bezplatná přeprava. Díky integraci bude možné libovolně přestupovat. Cesta z Hořovic až do centra Prahy bude stát 76 Kč s platností 4,5 hodiny.

U hořovického nádraží se zlepší přestupy od vlaků (především rychlíků) na regionální autobusy. Linka MHD Hořovice bude sloučena s linkami na Zbiroh a opačným směrem do Praskoles, čímž dojde k rozšíření nabídky přímého spojení pro Zbiroh, Týček, Cerhovice a Záluží ke školám v Komenského ulici a nemocnici v Hořovicích, nové spojení ke školám a na Cintlovku pak získají i Praskolesy. Ve spolupráci s Plzeňským krajem dojde ke zlepšení obsluhy Kařezu a Kařízku.

Více informací na webu PID