Reklama
Reklama
person rebus  date_range 25.06.2026

Dopravní podnik města Brna završí historicky největší obnovu tramvajového vozového parku mimořádnou akcí. V úterý 30. června vyjede do ulic konvoj všech 40 nových tramvají Škoda ForCity Smart 45T a pokusí se o zápis do České knihy rekordů.

Čtyřicet nových tramvají Škoda ForCity Smart 45T , které dodala do Brna společnost Škoda Group během necelých čtyř let, představuje největší obnovu tramvajového vozového parku v historii brněnské MHD. Investice do vozidel dosáhla 2,6 miliardy korun. Brno si dokončení největší obnovy tramvajového parku připomene netradičně. V úterý 30. června vyjede do ulic konvoj všech 40 tramvají Škoda ForCity Smart 45T. Vozidla vyrazí z vozovny Medlánky, projedou centrem města přes náměstí Svobody a zamíří do vozovny Pisárky. Součástí akce bude také pokus o zápis do České knihy rekordů. Program akce 11:00 – příjezd konvoje na náměstí Svobody, zahájení akce a krátké projevy 11:05 – odjezd konvoje směrem do vozovny Pisárky 11:30 – příjezd do vozovny Pisárky, fotografování konvoje a prostor pro rozhovory Tramvaje Škoda ForCity Smart 45T byly vyvinuty a homologovány speciálně pro Brno. První vůz s evidenčním číslem 1760 vyjel s cestujícími do pravidelného provozu 11. prosince 2022 na trati mezi Osovou a Univerzitním kampusem v Bohunicích. Plně nízkopodlažní tříčlánkové tramvaje dlouhé 31 metrů jsou vybaveny klimatizací, otočnými podvozky a prostornými multifunkčními plochami pro kočárky, invalidní vozíky nebo jízdní kola. Nabízejí kapacitu až 233 cestujících, z toho 64 sedících, a dosahují maximální provozní rychlosti 70 km/h. Akce nabídne jedinečnou příležitost vidět všech 40 tramvají Škoda ForCity Smart 45T pohromadě. Takový konvoj tramvají dosud v České republice neměl obdoby.

Zpravodajství
Termíny vánočních prázdnin a prosincových státních svátků v zemích Evropské Unie, Norsku a Švýcarsku. Na silnicích bude rušno.
Reklama
Přibližně 2,5 miliardy korun navíc získá IROP na ekologičtější dopravu díky přesunu peněz z OP PIK. U nás je schváleno, ještě musí posvětit EK.
Mezinárodní odborná konference pořádaná Plzeňskými městskými dopravními podniky proběhne již po páté, v příštím roce od 9. do 10. dubna. Zvýhodněná registrace.
Podle vysokomýtské firmy pobírají její zaměstnanci výrazně vyšší mzdy než je průměr v České republice. Od dubna jsou navýšené v průměru o 9 %.
Celostátně je více nehod, mrtvých i zraněných. Největší nárůst je ve Středočeském kraji, výrazný pokles na Ústecku.
V porovnání s rokem 2017 firmy zaregistrovaly za stejné období o 310 autobusů více, celkem 939, tj. nárůst o 49,28%. V listopadu vede značka Setra.
Cestující v Libereckém kraji vozí dva nejoblíbenější řidiči autobusu z BusLine a řidička z ČSAD Liberec. V anketě hlasovalo 464 respondentů a vybírali z celkem 74 řidičů.
Místo současných 15 % by mělo jízdné ve veřejné dopravě spadat jen do desetiprocentní sazby DPH.
Bývalý dlouholetý ředitel Dopravního podniku města Hradec Králové pan Miloslav Kulich byl ve funkci více než 30 let. Je rekordmanem mezi řediteli dopravních podniků.
Na jednání Rady ministrů dopravy v Bruselu v pondělí 3. prosince se za české dopravce postavil ministr dopravy Dan Ťok.
Aktuálně
V hlavním městě Sardinie budou v provozu první šestimetrové elektrické autobusy nabíjené pantografem z trolejového vedení v Evropě. Městský dopravce koupil také hybridní Iveca Urbanway a chystá se na vodík.
Dopravní společnost Zlín – Otrokovice pořídí do svého vozového parku čtyři bateriové trolejbusy SOR TNS 12. S jejich pravidelným nasazováním se počítá především v Otrokovicích na trase nynější autobusové linky č. 55, jejíž část se nyní vybavuje novým trolejovým vedením.
Trolejbusy v Brně, výroba vozidel v únoru, nové autobusy pro Bratislavu a pro Trenčín nebo novelizovaný Cenový věstník MF s novými sazbami nařízených slev ve veřejné dopravě.
Milánský dopravní podnik ATM bude do čtyř let provozovat více než 500 elektrických autobusů na baterie nebo vodík.
Reklama
Vozový park Kroměřížských technických služeb, kterým zajišťují městskou hromadnou dopravu v Kroměříži, se rozrostl o druhý hybridní autobus od společnosti Volvo.
Polovinu z 280 elektrických autobusů pořízených s podporou fondu ScotZEB vyrobí společnost ADL.
Do patnácti autobusů Iveco Urbanway nechal Dopravní podnik města Brna nainstalovat alkohol testery. Řidiči po nástupu s vozem neodjedou, dokud nepodstoupí dechovou zkoušku s negativním výsledkem.
32 nových sólo i článkových e-busů Urbino zamíří v roce 2023 k dopravcům z měst Gliwice, Katovice, Sosnowiec a Świerklaniec.
Nizozemská společnost Kupers nabízí dopravu svými luxusními autobusy na výlety několik desetiletí, po měsících omezení se připravuje na restart svého odvětví a kupuje nové autokary od VDL.
Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou zveřejnil zakázku na nákup až 15 nových nízkopodlažních kloubových autobusů na CNG pro městskou hromadnou dopravu v Liberci. Aktualizováno: 3.6.2022 zakázka zrušena.
Reklama
One System
Reklama
Czechbus 2026
Reklama
Bustec
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací