Cestování s kočárkem v MHD v Brně
© Jan Havíř

očima Jana Havíře - řidiče, cestujícího a brněnského spolupracovníka BUSportálu.
Reklama
očima Jana Havíře - řidiče, cestujícího a brněnského spolupracovníka BUSportálu.
Jednou ze specifických skupin cestujících jsou maminky (a často i tatínkové i jiní dospělí cestující) s kočárkem. Dopravci této skupině vycházejí vstříc vymezováním vyhrazeného prostoru pro umísťování kočárků a stále častěji nasazováním nízkopodlažních vozidel. Kvůli bezpečnosti a plynulosti provozu v hromadné dopravě je však potřeba, aby cestující s kočárkem i bez něj dodržovali základní pravidla. Jak to funguje a mělo by fungovat v praxi, jsme se zajímali v ulicích Brna. Všechna pravidla je ale možné uplatnit obecně.
Stojíte-li na zastávce a přijíždí-li vozidlo, do kterého hodláte s kočárkem nastoupit, dejte to (například mávnutím ruky) řidiči zřetelně najevo. Řidič Vám naopak souhlasným kývnutím sdělí, že o Vás ví a že můžete do vozidla nastoupit. Nemějte mu za zlé, pokud vás do vozidla vzít odmítne. Je to v případech, kdy už je vozidlo plně obsazeno, je v něm více kočárků nebo by z nějakého jiného důvodu nebyla přeprava kočárku bezpečná. Obvykle ale za krátkou dobu přijede vozidlo další.
  1. Do vozidla nastupujte dveřmi označenými symbolem kočárku. Je-li nad kočárkem uvedena číslice, uvádí tato, kolik kočárků se do vyhrazeného prostoru vejde. Některá kloubová vozidla a tramvaje mají takto označených více dveří a u každých je samostatně vymezený prostor pro kočárek. Řidič vozidla je v určitých situacích oprávněn povolit přepravu i více kočárků, než je uvedeno na symbolech. Nastupuje-li s vámi cestující s jízdním kolem, pak vězte, že před ním máte přednost. Pokud již ale cyklista v přijíždějícím vozidle byl, nemá řidič žádnou možnost přimět jej, aby vám místo uvolnil. Ve stejné pozici se ale nacházíte vy vůči osobě cestující na invalidním vozíku. I zde je potřeba si uvědomit, že zatímco vy se s kočárkem přepravíte i vozidlem standardním, vozíčkář je odkázaný na nízkopodlažní spoj.
  2. U vozidel s poptávkovým systémem otevírání dveří si nezapomeňte před nástupem stisknout příslušné tlačítko, aby se vám dveře otevřely. Modré tlačítko se symbolem vozíku je určeno pro žádost o vysunutí nebo vyklopení plošiny. Ta ale obvykle při nástupu s kočárkem není potřeba a její použití by odbavení v zastávce zbytečně zdrželo.
  3. Kočárek je ve vozidle potřeba umístit do vyhrazeného prostoru tak, abyste co nejméně překáželi ostatním cestujícím. Naopak lidé stojící ve vyhrazeném prostoru by vám jej měli uvolnit. To se týká zejména cestujících se psy, jelikož pes nesmí být přepravován v blízkosti dětského kočárku.
  4. I při výstupu je potřeba dát znamení řidiči. K tomu slouží tlačítko pro znamení k řidiči. V autobusech je to modré nebo oranžové tlačítko s nápisem „STOP“. V některých vozidlech je na vyhrazeném místě přímo tlačítko se symbolem kočárků. V tramvajích bývá tlačítko umístěno v prostoru nade dveřmi. Ve všech případech se tlačítko dvakrát krátce stiskne.
  5. Tlačítka ve vozech s poptávkovým systémem otevírání dveří slouží pro otevření dveří a pro znamení k zastavení v zastávce na znamení. Není však možné jejich prostřednictvím informovat řidiče o úmyslu vystupovat s kočárkem.
Jan Havíř

Cestování s kočárkem v MHD v Brně
1. Do vozidla nastupujte dveřmi označenými symbolem kočárku © Jan Havíř
Cestování s kočárkem v MHD v Brně
2. U vozidel s poptávkovým systémem otevírání dveří si nezapomeňte před nástupem stisknout příslušné tlačítko, aby se vám dveře otevřely. Modré tlačítko se symbolem vozíku je určeno pro žádost o vysunutí nebo vyklopení plošiny © Jan Havíř
Cestování s kočárkem v MHD v Brně
3. Kočárek je ve vozidle potřeba umístit do vyhrazeného prostoru © Jan Havíř
Cestování s kočárkem v MHD v Brně
4. I při výstupu je potřeba dát znamení řidiči © Jan Havíř
Cestování s kočárkem v MHD v Brně
5. Tlačítka ve vozech s poptávkovým systémem otevírání dveří © Jan Havíř