Rozhovor  s Václavem Holovčákem ze společnosti Bonett Bohemia, a.s.,
Václav Holovčák (druhý zleva) při otevření stanice v areálu Pražských služeb. Foto BUSportál.

generálním dodavatelem nové CNG stanice v areálu Pražských služeb, přebíráme z měsíčníku Plyn.
generálním dodavatelem nové CNG stanice v areálu Pražských služeb, přebíráme z měsíčníku Plyn.
Vyšlo odborném měsíčníku pro plynárenství PLYN, v prázdninovém čísle 7-8/2009. Děkujeme redakci časopisu Plyn za poskytnutí rozhovoru.
BUSportál: Pražská plynárenská otevřela třetí plnicí stanici CNG - největší v ČR - ...

Generálním dodavatelem nové CNG-stanice v areálu Pražských služeb, a.s., je firma Bonett Bohemia, a.s., firemní člen Českého plynárenského svazu. U příležitosti otevření plnicí stanice jsme požádali o rozhovor předsedu představenstva společnosti Bonett Bohemia, a.s., Václava Holovčáka.

Ptal se Jan Žákovec.
Pane předsedo, mohl byste v úvodu představit stručně společnost Bonett Bohemia, a.s., a její zaměření?
Základními subjekty skupiny jsou společnosti Bonett Bohemia, a.s., působící zpravidla v pozici generálního dodavatele staveb plnicích stanic, a Bonett Gas Investment, a.s., orientovaná na vyhledávání a realizaci investičních příležitostí v oblasti CNG-dopravy. Skupina se dlouhodobě specializuje na oblast použití alternativních paliv ve veřejné dopravě. Jsme aktivní zejména v České a Slovenské republice. Pro svou činnost využíváme dlouholetých kontaktů a exkluzivní spolupráce s dodavateli, zejména z Evropské unie a Severní Ameriky (Kanada, USA).
Jak byste charakterizoval aktivity vaší společnosti v oblasti CNG?
Na trhu výstavby čerpacích stanic LPG jsme realizovali více než 400 instalací v České a Slovenské republice, z velké části pro prestižní korporátní klientelu, jako jsou například společnosti Shell, Lukoil, Robin Oil, dodáváme stanice jako doplněk k čerpacím stanicím pohonných hmot Papoil, Eurooil, Avanti aj. V současné době spravujeme v rámci 6hodinového servisu s nonstop-dispečinkem více než 250 stanic na území České a Slovenské republiky.
Kdy a kde jste začali podnikat v oblasti CNG?
V oblasti stanic CNG jsme zahájili činnost v roce 2001 dodávkou výdejních stojanů CNG a administračního kartového systému pro Slovenský plynárenský priemyseľ na stanici Bratislava, Prístavná, kde bylo denně odbaveno 80 autobusů Dopravného podniku města Bratislavy. Na Slovensku jsme dodali i výdejní stojan, kartový systém a 3liniové plnění pro SPP na stanici Poprad. Vyhráli jsme dále výběrové řízení na dodávku CNG-stanice pro dotační projekt autobusů pro město Prievidza a na Slovensku v oblasti CNG chystáme ještě několik dalších projektů.
A v České republice?
V České republice jsme byli investorem jedné z 20 současných veřejných plnicích stanic v Jeseníku s výkonem 90 Nm3/h pro vozy společnosti Connex, dále bych uvedl prestižní projekt CNG Comett Tábor určený pro 40 vozidel městské a příměstské autobusové dopravy. V Táboře byly poprvé v České republice použity pro stačování zemního plynu nemazané CNG- -kompresory, které eliminují riziko kontaminace systému vozidla olejovými příměsemi. Stanice CNG Tábor je v provozu od března 2007 a velice nás těší, že provoz probíhá do současné doby bez jediné odstávky či provozní poruchy, vozidla dopravce jsou plněna rychle, korektně a na požadovaný tlak.
BUSportál: Nejmodernější čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG) v ČR předána 29.3.2007 v Táboře
Dnes jsme se sešli při slavnostním otevření nově dokončené plnicí stanice pro Pražské služby, a.s. Jde o největší CNG-stanici v České republice a třetí největší ve střední Evropě. Je navržena pro 50 vozů Mercedes-Benz Econic NGT společnosti Pražské služby a investorem je Pražská plynárenská, a.s. Na tuto stanici poskytujeme nadstandardní pětiletou záruku a věříme, že tento prestižní projekt se stane dalším důležitým krokem k dosažení našeho cíle – být technologickým lídrem v oblasti generálních dodávek v oboru CNG, a to minimálně v České a Slovenské republice.
A můžete nám prozradit, na co se majitelé aut na CNG a ti, kteří uvažují o pořízení takového vozidla, mohou těšit v nejbližší době?
V tomto ohledu potěšíme zejména pražské motoristy a návštěvníky Prahy. V současné době totiž pracujeme na dvou plně samoobslužných plnicích stanicích v Praze 4 a v Praze 6.
Zmínil jste cíl stát se technologickým lídrem v dodávkách plnicích stanic. Na čem v tomto ohledu stavíte?
Jsme výhradním zástupcem největšího světového výrobce nelubrikovaných CNG-kompresorů kanadské společnosti IMW Industries a jsme také zástupcem další kanadské společnosti Kraus Global, největšího světového výrobce rychlovýdejních stojanů CNG. Technologie sušení zemního plynu je v našich dodávkách téměř výhradně od německé společnosti Zander, která je společně se společností Xebec světovým lídrem v sušení zemního plynu. Myslím, že je z toho zřejmé, že se orientujeme na nejkvalitnější existující technologie.
Co pro vás znamenalo stavět největší a nejmodernější CNG-stanici v České republice?
Projekt CNG-stanice v areálu Pražských služeb, a.s., byl pro nás výzvou. Motivovala nás k tomu, abychom všechny práce v rámci generální dodávky provedli s maximálním důrazem na špičkové zpracování i provedení jednotlivých detailů. Stanice byla i přes nepříznivé klimatické podmínky v počátku výstavby vybudována v poměrně krátkém čase 5 týdnů. Pevně věřím, že kvalitu stavby potvrdí a ocení jak investor Pražská plynárenská, tak řidiči Pražských služeb a všichni, kdo jezdí na zemní plyn.
Jaké jsou hlavní výhody skupiny Bonett oproti konkurenci?
Většinu dodavatelských projektů připravujeme pro zákazníky v kompletním provedení na klíč. Znamená to zpracování projektové dokumentace, zajištění veškerých povolení potřebných k výstavbě, špičkovou dodávku technologie včetně stavebních prací a zpravidla i následné vyřízení kolaudačního rozhodnutí. Zájemcům o výstavbu plnicích stanic na CNG standardně nabízíme efektivní finanční produkty (úvěry, leasing, dotační poradenství) a současně pro vybrané projekty i celkové investiční zajištění výstavby. Našim partnerům tedy nabízíme možnost mít jednoho odpovědného a relevantního partnera pro oblast CNG, na kterou jsme specializováni. Naši zákazníci se tedy mohou soustředit na svůj vlastní core-business bez nutnosti zvládat novou komoditu v podobě CNG-stanice a zajištění jejího provozu.
Zmínil jste se o technickém servisu pro plnicí stanice CNG ...
Pro veškeré dodávky jsme schopni poskytnout až 60měsíční záruku a díky našim 6 servisním centrům v ČR a SR také garancí rychlého zásahu servisního technika. Plnicí stanice v naší servisní správě jsou napojeny přes internet do našeho nonstop-dispečinku. Pomocí komunikátorů Blackberry jsou naši servisní technici schopni se připojit do centrálního řídicího systému CNG-stanice a definovat a případně odstranit problém v jejím provozu během několika minut. Pokud je nutno na plnicí stanici dojet, technik vyráží bez prodlení tak, aby zkrátil případnou odstávku na minimální dobu. Naši servisní technici jsou k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
Jeden z „technologických“ cílů vaší skupiny jste už zmínil. Chtěl byste k tomu něco dodat?
Největším a hlavním cílem naší skupiny je vybudovat jako vlastní investici silnou, efektivní a ziskovou síť plnicích stanic CNG v České a Slovenské republice. Naše plány zatím počítají s vybudováním přibližně 30 vlastních stanic, zejména pro fleetový sektor do 4 až 5 let. Většina plánovaných stanic by měla být stanicemi veřejnými. Tím bychom chtěli podpořit větší využití stlačeného zemního plynu v automobilové dopravě. Cílem je pro nás budovat vždy technologicky a uživatelsky prestižní stanici s jasným a konkrétním návratem investice v budoucnu. Při tomto záměru předpokládáme plnou spolupráci s hlavními dodavateli zemního plynu, zejména s RWE, Pražskou plynárenskou a EON. Jsme členy Českého plynárenského svazu, podporujeme sponzorsky většinu podpůrných CNG-akcí pořádaných v ČR. Snažíme se být rok od roku lepší a schopnější tak, abychom mohli našim partnerům přinášet stále lepší produkty a služby.
Pane předsedo, děkuji za rozhovor.

Rozhovor  s Václavem Holovčákem ze společnosti Bonett Bohemia, a.s.,