Mercedes-Benz Citaro - pojízdná klinika  V Dubaji.

„Skalpel, prosím!“ Tato věta nemusí v budoucnosti zaznít jen na operačním sále v nemocnici, ale také v každé ze tří nových velkoprostorových sanitek pro Centre of Ambulance Services of the Government of Dubai.
„Skalpel, prosím!“ Tato věta nemusí v budoucnosti zaznít jen na operačním sále v nemocnici, ale také v každé ze tří nových velkoprostorových sanitek pro Centre of Ambulance Services of the Government of Dubai.
V Dubaji bude totiž od této chvíle přijíždět nemocnice za zraněnými.

Byly zakoupeny tři autobusy Mercedes-Benz v provedení clinik, které budou poskytovat rychlou lékařskou pomoc při větších nehodách nebo katastrofách. Zatímco v běžných případech se v sanitce zvládne postarat dvoučlenná posádka pouze o jediného pacienta, ve velkoprostorovém sanitním vozidle Mercedes-Benz zabezpečují 4 odborníci z oboru medicíny péči až 20 osobám. Nové velkoprostorové sanitky nyní nabízejí jedinečné možnosti plně vybavené mobilní kliniky s jednotkou intenzivní péče a operačním sálem.

Uvnitř autobusu jednotky intenzivní péče se nacházejí tři nemocniční lůžka s kompletním vybavením. Jedno z nich lze přeměnit na plně funkční operační sál. Z hlediska lékařské techniky je přitom k dispozici kompletní škála vyšetření. Sem patří vedle EKG také skutečná světová novinka: monitor InSpectra Schock, pomocí nejž lze prostřednictvím senzoru přiloženého na dlaň sledovat nasycení tkání kyslíkem. Tento průkopnický vynález varuje lékaře již několik minut předem před šokem pacienta, takže je možné okamžitě zavést náležitá opatření. Prostřednictvím tohoto přístroje lze rovněž odhalit vnitřní krvácení a sledovat jeho průběh.

Pro další diagnostiku lze využít rentgen a ultrazvuk. Na palubě velkoprostorových sanitek Mercedes-Benz se nachází nejmenší rentgenový přístroj na světě, který díky nízkému výkonu nevyžaduje žádná ochranná opatření proti záření, například stínění olovem. Rentgenové snímky se zobrazují v reálném čase na monitoru počítače. Pacient leží během vyšetření na operačním stole osvětleném kvalitním operačním světlem. Pomocí sad jednorázových nástrojů je možné provádět nejrůznější operace a vyšetření. Dobře vybavené jsou velkoprostorové sanitky Mercedes-Benz na palubě také pro případ porodu císařským řezem.

Mimořádnou výzvou bylo zásobování pacientů kyslíkem, právě u zraněných se jedná o zásadní opatření první pomoci. V každém ze tří autobusů se nachází 12 000 litrů kyslíku, které zajistí zásobování kyslíkem po dobu až tří dnů. Plyn je přitom veden zvláštním vedením až k sedadlům k tomu určeným. Po stisknutí knoflíku vypadnou ze speciálních držáků kyslíkové masky, u nichž lze množství kyslíku individuálně regulovat.

Nad sedadlem operátora v přední části vozu je umístěna centrála, pomocí níž lze komunikovat s vnějším světem prostřednictvím telefonu, rádia, internetu a faxu. K výbavě patří dále laptop a velký LCD monitor. Přes něj lze kontrolovat jednotlivé části velkoprostorové sanitky.

Přestavba autobusů Mercedes-Benz Citaro na velkoprostorové sanitní vozy trvala zhruba 700 hodin. Důraz byl přitom vedle maximální možné funkčnosti kladen také na perfektní řemeslnou realizaci a konečný vzhled. Tak zvané Medi-Boards, tedy stěny, na kterých jsou upevněny lékařské přístroje, jsou proto provedeny v karbonovém designu, na řadě míst je využita kartáčovaná ocel. Jako celosvětově jediné velkoprostorové sanitní vozy disponují kromě toho autobusy systémy Roll-In pro nosítka tak, jak se používají v sanitkách, aby bylo možné převážet ležící pacienty uvnitř autobusu.

Kromě toho jsou autobusy vybaveny zásobovacím kufrem na zádi. Zde se nachází elektrický generátor, stany, ve kterých lze ošetřit další zraněné, dekontaminační systémy s příslušným ochranným vybavením a koncentrátor kyslíku. Díky tomuto systému je možné vyrábět několik týdnů kyslík bez závislosti na dodávce tohoto plynu.

Mercedes-Benz Citaro je perfektní základ

Jako základ pro velkoprostorové sanitky byly využity městské autobusy Mercedes- Benz Citaro a Citaro G. Tyto autobusy mají za sebou úspěšnou historii. Jezdí v metropolích Evropy i na poutním místě v Lourdách, v německé linkové dopravě i na tropickém ostrově Réunion, v Japonsku, Číně, Mexiku, Dubaji nebo v Austrálii. Den za dnem přepravují v Evropě i mimo ni miliony cestujících. Jsou provozovány s čistými dieselovými motory, motory na zemní plyn i jako autobusy na palivové články s pohonem budoucnosti. Jsou páteří městské hromadné dopravy a jako velkoprostorové autobusy CapaCity představují alternativu k lehkým kolejovým systémům. Modulární konstrukce autobusů Citaro podle stavebnicového systému umožňuje vysokou flexibilitu, pokud jde o možnosti jejich nasazení i o výrobní procesy. To umožňuje nejen využití nejrůznějších systémů pohonu, ale konstrukce je také základem pro četná speciální provedení. Jedná se například o speciální nástavby pro zásahové jednotky hasičské služby, policejní autobusy, mobilní televizní studia nebo velkoprostorové vozy záchranné služby. V Polsku slouží Citaro jako mobilní energetické poradenské centrum pro obyvatelstvo.

Velkoprostorový sanitní vůz pro Dubaj je k dispozici ve dvou velikostech - dva autobusy s délkou 12 metrů a kloubový autobus s délkou 18 metrů. Bezvadnou antikorozní ochranu i při extrémních klimatických podmínkách Středního východu zaručuje katodické ponorné lakování (KTL). Obě solovozidla jsou poháněna motorem OM M 457 (h)LA s výkonem 220 kW (299 k) příp. OM 457 (h)LA s výkonem 260 kW (354 k). Speciálně pro horké podmínky Dubaje disponují oba autobusy výkonnou klimatizací pro země s vysokými teplotami, tepelné clony přede dveřmi zabraňují průniku teplého vzduchu dovnitř a chladného ven. Bezpečnost vozidla zabezpečují elektronický brzdový systém (EBS), kotoučové brzdy na všech kolech, ABS a ochrana proti bočnímu nárazu.

www.media.daimler.com


Mercedes-Benz Citaro - pojízdná klinika  V Dubaji.
Mercedes-Benz Citaro - pojízdná klinika  V Dubaji.
Mercedes-Benz Citaro - pojízdná klinika  V Dubaji.
Mercedes-Benz Citaro - pojízdná klinika  V Dubaji.
Mercedes-Benz Citaro - pojízdná klinika  V Dubaji.