Kouřimsko se zapojí do integrované dopravy Prahy a Středočeského kraje
Od 11. listopadu bude možné díky sjednocení více systémů jet na jednu jízdenku autobusy i vlaky nejen v oblasti Kouřimi a okolí, ale také například pražskou MHD.
Čtvrtek, 09. listopad 2017, rebus

Ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK a ROPID společně s městy, obcemi a autobusovými dopravci k rozšíření integrace veřejné dopravy v oblasti Kouřimska. Na jednu jízdenku bude díky sjednocení více systémů možno jezdit autobusy i vlaky nejen v oblasti Kouřimi a okolí, ale také například pražskou MHD.

Díky Tarifu Pražské integrované dopravy cestující ušetří zejména při pravidelném dojíždění a na linkách PID bude možné stejně jako v jiných zaintegrovaných oblastech v rámci pásmové i časové platnosti libovolně přestupovat mezi jednotlivými linkami různých dopravců.

„Integrace na Kouřimsku přináší nejen zlepšení dopravní obsluhy a zjednodušení orientace při pravidelných i nahodilých cestách, ale vzniká rovněž řada nových přímých spojení, na linkách se zpravidelňují intervaly a zlepšují se návaznosti a koordinace spojů. Páteřní linkou celé oblasti bude číslo 421 z Kolína přes Kouřim až na Sázavu,“ uvádí ředitel IDSK Pavel Procházka.

Nové jízdní řády se přizpůsobují aktuálním potřebám cestujících, zavádějí se nové spoje večer a o víkendu. Jízdní řády výše uvedených linek byly připravovány s dopravci OAD Kolín a ČSAD POLKOST, které provoz nových či prodloužených linek zajistí. Návaznosti mezi novými linkami budou zajištěny jak v Kouřimi, tak i třeba v Ždánicích na páteřní linku 381 z Prahy do Kutné Hory. Páteřní linku 421 doplní linka 422 z Kolína přes Kouřim do Českého Brodu, kde navazují vlaky ve směru do Prahy. Obslužnost dalších obcí v kouřimské oblasti zajistí také doplňkové linky 424 a 450.

„Lepší spojení nejen s Prahou a Kolínem, ale i ostatními městy a obcemi v oblasti získá 16 nově zaintegrovaných obcí, které se budou nacházet v tarifním pásmu 5 nebo 6. Od 10. prosince se pak zaintegruje i železnice až do Kolína nebo Kutné Hory včetně rychlíků, lidé tak budou moci využít naplno výhod jedné jízdenky na autobus i vlak nejen při cestách po regionu, ale i do hlavního města Prahy,“ doplňuje ředitel ROPID Petr Tomčík.  

Jedna jízdenka na vlak, autobus i MHD v Praze

V systému Pražské integrované dopravy není nutné si při přestupu kupovat další jízdenku, například v regionálním autobusu je možné si koupit jízdenku na celou cestu, třeba až do Prahy, kde zároveň tato jízdenka platí i v rámci městské dopravy. Pro častější cestování se vyplatí pořízení předplatného jízdného. Cestující si zakoupí předplatné na zvolená pásma, a to buď na 30 dnů, nebo na 90 dnů.

Předplatní jízdenka pak platí na všech linkách PID ve zvolených pásmech. Například pro cestu z Kouřimi do Kolína bude cestující potřebovat dvoupásmový kupon pro pásma 5 a 6 za 460 Kč na měsíc nebo za 1 200 Kč na čtvrtletí. K dispozici jsou také kupony za poloviční cenu pro děti od 6 do 15 let nebo zlevněné žákovské či studentské kupony. Jízdenky pro jednotlivou jízdu je možné zakoupit přímo u řidičů autobusů, předplatní kupony se dají v tomto regionu získat buď v informační kanceláři dopravce OAD v Kolíně nebo na pokladnách Českých drah (např. v Plaňanech, Pečkách, Kolíně, Českém Brodě či Sázavě).

Slavnostní zahájení provozu v pondělí 13. 11. 2017

První pracovní den po změně jízdních řádů bude v Kouřimi slavnostně zahájena integrace dopravy v oblasti historickým autobusem, který vyjede v 10:30 z Kouřimi a pojede po trase páteřní linky 421 do Kolína. Následně se vydá zpět přes Kouřim až na Sázavu a dojede zpátky do Kouřimi cca ve 14 hodin. Doprava tímto speciálním historickým autobusem bude bezplatná.

Zdroj: ROPID a IDSK

První pracovní den po změně jízdních řádů bude v Kouřimi slavnostně zahájena integrace dopravy v oblasti historickým autobusem, který vyjede v 10:30 z Kouřimi a pojede po trase páteřní linky 421 do Kolína. Následně se vydá zpět přes Kouřim až na Sázavu a dojede zpátky do Kouřimi cca ve 14 hodin. Doprava tímto speciálním historickým autobusem bude bezplatná.