Vítejte na CZECHBUSU 2017
Typický pohled od vstupu na Výstaviště bude díky zásahu vyšší moci zřejmě letos jiný. Foto rok 2016 Busportál
Další
7. ročník veletrhu CZECHBUS bude, i přes problémy způsobené počasím, a s novinkami a řadou premiér! Generálním partnerem je Sdružení dopravních podniků ČR. Jan Novotný pro Busportál.
Úterý, 07. listopad 2017, rebus
Nejdříve k tomu, co asi všichni vnímají nejintenzívněji: CZECHBUS se uskuteční v původním termínu, tedy od úterý 21. do čtvrtka 23. listopadu – ano, ničivá vichřice (náraz o rychlosti větru až 180 km/hod.) v neděli 29. října zcela zničila střechu Střední haly Průmyslového paláce Výstaviště v Holešovicích. Tento výstavní prostor je nyní na několik měsíců uzavřen a stále probíhají práce na likvidaci zbytků střechy. 

Protože sanační práce potrvají až do 11. listopadu, nebylo možné uskutečnit původní záměr, tedy stavbu montované haly před Palácem. Díky obrovskému pochopení vystavovatelů se však podařilo téměř nemožné – až na pár výjimek přesunout všechny firmy ze Střední haly do Levého křídla. V tomto prostoru tedy bude opravdu plno – a kromě klasických expozic zde bude vystaveno i na dvacet autobusů!

Každopádně bude letošní 7. ročník veletrhu CZECHBUS bohatší na novinky než tomu bylo loni. Podstatné je, že jen pouhé tři týdny po světových premiérách na veletrhu v belgickém Kortrijku se řada premiérových autobusů rychle přestěhuje do Prahy do expozic významných značek. Platí to téměř o všech vystavovatelích, i když někteří sázejí zatím na moment překvapení a počítají s odhalením svým „bonbonků“ až přímo na veletrhu.

Byla potvrzena prezentace těchto 22 značek nových autobusů: SOR, IVECO Bus, MAN, NEOPLAN, VOLVO, SCANIA, VDL BUS & Coach, MERCEDES- BENZ, SETRA, VanHool, TURANCAR  - ISUZU, ŠKODA Electric, EKOVA Electric, MERCUS Bus, ROŠERO, KHMC, Dekstra BUS, BUS Plan, SPRINT Car Bus, IB Group – King Long Buses, MAVE, KAR Group.

Letos uvidí návštěvníci autobusy v Pravém a Levém křídle Průmyslového paláce  a samozřejmě na ploše před Palácem. O volnou výstavní plochu je zájem tradičně velký: IVECO Bus zde ukáže osm  busů, SOR tři, SCANIA dva, VDL určitě jeden, možná i více,  KHMC jeden, BUSPlan čtyři, MAVE tři, Turancar - ISUZU tři a další se pořád hlásí.

Zajímavostí určitě je, že aktivní dopravce FlixBus, se premiérově představí na veletrhu hned třemi busy – 2 x SETRA a 1x VanHool. Prostě lze zatím říci o celé volné ploše jediné – bude plná!

A zde jsou některé avizované novinky: EVOBUS  představí  nový typ SETRA S 531 DT. Stejně tak necelý měsíc po světové premiéře se CZECHBUS stane dalším místem prezentace nejžhavější novinky MERCEDES-BENZ - nového typu Tourismo RHD. Se čtyřmi modely ve třech délkách přibližně od 12 do 14 metrů pokrývá nové Tourismo stejně jako dříve všechna hlavní provedení v segmentu autobusů -  od funkčního autobusu pro kyvadlovou dopravu přes výletní a linkový až po pohodlný zájezdový autobus. Tourismo RHD toto rozpětí ještě rozšíří díky svým motorizacím. Ta bude v budoucnosti sahat od kompaktního a lehkého řadového šestiválce Mercedes-Benz OM 936 se zdvihovým objemem 7,7 l s výkonem 260 kW (354 k) až po mimořádně silný špičkový hnací agregát OM 470 s výkonem 335 kW (456 k) a zdvihovým objemem 10,7 l
     
Značka IVECO BUS po světové premiéře v Kortrijku představí na Czechbusu (kromě jiných, zatím tajených novinek), svůj zcela nový vůz Crossway Low Entry Natural Power. Úspěšnost produktové řady Crossway bude tedy ještě umocněna novou verzí autobusu na zemní plyn. Vůz je vybavený nejnovější generací motoru IVECO CURSOR 9 NP. Výrazně  ekologický vůz nabízí skutečně inteligentní koncepci, především díky nádržím na plyn integrovaným do střechy. Tento exkluzivní prvek – který je patentově chráněný – optimalizuje vyváženost vozu co do stability a komfortu, a to z hlediska řidiče i cestujících. Toto řešení zaručuje nejnižší celkovou výšku na trhu a umožňuje tak provozovat vůz bez jakýchkoli omezení.

S novinkou přichází  i čínský výrobce autobusů Xiamen King Long United Automotive Industry Co., Ltd. který  zahajuje výrobu dlouho očekávané modelové řady Longwei druhé generace. Vlajkovou lodí bude  model XMQ6127CY TopClass ve verzi 13 metrů. Tento bus uvidíme v Levém křídle.

VDL Bus & Coach rozšiřuje řadu Futura o novou délkovou verzi FHD2-135. Výhodou tohoto vozu s délkou 13,5 metrů je obrovský prostor pro zavazadla s objemem nad 12 m3 a s maximálním počtem sedadel 63 + 1 + 1. VDL představí své busy jak v Pravém křídle tak i na volné ploše.

Další žhavou novinku připravuje společnost BUSPlan - bude kromě řady jiných „kousků“ prezentovat produktovou  novinku  Mercedes-Benz Atego TRAVEL. Jedná  se  o zcela nový typ busu v žádané kategorii 38+1 míst na osvědčeném základu Mercedes-Benz.

Významnou součástí veletrhu je segment informačních technologií, doplňků, náhradních dílů, garážové a servisní techniky. Namátkou: převodovky budou zastupovat firmy VOIGHT a PAKRA-ZF, informační systémy pro hromadnou dopravu například BUSTEC, BUSE, Ing. J. Herman, ASFINAG, ONE systém a Mikroelektronika. Svoji premiéru bude mít na veletrhu švýcarská firma LANTAL Textiles AG, která je vedoucím designérem, výrobcem a distributorem textilií a služeb pro firmy podnikající v autobusové, drážní a letecké dopravě po celém světě. Díky svým uceleným, komplexním řešením nabízí zákazníkům progresivní poradenství v oblasti stylu, designu i dokončovacích prací.
     
Jako vždy budou atraktivní expozice zvedacích zařízení – MITERAL a AD TECHNIK. Připomeňme ale též významné producenty sedaček pro autobusy – polské firmy STER a INTAP.

Z dalších na veletrhu uvidíme: ANVI Trade, ABIRAIL, ACTIA, WEBASTO, EBERSPÄCHER,  MOLPIR, ADIP, VEGA Tour, Tomáš Kozdera, ADAST Engineering, TOKHEIM Acis, WINKLER CZ, CARMONT, TRUCKE POWER, BREN, T-MOBILE, MONETA, EUROPART,  Doktor Důlek, SolBus, Nipass, PTT Software, Camira Fabrics, ADIP, NIKEY.

Nadcházející ročník Czechbusu opětovně svojí záštitou podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, ministr dopravy Dan Ťok a také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Generálním partnerem letošního ročníku se stalo Sdružení dopravních podniků ČR, odbornými partnery Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia, Sdružení pro dopravní telematiku, SISA – Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky, Centrum služeb pro silniční dopravu a další.

Novým partnerem veletrhu se stává ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA, a. s. Tradiční soutěž o nejlepší expozici ve dvou kategoriích – do 100 m2 a přes 100 m2 se letos bude konat pod názvem: ARRIVA GRAND PRIX CZECHBUS 2017.
     
Stále aktualizovaný seznam vystavovatelů i průběžné novinky, vč. doprovodného programu, který je připravován do Konferenčního sálu v Levém křídle i do Malého sálu v Pravém křídle naleznete na www.czechbus.eu

Jan Novotný, INCHEBA EXPO PRAHA, hlavní koordinátor veletrhu CZECHBUS, pro Busportál
Na loňském CZECHBUSU přivítal návštěvníky sbor Dopravního podniku hl.m.Prahy, jaké překvapení nás čeká letos? Foto Busportál