Unikátní elektrobus Urbanway Full Hybrid na pardubických linkách MHD

V Pardubicích se mohou cestující v příštích dvou týdnech svézt zeleným autobusem Urbanway Hybrid. Iveco ho zapůjčí Dopravnímu podniku k testování.
Čtvrtek, 12. říjen 2017, rebus

Tento vůz zapůjčený přímo od výrobce, společnosti Iveco Czech Republic, poslouží k prověření možnosti budoucího nasazení podobných vozidel a technologií do reálného provozu.

Sériový hybrid s akumulátory se ukázal být pro pomalý městský provoz ideálním konstrukčním řešením. S generací Euro VI rozšiřuje IVECO BUS své alternativní pohony o řadu plně hybridních autobusů, které splňují veškeré požadavky na udržitelnou mobilitu, tj. méně emisí, nižší hlučnost a vyšší produktivitu. Díky nové, zjednodušené a odlehčené struktuře může Urbanway Full Hybrid přivítat více cestujících a nabídnout jim pohodlnou, světlou a klidnou cestu.

Klidnost tohoto vozidla je jednou z jeho předností. Když je elektrický režim aktivován, zastavení generátoru, v blízkosti zastávek zaručuje snížení vibrací a snížení hluku o více než 50%. Pohodlí je vnímáno jako bezprostřední, a to nejen pro cestující, ale i pro pěší, pro lidi čekající na přestup a pro obyvatele dané čtvrti, nemluvě o řidiči, který pocítí prospěch z tohoto klidného prostředí jako první. Navíc, s rekuperací energie při každém brzdění a klesání, Urbanway Full Hybrid umožňuje značnou úsporu paliva při akceleraci. Při použití ve městech s pomalou, intenzivní dopravou, nabízí tento sériový hybrid úspory paliva až 40% ve srovnání s konvenčním autobusem.

Se sníženou spotřebou a odlehčením vozidla má Urbanway Full Hybrid míru emisí CO2 na kilometr podstatně nižší nežli tradiční autobus: v porovnání s naftou odhadujeme 33% snížení CO2/km a 40% NOx/km.

"S vozidlem Urbanway Full Hybrid se mohli zájemci seznámit již 13. května 2017, kdy byl v rámci Dne otevřených dveří DPMP a.s. vůbec poprvé v Pardubicích veřenosti představen. Nyní bude cestujícím k dispozici na pravidelných linkách ve vloženém pořadí ve dnech 13. až 25. října. Jízdy jsou bezplatné. Informace o nasazení autobusu Urbanway Full Hybrid na konkrétní linku budou uváděny nejpozději den předem na stránkách www.dpmp.cz," říká Robert Klčo, předseda představenstva Dopravního podniku města Pardubic a.s.

Zdroj: DPMP