Cyklobusy v Plzeňském kraji
Od 1. července pojedou cyklobusy ČSAD autobusy Plzeň po Šumavě.
Úterý, 27. červen 2017, rebus

Společnost ČSAD autobusy Plzeň vychází rozšiřujícímu se společenství cykloturistů v Plzeňském kraji vstříc rozšiřující se nabídkou linek, na které je nasazován autobus se zvláštním přívěsem umožňujícím přepravu většího množství jízdních kol tzv. cyklobus. Díky tomu se mohou cykloturisté, ale i pěší turisté dostat do míst, kam jiná veřejná doprava, obzvláště železnice, nevede.

Přepravu cykloturistů na pravidelných linkách zajišťuje převážně moderními klimatizovanými autobusy splňujícími emisní normy EURO 3 až 5. Pro přepravu jízdních kol společnost disponuje několika typy cyklopřívěsů o kapacitě 12 až 40 jízdních kol.

Již od soboty 29. dubna jezdí tradiční Brdský cyklobus z Plzně do Příbrami, Cyklobus Český les z Plzně do Bělé nad Radbuzou a Přimdy a také Cyklobus Mže, vedoucí z Plzně přes Tachov do Staré Knížecí Huti v Českém lese. Od 28. května je také rozšířená přeprava jízdních kol na lince ze Sušice přes Srní a Modravu až na Kvildu.

Provoz Zelených autobusů a cyklobusů po Šumavě mezi Železnou Rudou a Kvildou či z Nové Pece na Jelení Vrch bude letos pouze v období hlavních práznin, tj. soboty 1. července do čtvrtka 31. srpna 2017. Ranní obsluha Hojsovy Stráže zůstala zachována, ovšem ranní a podvečerní spoje do Zadova jsou dle objednávky Správy NP Šumava zrušeny, stejně jako cyklobusová linka Sušice - Prášily. Loni zavedený posilový pár spojů Kvilda - Bučina a zpět s rozšířenou přepravou jízdních kol si získal velkou oblivu a pojede i nyní.

Od června do konce září jezdí mezinárodní cyklobus Arrivy na trase Furth im Wald (česky Brod nad Lesy) - Domažlice - Waldmünchen (česky Mnichov nad Lesy) včetně zajížďky na vrchol Čerchova.

Zdroj a více informací: ČSAD Autobusy Plzeň