Ve Valašském Meziříčí bude MHD zdarma
Důvodem jsou špatná dopravní situace a smog. Město následuje např. Hořovice, Třeboň a Frýdek-Místek.
Úterý, 25. duben 2017, rebus

Valašské Meziříčí nabídne od září letošního roku městskou hromadnou dopravu zdarma všem cestujícím. Rozhodli o tom ve čtvrtek 13. dubna zastupitelé města.

„Městská hromadná doprava bude od 1. září zdarma pro všechny cestující. MHD vnímám jako službu zejména pro obyvatele našeho města. Tíživá dopravní situace a smogové kalamity ve Valašském Meziříčí byly impulsem k přijetí tohoto rozhodnutí. Za tzv. nulovou jízdenku budou moci u nás jezdit také obyvatelé z okolních obcí, turisté a návštěvníci města, kteří k nám přijíždějí za sportem, nákupy i službami,“ říká meziříčský starosta Robert Stržínek.

„Aktuálně evidujeme 600 tisíc přepravených cestujících za rok. Věřím, že po zavedení MHD zdarma jejich počet vzroste,“ věří Robert Stržínek.  

Na bezplatnou dopravu autobusy bude město Valašské Meziříčí doplácet asi 1,9 milionu korun ročně. Přispívá na ni již nyní, a to částkou 9 milionů. Další peníze poskytují obce Poličná a Krhová, do kterých autobusy jezdí také. 

„Není tajemstvím, že na pokutách od neukázněných řidičů vybralo naše město za půl roku více jak 6 milionů korun. Smysluplně investovat část takto získaných prostředků z dopravy zpět do dopravního systému města považuji za více než rozumné,“ dodává starosta.

Zadarmo jezdí lidé městskou hromadnou dopravou už v desítkách měst světa, mimo jiné v metropoli Estonska - Tallinnu. Jedním z prvních měst na světě, které zavedlo bezplatnou městskou dopravu, bylo v roce 1997 belgické město Hasselt. Nejvíce měst, kde funduje bezplatná hromadná doprava, je ve Francii, Anglii nebo Švédsku.

V Česku se jezdí zdarma v Hořovicích, Třeboni nebo Frýdku-Místku.

Ve Frýdku-Místku zavedli dopravu zdarma v roce 2011. Lidé si musí pouze koupit kartu za 300 korun, kterou si poté každý rok za korunu obnovují. Nárok na bezplatnou MHD má ve Frýdku-Místku každý, kdo nemá vůči městu žádný dluh, například za svoz odpadu nebo za dopravní přestupek.

V roce 2017 bude město doplácet na MHD 78,1 mil. Kč (včetně zahrnutí nákladů na aktuální růst mezd řidičů). Obce a Moravskoslezský kraj celkem přispívají cca 19 mil. Kč. Zatímco před spuštěním projektu v roce 2010 cestovalo městskou hromadnou dopravou 3,8 mil. osob, v roce 2016 pak 7,2 mil. cestujících za rok. Nutno podotknout, že část nárůstu cestujících souvisí s rozšířením MHD do dalších obcí. Celkem je do systému dnes zapojeno 20 obcí (z toho 3 pouze o víkendech), v roce 2010 MHD obsluhovala pouze 3 okolní obce.

Zdroj: Město Valašské Meziříčí, údaje z Frýdku-Mísku - UDI Morava

Ve Valašském Meziříčí provozuje MHD ČSAD Vsetín. Foto Zlin.cz
Foto ČSAD Vsetín