BUSportál: Diskuse okolo vlaků, a to jak vize Veolia Transport, tak vize Student Agency, zůstávají převážně velmi zdařilou mediální záležitostí. V souvislosti s personální změnou ve vedení Veolia Transport se zde rozvoj tématu zatím očekávat nedá. Také u Student Agency realizace v dohledné době nebyla pravděpodobná.

Tisková zpráva Student Agency

Vláda schválila obrovskou finanční injekci do Českých drah v částce 12 miliard Kč. Pokud tento záměr ve středu odhlasuje rozpočtový výbor PS ČR, bude České republice hrozit pokuta ze strany EU za nedovolenou veřejnou podporu. Pokud ČD získají tyto prostředky, STUDENT AGENCY nevidí důvod dále připravovat plánovanou investici 5,5 miliard Kč do dálkové a regionální dopravy v ČR (včetně vlaků HighJet) a přesune své železniční aktivity mimo území České republiky.

Brno, 12.5.2008 - STUDENT AGENCY ostře kritizuje další chystanou podporu Český drah. „Zveřejnili jsme svůj záměr investovat 1,5 miliardy Kč z vlastních zdrojů a bez nároků na jakékoliv dotace do dálkové železniční dopravy, ve spolupráci s třetím největším evropským soukromým dopravcem jednáme o investici dalších 4 miliard v následujících 3 letech do regionální dopravy. Pokud ovšem vyjde záměr státu obejít Evropskou komisi a stát zafinancuje na přímo České dráhy, nezbude nám než přesunout všechny investice na Slovensko, které vytvořilo spravedlivé podmínky pro všechny dopravce, a do jiných zemí regionu. Soupravy HighJet jsou koneckonců tří systémové, takže mohou být provozovány v celé střední Evropě.“ Slovensko již dávno příkladně oddělilo celou dopravní cestu od státního dopravce, přesně tak, jak si to Evropa žádá.

„Nebude-li si stát jako doposud nijak vážit soukromých investic do katastrofálního stavu české železnice a bude-li z peněz daňových poplatníků financovat pouze neschopně hospodařící České dráhy, vyhnou se České republice všichni potencionální soukromí dopravci, kteří v západní Evropě státním drahám úspěšně konkurují. A co je nejhorší, České republice se ztíží postavení vůči Bruselu, který je na neregulérní podporu velmi přísný.“řekl Jančura. „Je třeba, aby si lidé v této zemi uvědomili, že České dráhy nedělají vůči občanům charitu, tím že provozují ztrátovou dálkovou či regionální dopravu. Spoje si objednává stát a kraje a ČD mají za ně náležitě zaplaceno. Pouze otevřený trh může snížit dotace do provozu a změnit neuspokojivý stav na české železnici.“ dodal Jančura.

České dráhy a.s. byly založeny k 1.1.2003 transformací ze státní organizace České dráhy. Do vínku získaly od státu bezúplatně nejen vlaky, ale i nemovitý majetek, který je dle evropských předpisů součástí dopravní cesty. Tento majetek měl od počátku připadnout Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), obdobně jak je tomu například na Slovensku. Rozdělení majetku státní organizace zrušil jako neústavní v roce 2003 svým nálezem i Ústavní soud, žádná z dosavadních vlád, ani ta současná, však na tento nález nereagovala.

Parlament ČR koncem dubna letošního roku schválil novelou zákona č. 77/2002 Sb. o Českých dráhách, že funkci provozovatele dráhy převezme od ČD, a.s. SŽDC. Majetek získaný ČD v rozporu s ústavou a související s provozováním dráhy měl být převeden SŽDC za symbolických 300 mil Kč. Dalších 100 mil Kč mělo sloužit za administrativní náklady související s převodem. Alespoň takto tento převod popisuje důvodová zpráva, na základě které poslanci i senátoři rozhodli o novele.

Současně s projednáváním novely zákona v Senátě však vláda rozhodla o výrazné změně podmínek předložených Parlamentu ČR a svým usnesením č. 476 z 21. dubna 2008 navrhuje prodat tento majetek ne za 300 milionů, ale za 12 miliard Kč. Návrh na toto rozpočtové opatření má ve středu urychleně schválit rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny.

Podle majitele STUDENT AGENCY by toto byl krok k definitivnímu posílení monopolu Českých drah, které již nyní mají vůči ostatním dopravcům nerovně výhodnější podmínky. Stát totiž převedl bezúplatně na ČD nejen starší vlaky, ale platí za ně i části úvěru za vlaky nové, např. za Pendolina. Toto má dle STUDENT AGENCY také znaky nepovolené veřejné podpory, neboť peněžní toky plynou i po našem vstupu do EU. Právě provozem pendolin ztrácejí ČD několik stovek milionů ročně. ČD sice argumentují tím, že provoz je ziskový, nezapočítávají však náklady za předraženě pořízené soupravy. K dalším exkluzivním výhodám patří i to, že parlament pravidelně pouze Českým drahám schvaluje bankovní záruky na pořizování nových souprav, což bilančně zadlužuje stát, který má právě díky vlastní předluženosti problém s přechodem do eurozóny. ČD navíc do svého majetku neprávem získaly také nádraží a přilehlé pozemky (pod budovami, v okolí i pod kolejištěm) v hodnotě min. 90 miliard Kč, čímž získaly konkurenční výhodu oproti jiným potencionálním dopravcům.

České dráhy se netají tím, že by potřebovaly od státu téměř 100 miliard na obnovu vozového parku. Projde-li zmíněných 12 miliard, chce snad stát ještě zpět odkoupit i nádraží za nejméně 90 miliard Kč? Podle Radima Jančury by investice do nových souprav měl platit dopravce, nikoliv daňový poplatník, který už nyní Českým drahám financuje dotace 8 miliard ročně na zajištění dopravní obslužnosti. Radim Jančura připomíná skutečnost, že kdyby dostával stejnou dotaci na vlakový kilometr, jakou dostávají České dráhy od státu, mohli by cestující jezdit zadarmo a přesto by vydělával.

Česká železnice si zaslouží subvence na nákup nových souprav, tento krok však vždy nejprve musí schválit Evropská komise a následně je český stát povinen vytvořit stejné podmínky pro všechny soutěžitele na trhu. Toho by se nejlépe dosáhlo vložením zmíněných 12 miliard Kč do právě na úrovni EU notifikovaného programu na podporu investic do železničních vozidel, kde je zatím k dispozici pouhých 4,8 miliard Kč do roku 2013 celkem, tedy méně než miliarda ročně. Tím by si i kraje mohly vybírat z více dopravců a případně si i nakoupit potřebný objem vozidel do majetku kraje, zatímco takto jsou jim vnuceny České dráhy a z rozhodování jsou vyřazeny. „Stát však hledá možnosti, jak obejít Evropskou unii a jak zafinancovat špatně hospodařící České dráhy přímo a bez ohledu na životní zájmy ostatních dopravců i krajů.“ řekl Radim Jančura, majitel STUDENT AGENCY.