Uveřejňujeme v souvislosti s chystaným rozhovorem s řidičkou kamiónu. Oba materiály jsme dostali od společnosti Scania v souvislosti s připomenutím zítřejšího Mezinárodního dne žen.
Uveřejňujeme v souvislosti s chystaným rozhovorem s řidičkou kamiónu. Oba materiály jsme dostali od společnosti Scania v souvislosti s připomenutím zítřejšího Mezinárodního dne žen.
K 30. listopadu 2007 bylo v Centrálním registru řidičů evidováno celkem 550 541 řidičů s přestupkem či trestným činem započítávaným do bodového hodnocení řidičů. Z toho tvoří 16,07 % řidiček a 83,93 % řidičů. V nejzávažnější kategorii s dvanácti body je však pouze 229 žen (5%) a 4 337 řidičů (95%).
Skeptici mohou namítnout, že řidičky nenajezdí zdaleka takové množství kilometrů jako řidiči, a tudíž řada držitelek řidičského oprávnění aktivně neřídí. Muži najezdí podstatně více kilometrů, mají lepší prostorovou orientaci, rychlejší reakce a lepší psychomotoriku než řidičky. Velmi často však také zbytečně riskují (zejména mladší věkové kategorie) a následky jejich nehod jsou mnohem horší než dopravní nehody řidiček.
Dopravní psychologové zjistili, že řidičky jsou více orientované na bezpečnost než muži za volantem. Jezdí obecně méně než muži a jejich jízdy jsou většinou spojené s povinnostmi, jako je například odvoz dětí do škol, vyřizování nutných úkolů či doprava do zaměstnání. Na druhé straně řidičky víc dodržují pravidla provozu a bezpečnosti v dopravě, dopouštějí se menšího počtu dopravních přestupků a mnohem méně často jsou účastnicemi dopravních nehod.
Výzkumy srovnávající řidiče a řidičky zjistily, že největší rozdíly mezi pohlavími spočívají v rychlosti jízdy, požívání alkoholu před jízdou, délkou času stráveného při řízení bez přestávky, pocitem soutěživosti při řízení a rovněž i v množství přestupků (Mc Kenna, 1998). Řidičky jezdí pomaleji, nepožívají alkohol před jízdou, nesoutěží s ostatními řidiči, nejezdí dlouhé trasy bez náležitého odpočinku a zdaleka se nedopouští tolika přestupků jako muži řidiči. Dále bylo zjištěno, že ženy a muži se při řízení liší v riskování. Vysvětlení těchto rozdílů přitom netkví pouze v rozdílných způsobech řízení, ale též v rozdílném chování a postojích. Z psychologického hlediska jsou řidičky méně dynamické, takže lépe snášejí monotonii (např. řidičky MHD), mají vyšší frustrační toleranci, respektive menší ambice vynikat, větší empatii, apod. Řidičky pak mají celkově lepší výsledky ve svém náročném zaměstnání, protože na rozdíl od řidičů se nepotřebují předvádět, a jejich prioritou je především dojet bezpečně nikoli nejrychleji.
Na druhou stranu je nutné objektivně zmínit některé specifické okolnosti, jako například těhotenství, menstruaci, závažné onemocnění dětí a další, které mohou u žen ovlivnit prožívání a následně i chování pří řízení. To se může projevit v menší soustředěnosti na řízení a situaci na vozovce, výsledkem pak mohou být závažnější dopravní nehody.
Martin Kořán, dopravní psycholog

Ženy za volantem z pohledu odborníka, dopravního psychologa Martina Kořána: