Evropský týden mobility od 16. do 22. září zakončí tradičně Evropský den bez aut

Cílem kampaně je podpořit oproti individuální automobilové dopravě alternativy přijatelnější pro bezpečnost, zdraví obyvatel i životní prostředí. V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma Ulice pro lidi.
Cílem kampaně je podpořit oproti individuální automobilové dopravě alternativy přijatelnější pro bezpečnost, zdraví obyvatel i životní prostředí. V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma Ulice pro lidi.
Jednotlivé akce ve městech organizují sama do kampaně zapojená města se svými partnery, na celorepublikové úrovni kampaň koordinuje MŽP ve spolupráci s Evropskou komisí. Evropský týden mobility i Evropský den bez aut upřou pozornost médií i veřejnosti na problém, který je v současné Evropě stále palčivější – rostoucí emise z dopravy, a to i těch nejnebezpečnějších látek, stále větší nároky na prostor, hluk, tisíce mrtvých a zraněných.

V letošním roce se kampaň zaměřuje na téma „Ulice pro lidi“. Městské ulice nejsou autostrády a nemají patřit autům. Lidé – cyklisté, chodci, dospělí i děti by se na nich měli cítit bezpečně a příjemně. „Inspiraci můžeme hledat například na kodaňských pěších zónách, cyklostezkách v Hamburku, ale také v Pardubicích nebo Hradci Králové. Příkladem může být i mýto v Londýně či Stockholmu,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Znečištění ovzduší, za které je odpovědná doprava, se u nás bohužel v posledních letech nezlepšuje, právě naopak. Na rozdíl od emisí oxidu siřičitého, který pochází především z elektráren, se především prachu v našem ovzduší nachází stále víc. Doprava je sice za emise prachových částic odpovědná přímo jen z jedné pětiny, ovšem ve většině krajů je přesto tím nejhorším znečišťovatelem – auta a kamiony víří nejen prachové částice, které pocházejí přímo z výfuků, ale i všechny ostatní. Nadlimitnímu znečištění je vystaveno 66 % populace ČR. Mezi nejzatíženější oblasti z hlediska kvality ovzduší patří Moravskoslezský a Ústecký kraj, hlavní město Praha, Brno, ale i další větší města.

Prachové částice se dostávají do dýchacího ústrojí a způsobují především zásadní riziko chorob horních cest dýchacích (v případě těch „větších“ – tedy do velikosti 10 μm – PM10). Mají ale také na svědomí genetické změny, které vedou ke vzniku rakoviny. Nedávný výzkum ukázal například významně vyšší riziko takových změn u pražských městských strážníků, kteří se pohybují celý den v pražském ovzduší. Viníkem jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (např. benzo(a)pyren), které se skrývají v tom nejjemnějším prachu, menším než 2,5 μm (PM2,5). Viník? Především automobilová doprava a spalování uhlí. Praha má přitom čtyřnásobně vyšší koncentraci benzo(a)pyrenu v ovzduší než například Londýn nebo New York. Ohrožené jsou především děti, ale také starší lidé a chronicky nemocní.

Změny, které se rozhodně netýkají pouze Evropského týdne mobility, připravují nejenom obce, ale také vláda. Národní program snižování emisí ČR, schválený vládou v červnu 2007, počítá s postupnou obměnou vozového parku státní správy za vozidla s nižšími emisemi, možností zvýšení horní hranice poplatku za vjezd do vybraných míst a částí měst, zlepšením funkčnosti a zpřísněním podmínek existujícího systému pravidelných kontrol technického stavu vozidel včetně měření emisí, apod.

Reforma veřejných financí, schválená včera Poslaneckou sněmovnou, počítá s osvobozením od spotřební daně z elektřiny pro dopravu (železnice, tramvaje apod.) a také s nulovou sazbou spotřební daně pro zemní plyn v dopravě. Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o silniční dani, která by měla přinést daňovou úlevu pro environmentální šetrnější vozy (splňující příslušné EURO normy, CNG, hybridní technologie, apod.). Ministerstvo zemědělství chystá program podpory biopaliv v dopravě. Ten - po notifikaci Evropskou komisí - umožní také osvobození biosložky v motorových palivech od spotřební daně.

Přehled všech měst, která se v ČR zapojují do letošního Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut najdete na webových stránkách www.env.cz/etm. V září na stránkách začnou přibývat i průběžně aktualizované programy konkrétních akcí v jednotlivých městech.
http://www.mobilityweek.eu
Tisková zpráva Ministerstvo životního prostředí, Praha, 22. srpna 2007