Autonomní elektrické autobusy Volvo v Singapuru

Volvo spolupracuje s přední univerzitou Nanyang Technological University Singapur na vývoji a testování autonomních elektrických autobusů.
Volvo spolupracuje s přední univerzitou Nanyang Technological University Singapur na vývoji a testování autonomních elektrických autobusů.
Jakou součást snahy Singapuru o nasazení autonomních vozidel pro zlepšení svého systému veřejné dopravy spolupracuje Volvo s přední singapurskou univerzitou Nanyang Technological University Singapur (NTU). Pro Volvo je to příležitost vyvíjet a testovat autonomní a elektrické městské autobusy.

Singapur je sice druhou nejmenší zemí v Asii, ale je na přední příčce v regionu pokud jde o technologický rozvoj. Výrazně investuje do rozvoje automatizace a elektromobility a snaží se zvýšit využívání veřejné dopravy a zajistit bezpečnější a efektivnější systémy.

V současné době je 67% cest během špičky provedeno veřejnou dopravou, cílem je zvýšení na 75% do roku 2030. Vzhledem k omezeným podmínkám, kterým Singapur čelí v oblasti prostoru a pracovníků, se země k dosažení tohoto cíle zaměřuje na automatizaci.

NTU a Volvo Buses Singapore se dohodli na spolupráci, Volvo se stalo hlavním partnerem v projektu autonomního elektrického autobusu.

Dalším krokem je společně provádět další výzkum pro přípravu autobusů na použití na veřejných komunikacích. Skutečnost, že autobusy jsou nejen autonomní, ale také elektrické a šetrné k životnímu prostředí, hraje důležitou roli. Nová technologie umožní efektivnější plánování veřejné dopravy, což povede ke snížení dopravního přetížení a ke klidnějšímu, ekologičtějšímu a bezpečnějšímu dopravnímu systému. Vývoj v autonomních technologiích značně pokročil, nicméně není ještě připravena pro trh. Je potřeba provést další testování pro zajištění bezpečnosti cestujících.

"V Singapuru je Volvo již 40 let" říká Manish Sahi, ředitel Volvo Buses Singapuru, "ale poprvé provádí testování autonomních městských autobusů".

Vedoucí projektu Joakim Jonsson řídil autobus při převozu na palubě lodi do Singapuru a na zkušební dráze. "V současné době je Volvo oprávněno testovat samohybné vozy na soukromých komunikacích," vysvětluje Joakim.

V prosinci 2018 začalo testování na uzavřené zkušební dráze, která má velikost dvou fotbalových hřišť a má kulisy představující budovy. Mimo jiné budou simulovány i tropické dešťové bouře pro napodobení skutečných provozních podmínek.

Vedle dvou autobusů dodala společnost Volvo také samostatnou platformu, která se bude vyvíjet na místě. Autobusy budou muset fungovat autonomně a musí být schopny dojet nezávisle i do depa a dobít si baterie.

"Podle studie provedené společností KPMG má Singapur dobrou pozici pro akceptaci automatizovaných technologií, ale mnohem horší pro výrobu. Naopak Švédsko má silný výrobní faktor. To přináší dokonalou kombinaci," vysvětluje Joakim.

Univerzita NTU není v autonomním výzkumu a v pokročilých dopravních technologicích nováčkem, v Singapuru jako první už v roce 2013 demonstrovala autonomní vozidla. Areál univerzity je živoucím testovacím místem pro nejrůznější špičkové technologie, jako jsou rychlé nabíjecí systémy elektrických vozidel a plně autonomních minibusů.

S Univerzitou NTU uzavřela minulý týden Memorandum o společném výzkumu, vzájemné výměně akademických pracovníků a studentů a pořádání společných vědeckých konferencí a seminářů Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.