Aktuálně: Nařízení k emisním normám pro nová těžká užitková vozidla včetně autobusů

Původní návrh Evropské komise na snížení emisí CO2 k roku 2025 o 15%, a k roku 2030 o 30%, hlasování výboru ENVI Evropského parlamentu ve čtvrtek 18. října ještě zpřísnilo.
Původní návrh Evropské komise na snížení emisí CO2 k roku 2025 o 15%, a k roku 2030 o 30%, hlasování výboru ENVI Evropského parlamentu ve čtvrtek 18. října ještě zpřísnilo.
Včera dopoledne proběhlo ve výboru Evropského Parlamentu pro životní prostředí hlasování o pozměňovacích návrzích k návrhu nařízení, které stanoví emisní normy (CO2) pro nová těžká užitková vozidla. Podobný proces, jako byl pro osobní automobily a dodávky v minulých týdnech.

Mezi hlavními prvky u těžkých nákladních vozidel, včetně autobusů, (TUV) jsou:

-        snížení emisí CO2 oproti roku 2019 na úrovni – 20 % k roku 2025 a – 35 % k roku 2030
-        povinný podíl bezemisním „městských“ autobusů v rámci nových prodaných vozidel
-        de facto povinný podíl nízkoemisních nákladních vozidel


Nyní bude na plenárním zasedání Evropského Parlamentu (proběhne v týdnu od 12. 11.), aby schválilo svou konečnou pozicipro trialogy. V Radě EU (členské státy) se očekává schválení pozice do konce roku. Nejedná se tedy o finální podobu nařízení.

Výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl se připojil k vyjádření ACEA (níže originál) a dále k tomu řekl: Automobilový průmysl se aktivně podílí na snižování emisí CO2 z dopravy, dekarbonizace dopravy však musí být realizována postupně. Výsledek dnešního hlasování výboru ENVI Evropského parlamentu o pozměňovacích návrzích k návrhu nařízení, které stanoví emisní normy (CO2) pro těžká užitková vozidla (HDVs) je nepříznivou zprávou pro evropský i český automobilový průmysl. Česká republika je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem autobusů na světě a tradičním výrobcem některých typů nákladních automobilů. Pokud by finální verze nařízení vycházela z dnes odhlasovaných pozměňovacích návrhů, bude mít tato legislativa na českou ekonomiku a její významné firmy nemalé dopady. Evropská komise ve svém návrhu z května tohoto roku navrhla, aby se emise CO2 z nových HDVs k roku 2025 snížily o 15 % a k roku 2030 o 30 % (oproti roku 2019). Česká i evropská asociace automobilového průmyslu považovala již tento návrh za značně ambiciózní a jako reálné (za vysokých investic) navrhovala snížení k výše uvedeným termínům o 7 % a 16 %. Je zde zapotřebí brát ohled na to, že nákladní automobily/autobusy mají zcela jiný trh, podmínky uplatnění a životní cyklus, než osobní vozy. Výbor ENVI dnes odhlasoval snížení o 20 % k roku 2025 a o 35 % k roku 2030  a navíc de facto povinný podíl prodaných nízkoemisních nákladních vozidel, což znamená nerespektování reálných podmínek výroby, trhu i využití vozidel v tomto segmentu. 

Stanovisko ACEA:
 
The European Automobile Manufacturers’ Association (ACEA) has expressed its serious concerns on today’s European Parliament vote on the EU’s first-ever CO2 standards for trucks.
The vote by the Parliament’s Environment Committee (ENVI) was in reaction to the European Commission’s proposal for CO2 standards for new heavy-duty vehicles, published last May. These standards are planned to be implemented in just six years’ time.

“Europe’s truck industry is willing to commit to ambitious CO2 targets, provided that these are technologically and economically viable in the given timeframe,” stated ACEA Secretary General, Erik Jonnaert. However, the extremely stringent CO2 reduction levels for 2025 and 2030 that MEPs voted on today go even beyond the Commission’s proposal, which was already highly challenging.
“These targets would pose major problems, as they simply do not take account of the realities and complexities of the truck market, nor the long development cycles for heavy-duty vehicles,” Jonnaert explained. “MEPs should be aware that trucks that will hit the market in 2025 are already under development now.”

ACEA supports the European Commission’s idea of introducing specific incentives to stimulate innovation and the uptake of alternatively-powered trucks. In this respect, the industry welcomes the introduction of a super-credit system as a means to encourage the widest possible deployment of low- and zero-emission trucks.
However, MEPs have voted to transform this into a benchmark system, setting a CO2 ‘malus’ for manufacturers who fail to reach totally unrealistic zero- and low- emission vehicles sales targets. “This does not take account of the fact that the electrification potential of heavy-duty vehicles is much lower than for cars, especially when it comes to long-haul delivery trucks. In addition, recharging infrastructure is lacking, in particular along motorways,” Jonnaert said.

Trucks move 14 billion tonnes of goods per year. They deliver some 72% of all land-based freight in Europe, or 90% of the total value of goods, while accounting for 5% of total CO2 emissions. The performance of road freight transport, measured in billion tonne-kilometres, was up by as much as 20% between 2000 and 2016.
 
ACEA zastupuje 15 největších výrobců automobilů, vanů, nákladních automobilů a autobusů v Evropě: BMW Group, DAF Trucks, Daimler, Fiat Chrysler Automobiles, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco, Jaguar Land Rover, Renault Group, Toyota Motor Europe, Volkswagen Group, Volvo Cars a Volvo Group.

Zdroj: AutoSAP