V České republice chybí specializované dopravní učební obory
Scania podporuje učební obor „Opravář nákladních vozidel a autobusů Scania" v Brně. Foto Scania

Akutní nedostatek dělnických profesí řeší řada firem. Scania si vychovává vlastní zaměstnance v Brně.  

Akutní nedostatek dělnických profesí řeší řada firem. Scania si vychovává vlastní zaměstnance v Brně.  

Nepříznivá situace nedostatku kvalifikovaných odborných zaměstnanců v dopravě se v nejbližší době zřejmě nezlepší. Střední školy a odborná učiliště evidují nízký zájem o učební obory. Scania se rozhodla vychovat si vlastní zaměstnance. Ve spolupráci s ISŠA v Brně nabízí učební obor „Opravář nákladních vozidel a autobusů Scania“ a také podporuje soutěž: „Autoopravář Junior“.

Podle statistiky nabídky a poptávky Úřadu práce v ČR bylo na konci roku 2017 hlášeno téměř 400 volných pracovních míst na pozici mechanika nákladních vozidel. Pokud se podíváme i na příbuzné obory (mechanik osobních vozidel, kolejových vozidel atd.), bylo hlášeno více než 2800 takových volných míst v celé ČR. Přitom ne všichni zaměstnavatelé volná místa na ÚP oznamují, takže reálná poptávka zaměstnavatelů na trhu práce bude ve skutečnosti ještě vyšší.

Scania se tak snaží tuto nepříznivou situaci vyřešit tím, že dává šanci mladým mechanikům. Pro žáky devátých tříd základních škol nabízí ve spolupráci s ISŠA v Brně stipendijní program s názvem: Mladí profesionálové Scania. Jedná se o tříletý učební obor zakončený výučním listem. Během studia Scania nabízí měsíční stipendium až 3 000 Kč, ubytování a stravování zdarma, příspěvek na dopravu, pracovní oděvy a od druhého ročníku možnost vykonávat praxi v servisech Scania. Po úspěšném absolvování učebního oboru je „mladým profesionálům“ nabídnuta pracovní smlouva. Firma dál podporuje osobnostní rozvoj s možnost kariérního růstu a dalšího vzdělávání.

Zdroj: Scania

V České republice chybí specializované dopravní učební obory