Gdyně objednala 30 trolejbusů od Solarisu
Vizualizace trolejbusů Solaris Trolino pro Gdyni. Foto Lechosław Dzierżak
Další
Ve flotile provozovatele trolejbusové dopravy PKT budou nově kloubové trolejbusy Trollino 18 a v polské Gdyni už dobře známá Trollina 12.
Pondělí, 09. duben 2018, rebus

Radnice města Gdyně podepsala smlouvu se společností Solaris na dodávku 30 trolejbusů v celkové hodnotě přes 95 milionů PLN. Díky vítězné nabídce společnosti Solaris získá nově PKT kloubová Trollina 18, stejně jako další, v Gdyni již dobře známá, Trollina 12.

Trolejbusy budou vybaveny bateriemi, které umožní jízdu několik desítek kilometrů mimo trolejbusové trakční vedení. Čtrnáct trolejbusů Solaris Trollino 12 bude vybaveno bateriemi s kapacitou 58 kWh a šestnáct kloubových vozidel s bateriemi 87 kWh. 

V rámci smlouvy Solaris pomůže poskytnutím baterií s modernizací dalších 21 vozidel. Výměna nikl-kadmiových baterií na lithium-iontové spolu s příslušnou eletronikou bude znamenat velký technologický pokrok a těmto vozidlům jízdu 15-20 kilometrů bez připojení k trakčnímu vedení. Modernizace trolejbusů právě začíná, dodávka nových vozidel má být zahájena v září tohoto roku a ukončena bude do jara 2019.

Gdyně je spolu s Lublin a Tychy městem, které si udrželo trolejbusovou infrastrukturu a rozvíjí ji. Získala proto řadu ocenění v Polsku i v zahraničí. Mimo jiné byl provozovatel veřejné dopravy PKT - Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej - v roce 2014 vyhlášen vítězem prestižní ceny Regiostars, kterou uděluje Evropská komise za "investice do udržitelné městské hromadné dopravy". Gdyně byla také kupcem prvního trolejbusu, který společnost Solaris v roce 2000 vyrobila.

Zdroj: Solaris
Podpis smlouvy na dodání 30 trolejbusů pro Gdyni. Foto Lechosław Dzierżak