Dopravní podnik České Budějovice myslí i na minulost
Nejen budoucností městské hromadné dopravy se zaobírá Dopravní podnik, ale ctí také tradice, které sahají až do roku 1909.
Úterý, 10. říjen 2017, rebus

Díky nadšeným zaměstnancům se v útrobách vozoven rekonstruují historické vozy, které v krajském městě vozili cestující na linkách MHD v druhé polovině minulého století. Hlavním cílem této obnovy je zachovat pro budoucí generace plně funkční modely, které mohou kdykoli vyjet na spanilé jízdy městem, ale jsou také největším tahákem při Dnech otevřených dveří DPMCB.

"Chceme tímto krokem ukázat cestujícím úctu k tradicím naší společnosti, která v roce 2019 oslaví již 110 let od svého založení," uvedl ředitel společnosti Slavoj Dolejš.

V tuto chvíli se městský dopravce může pochlubil dvěma historiky ve vozovně trolejbusů, jenž jsou model ŠKODA 9TrHT z roku 1980 s autobusovým přívěsem JELZ PO – 1E z roku 1973, z autobusového depa je pak kdykoli schopen vyrazit vůz s označením Škoda 706 RTO Mex, který má rok narození 1970, ale v ČR byl vyráběn již od roku 1958.

Tradice městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích sahá až do roku 1909, kdy ve městě začaly jezdit první dopravní prostředky pro hromadnou přepravu cestujících. Současný poskytovatel služeb městské hromadné dopravy, Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., zajišťuje přepravu cestujících na celém území města a v 18 příměstských obcích v jeho blízkém okolí.

Společnost vznikla 1. září 1997 z tehdejšího Dopravního podniku města Českých Budějovic, s.p. Jediným akcionářem je Statutární město České Budějovice. Ucelený systém městské hromadné dopravy je v současnosti tvořen autobusovou a trolejbusovou trakcí. Dopravní podnik města České Budějovice disponuje moderním vozovým parkem, který čítá na 83 autobusů a 58 trolejbusů.

Tato vozidla zajišťují provoz na 14 autobusových a 8 trolejbusových linkách. Ročně najedou 5,7 mil. kilometrů a přepraví 39 mil. cestujících. Provoz společnosti zajišťuje 402 zaměstnanců. Základní kapitál společnosti je 485,5 mil. Kč, celkové roční výnosy včetně úhrady prokazatelné ztráty činí 410,7 mil. Kč.

V nedávné době Dopravní podnik objednal šestnáct nízkopodlažních CNG autobusů od Solaris Bus & Coach S.A.jedenáct nových elektrobusů délky 9 metrů ze Škody Electric.