Od září se cestující v Hradci Králové zdarma svezou Zelenou linkou MHD
Elektrobus SOR EBN 9,5 v novém designu pro Zelenou linku. Foto z areálu DPmHK 1. září. Autor DPmHK
Další
Dopravní podnik a město v Hradci Králové nasadí na Zelenou linku elektrobus SOR EBN 9,5.
Pátek, 01. září 2017, rebus

Součástí královéhradecké městské hromadné dopravy bude od září takzvaná Zelená linka. Ta poprvé v novodobé historii MHD propojí historický střed města s širším centrem.

Na trase bude jezdit 9,5 metrů dlouhý dvoudvéřový elektrobus výrobce SOR LIBCHAVY s 26 sedadly pro cestující a 43 místy pro stání. Výkon motoru je 120 kW a maximální rychlost 70 km za hodinu. Dojezd na baterie s kapacitou 172 kWh je 140 - 160 km. Elektrobus je nabíjen v areálu dopravního podniku, kde je na noc (v době cca 18 až 01.30 hod) připojen k tzv. pomalému nabíjení a zároveň probíhá balancování bateriových článků.

Jízda Zelenou linkou bude pro cestující zdarma. Dopravní podnik Hradec Králové a město tak chtějí lidem nabídnout alternativu k cestování v centru, ulevit přetížené dopravě a přispět k ekologičtějšímu provozu.

Okruh, který je dlouhý něco přes tři a půl kilometru, pojede denně od deváté do sedmnácté hodiny, a to třikrát za hodinu. Za celý den se tak vůz s cestujícími vydá na cestu dvaadvacetkrát, přičemž projetí jednoho okruhu mu potrvá 15 minut.

Vzhledem k výjimečnosti nebude nová linka v jízdních řádech a na vozech označena běžně číslem, ale ponese přímo název Zelená linka. Od září pojede v testovacím provozu, který bude dopravní podnik postupně vyhodnocovat a to zejména z hlediska jejího využití.

Celoroční provoz nové linky MHD představuje ujetí 23 tisíc kilometrů. Předpokládané provozní náklady této služby, která je pro obyvatele i návštěvníky města zdarma, jsou zhruba 80 tisíc korun měsíčně. Radnice je letos uhradí ze souhrnné rezervy městského rozpočtu.

Zdroj: DPmHK

Elektrobus SOR EBN 9,5 ještě v klasických barvách DP Hradec Králové. Foto DPmHK
Elektrobus v novém designu pro Zelenou linku. Foto z areálu DPmHK 1. září. Autor DPmHK
Elektrobus v novém designu pro Zelenou linku. Projekt Medvěd Wrr hradecký dopravní podnik podporuje. Foto z areálu DPmHK 1. září. Autor DPHK
Jízdní řád Zelené linky. Foto DPmHK