Autobusy Volvo na hybridní pohon zakoupil polský PKM Sosnowiec
Autobusy Volvo na hybridní pohon zakoupil polský PKM Sosnowiec. Foto PKM
Kloubové autobusy švédského výrobce mají v Polsku premiéru.
Středa, 23. srpen 2017, rebus

V srpnu továrna Volvo ve Wrocławi vyrobila pro město Sosnowiec v Hornoslezské průmyslové oblasti Polska sedm autobusů s hybridním pohonem. Pět standardních typu 7900LH a dva kloubové typu 7900LAH.

Městská dopravní společnost PKM Sosnowiec (Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o. o.) už má 24 hybridních autobusů Volvo, do října se flotila rozšíří na 35 autobusů. Jedná se o rekordní počet vozidel švédského výrobce v Polsku a jeho první kloubové hybridní autobusy.

„Dodali jsme dalších sedm hybridních autobusů společnosti PKM Sosnowiec vyrobených ve wroclawské továrně Volvo - pět 12-metrových autobusů 7900LH a dva kloubové 18-metrové Volvo 7900LAH - říká Małgorzata Durda, ředitelka společnosti Volvo Buses pro Polsko a pobaltské státy.

Autobusy mají kapacitu 90 cestujících, včetně 26 míst k sezení (krátký autobus) a 130 cestujících, včetně 41 míst k sezení (kloubový autobus). Jsou vybaveny klimatizací, nabíječkami USB, monitorovacími a informačními systémy pro cestující, k dispozici je Wi-Fi.

Hybridní autobusy Volvo typu 7900 jsou nabíjeny na zastávkách, po dosažení rychlosti 20 km za hodinu přepínají na naftový motor. Jsou vybaveny bateriemi, elektromotorem a dieselovým motorem. Baterie se nabíjejí při brzdění motoru. Autobusy tohoto typu spotřebují o 30 až 40 procent  méně paliva a produkují o 40 až 50 procent méně emisí ve srovnání s podobnými autobusů se vznětovým motorem. Jsou také velmi tiché.

"Čistota vzduchu a snižování hluku jsou témata, která jsou stále více zohledňována při navrhování systémů veřejné dopravy. Doufáme, že více polských měst bude následovat. Z naší strany jsme připraveni dodávat hybridy i elektrické autobusy," dodává Małgorzata Durda.

V rámci smlouvy s přepravní společností PKM Sosnowiec Volvo dodá celkem 35 hybridních městských autobusů - 25 krátkých a 10 kloubových. Všechny budou vyrobené v Polsku, v továrně Volvo. Celá dodávka bude dokončena do konce října. Jedná se o největší dodávku hybridních vozidel Volvo v Polsku. Kromě Sosnowiece provozují hybridní autobusy ve Wrocław, Inowrocław, Tarnowskie Góry a ve Varšavě.

PKM Sosnowiec získá na projekt "Nákup nízkouhlíkového autobusového parku pro Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejska Sp." dotace z EU ve výši 85 %. Celkem zakoupí 78 nových autobusů v hodnotě  127 372 650,00 PLN včetně DPH.

Zdroj: Infobus.pl