Elektrické autobusy Volvo a rychlonabíjecí technologie ABB poprvé míří do Velké Británie
Infrastruktura OppCharge pro příležitostné nabíjení umožní celodenní nepřetržitý provoz elektrických autobusů Volvo ve městě Harrogate.
Úterý, 11. červenec 2017, rebus

Společnost ABB získala zakázku na dodávku nabíjecí infrastruktury pro vozový park elektrických autobusů Volvo 7900, který bude od roku 2018 provozovat společnost Transdev Blazefield. Projekt byl zahájen v únoru tohoto roku, kdy Volvo získalo zakázku na 8 plně elektrických, dvounápravových, 12 metrů dlouhých, nízkopodlažních městských autobusů s třemi dveřmi. Autobusy budou nasazeny na linky veřejné dopravy v historickém městě Harrogate na severu Anglie. Tři nabíjecí stanice ABB typu HVC 300P a elektrická rozvodna budou instalovány na tamním autobusovém nádraží.

Zakázka je významná tím, že se jedná o první projekt elektrických autobusů ve Velké Británii, který bude využívat koncept OppCharge, tedy „příležitostné nabíjení“, kdy se autobusy pomocí rychlonabíjecí infrastruktury nabíjejí při čekání v konečné stanici. Baterie se dobíjejí často, a výrobce vozidel tak může zmenšit jejich velikost.

Alex Hornby, generální ředitel Transdev Blazefield, uvedl: „Rychlonabíjecí stanice od ABB mají významné místo v dlouhodobé vizi společnosti Transdev. Usilujeme o to, aby se Harrogate stalo městem nízkoemisních autobusů s využitím nejnovější světové technologie. Naším cílem je odstranit dopravní zácpy, zlepšit možnosti volného pohybu a vytvořit lepší prostředí v Harrogate i okolí.“

Nabíjení trvá pouze tři až šest minut a odpadá tak nutnost dlouhých zastávek za účelem nabíjení. Tato inovace je nejnovější technologií, kterou Transdev Blazefield zavádí za účelem snížení emisí a zlepšení dalších aspektů autobusové dopravy. Příležitostné dobíjení ve veřejné dopravě vedle nulových emisí dovoluje menší velikost akumulátorů autobusu. Tím se snižuje celková hmotnost vozidla, a tím se zvyšuje energetická efektivnost celé autobusové sítě.

Daan Nap, ředitel globálního prodeje nabíjecích technologií pro elektrické autobusy v ABB, uvedl: „Tato zakázka navazuje na naše nedávné úspěchy v jiných zemích. Jedná se o první zařízení s rozhraním OppCharge ve Velké Británii. Tato technologie přispěje k dalšímu rozšíření elektrických autobusů, neboť umožňuje využívat totéž nabíjecí zařízení pro různé značky vozidel.“

Autobus se automaticky spojí s nabíjecí stanicí ABB HVC 300 P. Ta je vybavená nabíjecím sloupem a akumulátory autobusu se z něj nabíjí přes palubní pantografy. Hlavní výhodou je kompatibilita nabíjecích stanic HVC 300P s rozhraním OppCharge, která znamená i kompatibilitu s jinými značkami a modely elektrických autobusů využívajících příležitostné nabíjení.

Vzhledem k tomu, že společnost ABB svou rychlonabíjecí technologii vyvinula ve spolupráci s předními výrobci elektrických vozidel, zohledňuje budoucí požadavky vozových parků. To přináší příznivý poměr cena/výkon pro provozovatele, neboť nabíjecí infastruktura se dokáže přizpůsobit rozšíření vozového parku.

Zdroj: ABB