První obojživelný minibus vyrobený v ČR
V úterý 16. května proběhla na Slapské přehradě slavnostní prezentace prototypu nového obojživelného vozidla společnosti ENJOY TECH LIMITED.
Středa, 17. květen 2017, rebus

Základem vozidla je podvozek Mercedes-Benz, který  byl přizpůsoben tak, aby vytvořil lodní trup. Otáčením volantu, který se na vodě ovládá jako kormidlo, speciální software rozvažuje vzájemný tah lodních motorů, čímž dochází k směrovému řízení plavidla. Použitý software je unikát, vyvinutý ENJOY TECH LIMITED.

Hlavní výroba vozidel ENJOY TECH LIMITED probíhá v České republice, blízko Prahy, a podílí se na ní několik subdodavatelů z České republiky i mimo ní. Kompletní instalaci multimediální výbavy do tohoto prvního vozidla dodala česká společnost  Auto-Bus.cz, dodavatelem systému FUNTORO je společnost MOLPIR.

Technické parametry prototypu:

  • Délka 7 200 mm
  • Šířka 2 360 mm
  • Obsazenost 12 osob s řidičem
  • Rozvor 4 325 mm
  • Emisní třída Euro 6
  • Motor OM 651 DE 22 LA 95 kW 3800/min

Na vozidle je použito mnoho technických inovací, které společnost vyvinula a úspěšně u prototypu aplikovala.

Dalším unikátem jsou servisní víka pod plavidlem, které mají odolnost proti tlaku 8 bar, vodotěsná řešení prostupů řízení, kardanu apod. U provedení kabrio je stropní rám v interiéru s integrovaným osvětlením. Tento designový rám je dalším inovativním prvkem společně s upraveným víkem motoru, upravenou bočnicí a upravenými předními dveřmi.

Vozidla jsou primárně určena na pozemní komunikace s možností zdolávání vodní hladiny bez omezení hloubky ve sladké i slané vodě. Jsou určena pro rekreační účely, cestovní agentury, záchranné složky a další.

ENJOY TECH LIMITED sídlí ve Velké Británii. Odštěpný závod v České republice je schopen vyrobit obojživelná vozidla podle způsobu využitelnosti klienta. Specializuje se na výrobu jedinečných obojživelných vozidel v kategorii do 12 osob, s dohledem kontrolních úřadů v silničním i v lodním odvětví. Cílem je výroba obojživelných vozidel dle platné legislativy daného státu tak, aby jeho využitelnost byla pro držitele bez omezení na silnici, v terénu i na vodě. Vozidla jsou tvořena na platformě, která umožňuje nástavbu dle způsobu využití. Platforma je plovoucí podvozek, na který je možné přidělat korbu na převoz stavebního materiálu, obytnou nástavbu, případně záchrannou techniku pro hasiče a pod. Společnost má CE certifikát na oprávnění upravovat silniční motory Mercedes-Benz na lodní motory s použitím v obojživelných vozidlech.

Zdroj: Auto-Bus.cz, ENJOY TECH LIMITED