DOPRAVNÍ POHLEDNICE Z WROCLAWI
Kromě běžného turisty najde v tomto historickém městě mnoho zajímavostí i zájemce o veřejnou dopravu.
Úterý, 03. květen 2016, pepvy
Polská Wroclaw nacházející se v jihozápadním Polsku asi 60 km od českých hranic je  hlavní město Dolnoslezského Vojvodství, čtvrté nejlidnatější město Polska (přes 630 tisíc obyvatel) a zároveň jedno z nejstarších polských měst. Je to město mnoha mostů, historických památek i moderní architektury, ve kterém se setkává polská, česká i německá historie.

Systém MHD ve Wroclawi zahrnuje v současné době 22 tramvajových a přes 70 autobusových denních linek. Nabídku doplňuje 14 autobusových linek nočních. MHD je zajišťována především dopravním podnikem MPK Wroclaw (Miejskie Przedsiebiorstwo Komunikacyjne). Některé linky však obsluhují i další dopravci, např. DLA a Sevibus.
Vozový park MPK Wroclaw zahrnuje více než 300 autobusů v korporátním žlutočerveném laku. Zastoupeny jsou značky MAN, Mercedes, Volvo, Solaris. V polovině minulého roku zahájilo MPK Wroclaw spolupráci s firmou ITS MIchalczewski, která se stala subdodavatelem nových vozidel i služeb a začala obsluhovat některé linky MHD  69  novými autobusy značky MAN Lion's City G, MAN Lion's City a Solaris Alpino 8,6. V současné době jsou všechny autobusy MPK Wroclaw 100% nízkopodlažní. Vozový park MPK zahrnuje i flotilu více jak 220 tramvajových souprav. Potkat můžeme tramvaje Škoda 19 T a 16T, Protram, Konstal aj. Celonízkopodlažních nebo částečně nízkopodlažních je okolo 40% z nich.

Jízdné se dělí na jednotlivé a časové. Jízdenky se dají zakoupit v automatech, které jsou umístěny na zastávkách i v autobusech a tramvajích. Zaplatit je možno i pomocí mobilní aplikace či přes internet. Jako nosič dlouhodobých jízdenek může sloužit i wroclawská městská karta URBANCARD.

Regionální a dálkovou dopravu ve Wroclawi i v jejím okolí zajišťuje celá řada autobusových dopravců, např. zprivatizované společnosti PKS (obdoba našich ČSAD) i mnoho dalších soukromých firem. Jedním z největších přepravců v oblasti Dolního Slezska je společnost Polbus, z dalších pak můžeme jmenovat např. PKS Olawa, PKS Zielona Góra, Neobus Polska, Albatros, PolskiBus.com (provozující mimo jiné i mezinárodní linku do Prahy) a mnoho dalších. Ve vozovém parku dopravců jsou zastoupeny autobusy Autosan, Setra, Van Hool, Mercedes, český SOR i další.

Autobusové nádraží (Dworzec autobusowy) provozované společností Polbus se nachází naproti hlavnímu vlakovému nádraží (Wroclaw Glówny). Od minulého roku však prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po jejímž dokončení na podzim roku 2017 vyroste na původním místě nákupní galerie a autobusový terminál se přesune do podzemní části nové budovy. Dočasné stanoviště autobusů  (Dworzec Tymczasowy) je proto nyní přemístěno na plochu v nedalekém sousedství.

Pro cestu do polské Wroclawi (zejména pro obyvatele z blízkosti Ostravy) je možno využít minibusy Tigerexpress.eu., které provozuje společnost Turbotiger.eu. Kromě spojení Ostravy s Wroclawí vypravuje společnost z krajského města i linky do Krakova, Katovic nebo do Vídně. Cestovat lze i na letiště všech výše uvedených měst.  Ve spolupráci se společností RegioJet jsou pak umožněna i případná návazná spojení ve směru na Prahu a Brno v obou směrech. V nabídce jsou i spoje mezi Polskem a Slovenskem.

Přeprava cestujících je uskutečňována zpravidla minibusy pro 9 lidí (včetně řidiče), ve vozovém parku se nyní nacházejí auta a autobusy značky Mercedes, Renault a Volkswagen. V případě, že počet rezervací na jeden spoj převyšuje kapacitu vozidla, je doprava zajištěna buď více vozidly nebo je využito klasického autobusu. Rezervace místa je povinná (přes webové stránky nebo telefonicky). Na palubě je zdarma nabízena voda, drobná sladkost, WiFi připojení i připojení k elektrické síti 230V.

Jízdenky na spoje je možno si také zakoupit jako e-jízdenku v eshopu AMSBus.cz nebo v předprodejních kancelářích AMSBus.

Zdroj: Stanislav Trunečka – spolupracovník Busportálu