Držitel průkazu ZTP/P a jeho průvodce v dopravních prostředcích
Vlevo středněpodlažní autobus se zdviží, vpravo běžný nájezd do LE vozidla. Foto archiv BUSportálu.

Držitel průkazu ZTP/P nemá obecnou povinnost si průvodce při každé cestě brát s sebou.
Držitel průkazu ZTP/P nemá obecnou povinnost si průvodce při každé cestě brát s sebou.
Řidiči autobusů se často setkávají s držiteli průkazu ZTP/P (zvlášť těžce postižený s potřebou průvodce). Ohledně správného odbavení však kolují dopravním světem některé fámy.

Rekapitulujeme. Osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P, má podle zákona 329/2011 Sb. nárok na:
  • vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky.
  • bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem)
  • slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy
  • bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě
  • bezplatnou dopravu vodícího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce. Přepravu vodícího psa v dopravním prostředku odmítnout ani jej z přepravy vyloučit.

Držitelé průkazu ZTP/P sice mají vážně poškozenou motoriku, nicméně jsou svéprávné bytosti schopné vyhodnotit své možnosti a potřeby. Fyzická poškození jsou různá, některá umožní bez problémů samostatně jezdit v rodném městě nízkopodlažní tramvají, ale při cestě do neznámých míst autobusem již dotyčný pomoc potřebovat může. Jindy zase dokáže samostatně nastoupit a vystoupit i z vozidla s vysokou podlahou, ale jeho motorika horních končetin už nezvládne bez asistence např. zapnout bundu.

Držitel průkazu ZTP/P má na doprovod průvodce ve vozidle veřejné dopravy nárok. Rozhodně není jeho obecnou povinností si doprovod při každé cestě brát s sebou, jak se někdy mylně interpretuje!

Průvodce osoby s průkazem ZTP/P by neměl zacházet se speciálním vybavením vozidla, jako jsou mechanicky vyklápěné nájezdní rampy nebo plošiny pro vozíčkáře. Tato činnost přísluší obsluze vozidla. Naopak, řidič nemá zákonnou povinnost pomáhat usadit nebo navádět držitele průkazu na jeho místo. Od odbornější manipulace s ním je právě průvodce. Povinnosti řidiče při odbavení držitelů průkazu ZTP/P mohou ještě upravovat interní předpisy dopravce.

V podmínkách reálného provozu je řidič autobusu někdy nucen při odbavení invalidních cestujících jít nad rámec základních povinností. Nicméně jen prostá lidská ohleduplnost by měla být dostatečným důvodem maximální vstřícnosti k této specifické části cestující veřejnosti.
Miroslav Klas. Konzultováno s Václavem Krásou, předsedou NRZP ČR a pracovníky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Držitel průkazu ZTP/P a jeho průvodce v dopravních prostředcích
Foto Miroslav Klas
Držitel průkazu ZTP/P a jeho průvodce v dopravních prostředcích
Řešení se zdviží pro autokar. Foto archiv BUSportálu.