50. výročí továrny MAN v německém Salzgitteru
MAN Lion´s Regio ČSAD BUS Uherské Hradiště © Jarmila Chromá

V rámci optimalizace se výroba autobusů MAN a Neoplan v Evropě realizuje zejména v Turecku a Polsku.
V rámci optimalizace se výroba autobusů MAN a Neoplan v Evropě realizuje zejména v Turecku a Polsku.
Salzgitterský závod vyrábí užitková vozidla už půl století. Minulost této továrny je spojena s Heinrichem Büssingem, jehož éru připomíná lev v logu MAN Truck & Bus (MAN značku Büssing převzal na začátku 70. let 20. století). V rámci nedávných oslav se sešlo na 2500 zaměstnanců a jejich rodin, zástupci managementu i německé vlády. Pozornost byla věnována novému logistickému centru. Areál v Salzgitteru se rozkládá na ploše 715,000 m². Vyrábí se zde na samostatné lince také podvozky pro autobusy.

Aktuálně k vývoji v autobusovém segmentu informoval MAN Truck & Bus na jaře, že modely značky Neoplan Starliner, Cityliner a Jetliner vyráběné původně v Plauen, se budou nadále vyrábět v závodě MAN v turecké Ankaře, kde byl doposud vyráběn např. Tourliner. Závod MAN v Ankaře je v provozu od roku 1986 a mimo jiné je vybaven kataforézou.

To, že výrobci zavedených značek přesouvají svoje výrobní kapacity do jiných zemí, není nic nezvyklého. Kupříkladu švédské autobusy Volvo se vyrábějí v polské Wroclawi (podvozky ve Švédsku) a autobusy Iveco Bus mají největší závod ve Vysokém Mýtě v České Republice, zatímco např. továrna v Itálii byla zrušena. Tradiční němečtí výrobci se také dlouhodobě neomezovali jen na svoje dlouholeté výrobní kapacity. EvoBus se se svými evropskými aktivitami jednak drží svých tradičních lokalit v Mannheimu a v Neu Ulmu, ale také má velkou výrobní kapacitu v Turecku, navíc jako subdodavatel pro německé závody působí český Holýšov.

V rámci koncentrace výrob a značek se podobně jako Mercedes-Benz spojil (a v podstatě přispěl k zachování značky Setra) se společností Kässbohrer, spojil se MAN se značkou Neoplan. V minulosti došlo ke zrušení výroby v německém Pilstingu, kde se - jak to vypadá patrně neúspěšně - pokusila o další autobusovou aktivitu značka Viseon.

Podívali jsme se, kde se tedy vozidla se značkou MAN a Neoplan v současnosti vyrábějí. V současnosti se autokary a autobusy MAN a Neoplan vyrábějí v turecké Ankaře, v Polsku jsou to továrny Poznań a Starachowice, podvozky se pak vyrábějí v Salzgitteru v Německu. Po ukončení výroby v Plauenu se tedy výroba autobusů MAN a Neoplan bude patrně odehrávat mimo Německo.
www.corporate.man.eu
Je zřejmé, že se takováto rozhodnutí nedělají lehce, a je otázkou, do jaké míry jsou takovéto přesuny pro výrobce dlouhodobě přínosem, protože je tu stále konzervativní klientela. Zejména německá města výrazně preferují německé autobusy. Nicméně pokud se tyto "šachy" odehrávají v rámci Evropy a sousedícího Turecka a jádro výroby - motory a podvozky včetně vývoje zůstávají "doma", je to ještě ta lepší možnost.

Německou produkci je možno pravidelně vyhodnotit na veletrzích, v letošním roce se koná už 65. ročník veletrhu užitkových vozidel IAA v Hannoveru - pro domácí německé značky vždy velkolepá výkladní skříň.
Dagmar Braunová

50. výročí továrny MAN v německém Salzgitteru
NEOPLAN Jetliner C © BUSportál
50. výročí továrny MAN v německém Salzgitteru
Retro - zdroj loga .... © BUSportál
50. výročí továrny MAN v německém Salzgitteru
... a dnešní aplikace loga na autobuse MAN © BUSportál