Kašmírský autobus: Přímá autobusová linka přes hranici v Kašmíru, první od rozdělení v roce 1947. 170 km mezi Šrínagarem a Muzzaffarbádem.
Kašmírský autobus: Přímá autobusová linka přes hranici v Kašmíru, první od rozdělení v roce 1947. 170 km mezi Šrínagarem a Muzzaffarbádem.
HN Martin Novák-Dillí/Ïslámábád/Praha, 22. 3. 2005 - redakčně kráceno

.... Právě v době, kdy Riceová jednala nejprve v Dillí a pak v Islámábádu, obě strany finišovaly s přípravou projektu, který posune oba rivaly ještě více k míru. Po sedmapadesáti letech bude otevřena silnice, vedoucí přes spornou hranici v Kašmíru, a dokonce na ní začne jezdit autobus.

Vojáci na obou stranách dosud nepoužívaného přechodu v Kamánu odstraňují miny a opravují most. První autobus vyrazí ze Šrínagaru na indické straně do pákistánského Muzaffarábádu 7. dubna. Dopravu na této trase přerušilo rozdělení Britské Indie na Pákistán a Indickou republiku v roce 1947 a následná válka mezi Dillí a Islámábádem. Otevření silnice a zavedení pravidelné linky je tak signálem o tom, nakolik se napjatý region skutečně změnil k lepšímu.

"Jsem z toho velmi rozrušený. Uvidím po mnoha letech ty příbuzné, kteří zůstali naživu," řekl novinářům třiaosmdesátiletý Pákistánec Ghulám Lolabí, který si vyzvedl jízdenku a chystá se poprvé v životě do Indie. "Konečně uvidím příbuzné. Znám je jenom z fotografií," uvedl pro agenturu Reuters pětatřicetiletý Masúd Ahmad, který žije na indické straně.

Pákistánci prosadili, aby cestující mohli jezdit bez pasů. Současnou hranici totiž neuznávají jako trvalou. Hranice je jednou z nejmilitarizovanějších na světě. Zejména v posledních patnácti letech, kdy si boje mezi indickou armádou a kašmírskými separatisty vyžádaly přes 40 tisíc obětí. V roce 2002 pákistánský prezident Parvíz Mušaraf zakázal pronikání povstalců přes pákistánskou hranici a intenzita bojů se snížila.

Obě vlády se zavázaly, že problém Kašmíru budou řešit jednáním. "Mušaraf dospěl k názoru, že vzhledem k indické převaze není možné získat Kašmír silou. Ostatně každý inteligentní Pákistánec to asi chápe," řekl HN jeden ze západních diplomatů, působících v Islámábádu. Většina obyvatel Kašmíru jsou muslimové, kterým je bližší Pákistán než Indie. Dillí však odmítá teritoriální změny.

Nevyjasněné otázky zatím nebrání politikům obou zemí ve sbližování. Mušaraf se chystá do Dillí navštívit kriketový zápas mezi reprezentacemi Indie a Pákistánu. Takzvaná "kriketová diplomacie" je obdobou někdejší "pingpongové diplomacie" mezi USA a Čínou, kdy zápasy mezi reprezentanty ve stolním tenisu předcházely normalizaci vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

Kriket je v Indii i Pákistánu národním sportem. Zápas, na který přijede Mušaraf, se odehraje 17. dubna, deset dní po otevření kašmírské autobusové linky.