Nízkopodlažní tramvaj 28T Konya plzeňské Škody Transportation
Foto Škoda
Další
vozí první cestující v Turecku.
Středa, 19. únor 2014, dabra
Plzeň, 18. 2. 2013 – Do ulic tureckého města Konya vyrazila v ostrém provozu s cestujícími nejnovější tramvaj vyrobená společností Škoda Transportation. Jedná se o moderní 100% nízkopodlažní tramvaj 28T Konya. Celkem Škodovka do Turecka dodá šedesát moderních vozidel.

Design tramvají spoluvytváří barevný motiv kombinace zelené, bílé a stříbrné barvy, který vybírali sami obyvatelé Konye.

„Transport vozidla z Plzně do Konye trval sedm pracovních dnů – kamionem z Plzně do italského Terstu, poté trajektem do Mersinu v Turecku a odtud znovu kamionem do Konye. První ze série nejnovějších tramvají ze Škodovky dorazila z Plzně do Konye již před třemi měsíci. Poté následovaly náročné zkoušky,“ informuje projektový manažer Václav Petr.

Do plně nízkopodlažního vozidla se vejde až 364 cestujících. Snadný nástup a výstup i pro osoby se sníženou pohyblivostí umožňuje také nízká nástupní hrana. Tramvaj má pět článků a je 32,5 metrů dlouhá. Podmínkám provozu se musela přizpůsobit také klimatizace, která má zvýšený výkon, což si vynutilo přepracovat komplexně střešní partii a vedení rozvodů. Z další nadstandardní výbavy lze dále jmenovat například zabudované Wi-Fi přijímače pro bezdrátové připojení k internetu.

„Moderní obousměrná tramvaj 28T Konya v sobě spojuje vlastnosti příměstské jednotky, metra a tramvaje. Z důvodu plánovaného provozu ve 4,5 km dlouhém tunelu je vozidlo konstruována jako podpovrchová tramvaj – tedy jako lehké metro. Z tohoto důvodu jsou také použity materiály splňující vyšší protipožární bezpečnost. Tramvaje pro Konyu budou navíc jezdit spojené dvě dohromady jako vlak a jsou proto vybavena automatickým spřáhlem pro snadnější spojení,“ dodává Jaroslav Kulhánek, hlavní inženýr projektu.

Kromě turecké Konye jezdí škodovácké tramvaje nově i v maďarské Miskolci, kam míří 31 vozidel. Další české tramvaje se objeví také ve slovenské metropoli Bratislavě a to celkem třicet jak obousměrných, tak i jednosměrných. Společně s pokračující výrobou tramvají ForCity pro pražský Dopravní podnik tak letos Škodu Transportation čeká rekordní tramvajová výroba. Navíc v Plzni probíhá řada školení specialistů z Číny, kteří se připravují na výrobu až 400 nízkopodlažních tramvají ForCity v Číně, kam Škoda Transportation poskytla desetiletou licenci na výrobu.

Z TZ Škoda
Foto Škoda