Elektrobusy v hradecké MHD ujely přes tři miliony kilometrů

První elektrobus, SOR EBN 9,5, získal dopravní podnik na testování v září 2013, dva měsíce po jeho prvním oficiálním představení. Už od roku 2018 provozuje největší flotilu elektrických autobusů u nás.
První elektrobus, SOR EBN 9,5, získal dopravní podnik na testování v září 2013, dva měsíce po jeho prvním oficiálním představení. Už od roku 2018 provozuje největší flotilu elektrických autobusů u nás.
Dopravní podnik města Hradce Králové, a. s. (DP) hlásí překonání dalšího milionu ujetých kilometrů svými 23 elektrobusy. Zásluhu na překonání této významné vzdálenosti má především flotila 20 e-busů značky SOR NS 12 ELECTRIC z produkce SOR Libchavy, pořízená v roce 2018. Zakázka na vozy s výraznou přední maskou byla financována s pomocí dotací EU (15 ks v rámci projektu IROP 1 a 5 ks v rámci projektu IROP 2) a činila 246 mil. Kč. Součástí tendru bylo i dodání příslušné nabíjecí infrastruktury - nabíjecích stanic pro pomalé nabíjení pro každý elektrobus na krytém odstavném stání ve vozovnách dopravního podniku a pěti kusů rychlonabíjecích stojanů na konečných zastávkách THD a Slezské předměstí - Cihelna. Přepravní kapacita autobusů se třemi dveřmi je 100 cestujících, z nichž 35 má místo k sezení. Vozy jsou plně klimatizované jak pro řidiče, tak pro cestující, kterým vozy nabízí i USB zásuvky pro dobíjení.

Elektrobusy neprodukují v ulicích města emise zdraví škodlivých plynů a částic. Nahrazením nejstarších dieselových autobusů s emisní normou euro 2, se tak výrazně snížilo znečištění ovzduší v krajské metropoli. Díky tichému pohonu také pomáhají se snižováním hlučnosti veřejné dopravy ve městě. Levnější je i jejich provoz. Na jedno plné nabití elektrobus ujede cca 200km, při směně s rychlonabíjením se denní dojezd zvýší až na 300km. Spotřeba elektrické energie se pohybuje pod 1kWh na 1 ujetý kilometr. Zajímavostí, vzhledem k rovinatému terénu v Hradci Králové je, že podíl rekuperované energie, který je více než 30%. Správným stylem jízdy a využíváním brzdného účinku a dynamiky elektrobusu dokáže řidič „vrátit“ přes 30% energie zpět do baterií.

Moderní elektrobusy přispívají ke zvýšení atraktivity veřejné dopravy. Mají intuitivní ovládání, plynulý chod a nemají převodovku. Podle řidičů, kteří mají již za tři roky s jízdou s elektrobusy velké zkušenosti, je v nich jízda pro cestující velmi příjemná a veškeré vybavení pak přispívá k jejich pocitu pohodlí a bezpečí.

Oproti původním klasickým autobusům je levnější nejen provoz elektrobusů, ale i jednodušší pravidelná údržba, kde na místo údržby spalovacího motoru, palivové soustavy a převodovky si elektrobus vystačí „pouze“ s jedním elektrickým motorem bez převodů. Elektrický motor sám o sobě má také minimální nároky na údržbu.  Zvýšenou péči je naopak potřeba věnovat trakčním akumulátorům, jejichž životnost a spolehlivost závisí na správném zacházení v provozu i při nabíjení.

Nejedná se pouze o správné nabíjení baterií, ale i o vozidlové systémy, které se starají o podmínky pro trakční akumulátory. Například prostory na střeše, kde jsou akumulátory uloženy, jsou podle teploty okolí buď vytápěné, nebo klimatizované. Tak aby baterie správně fungovaly v potřebných teplotních podmínkách.  

Při této příležitosti DP připomíná "průzkumníky" elektrobusové dopravy v Hradci Králové, kdy v září 2013 nasadil do provozu model SOR EBN 9,5. V té době šlo nejen o první elektrobus od SORu v této délkové kategorii, ale zároveň o první z vozů řady EBN, u něhož byl použit facelift předního a zadního čela dle návrhu doc. Ing. arch. Patrika Kotase. Elektrobus si po otestování DP v dubnu 2014 odkoupil. V říjnu 2014 začal po městě jezdit elektrobus Škoda Perun 26 BBHE. V únoru 2015 pak následoval vůz SOR EBN 11 (první a třetí vůz výrobce SOR Libchavy spol. s r.o. a druhý vůz výrobce ŠKODA ELECTRIC a.s.). Vozy DP využíval ke sběru poznatků a připomínek, k testování a ověřování jejich vlastností a některých provozních parametrů i k případným požadavkům na dílčí úpravy. Po testování tyto elektrobusy jezdily i nadále jezdí v běžném provozu na klasických linkách MHD.

Vedle zvyšování celkové kvality poskytovaných služeb se intenzivně zaměřujeme i na ekologii provozu městské hromadné dopravy. Co se týká e-mobility českých městských dopravních podniků, jsme i nyní ve své kategorii na špici. Náš DP tak vlastní nejzelenější, tedy nejčistší, veřejnou dopravu v rámci celé České republiky. Podíl našich dopravních prostředků se ustálil na plánované energetické bilanci 50/50 (poměr vozidel s elektrickým a naftovým pohonem). Vzhledem k možným problémům při dlouhodobých výpadcích elektrické energie a pro plnění mimořádných úkolů si totiž část dieselových autobusů musí DP ponechat pro případ řešení takových nepředvídatelných či neplánovaných situací. Rovněž průměrným věkem celého současného vozového parku MHD necelých osmi let patří naše společnost k jedněm z nejmladších v rámci celé České republiky. Díky moderním nabíjecím místům patří Hradec Králové na špici i v tomto elektrickém vývoji vozidel a s tím spojené celkové infrastruktury,“ řekl Zdeněk Abraham, předseda představenstva Dopravního podniku města Hradce Králové.

Hradecký dopravní podnik má aktuálně zhruba 370 zaměstnanců, přepravu cestujících zajišťuje firma 135 nízkopodlažními vozidly, z toho 64 je na elektrický pohon, elektrobusů je 23, trolejbusů 41 a dieselových vozidel je 71.

DP města Hradce Králové