V Ostravě zavádí unikátní antikolizní systém, zatím do tramvají
Dopravní podnik v Ostravě testuje antikolizní systém. Díky tomu tramvaje před krabicemi už vždy zastaví. Foto DPO

Jako první v ČR testuje dopravní podnik technologii, která až na 80 metrů identifikuje překážku na kolejích, varuje řidiče a dokáže tramvaj zastavit. Bezpečnostní prvky zkouší i v autobusech.
Reklama
Jako první v ČR testuje dopravní podnik technologii, která až na 80 metrů identifikuje překážku na kolejích, varuje řidiče a dokáže tramvaj zastavit. Bezpečnostní prvky zkouší i v autobusech.
Daleko vyšší ochrana cestujících - cíl, kterého teď pomůže dosáhnout antikolizní systém v tramvajích Dopravního podniku Ostrava (DPO). Nejen profesionálně vyškolení řidiči DPO, nově posílí ochranu bezpečí cestujících i v ČR unikátní antikolizní systém fungující ve zkušebním provozu. Od tohoto týdne se už i na něj mohou cestující spolehnout ve dvou nejmodernějších ostravských tramvajích Stadler, primárně nasazených na lince č. 8 mezi Porubou a centrem města.

Zabliká, zapípá a tramvaj bezpečně zastaví. To se teď bude odehrávat v kabině řidiče, pokud by hrozila kolize vozidla s překážkou nebo jiným vozidlem. Systém ochrany funguje ve třech krocích - nejdříve řidiče na nebezpečí upozorní výstražná ikona na palubním počítači, pak i zvukový výstražný signál a nakonec řídicí systém vozidla tramvaj sám zastaví. „Tento antikolizní systém od firmy Bosch Engineering ještě v České republice nikdo neaplikoval. Pomůže nám zvýšit bezpečnost jízdy v našich vozech. Ochrání naše cestující i majetek Dopravního podniku Ostrava. Pokud se tyto technologie osvědčí, budeme je určitě nasazovat i na další vozy. Stát se nejmodernějším dopravním podnikem totiž znamená být i tím nejbezpečnějším“, doplňuje generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Antikolizní systém dokáže identifikovat překážku na přímé koleji až na vzdálenost 80 metrů. Sleduje přitom nejen všechna ostatní vozidla, ale například i chodce. Systém začne brzdit provozní brzdou tak, aby zastavil před překážkou, případně alespoň radikálně snížil rychlost, a tím maximálně omezil následky kolize. Jedná se o asistenční systém, podobný jako u osobních vozidel. Nepřebírá ale 100% zodpovědnost za řidiče, pohybuje se v rámci svých technických limitů.

První dva prototypy, včetně konstrukčních a vývojových prací, vyšly na bezmála pět milionů korun. Jejich testování bude ukončeno v červnu. Do budoucna chce DPO systém instalovat do všech dalších 38 tramvají typu Stadler. Domontáž do každého dalšího vozidla přitom vyjde na zhruba půl milionu korun.

Nejen tramvaje, ale také autobusy chce do budoucna Dopravní podnik Ostrava posílit o bezpečnostní antikolizní prvky. V současné době pro ně testuje systém Mobileye. I ten řidiče upozorní na případné nebezpečí.


V Ostravě zavádí unikátní antikolizní systém, zatím do tramvají
Antikolizní systém dokáže zjistit překážku až na 80 metrů a pokud řidič nereaguje, sám vůz zastaví. Foto DPO