Od září budou platit nové žákovské průkazy na zlevněné jízdné. Jak je lze získat? Vyzvednutí formuláře.Potřebné údaje.Potvrzení školy.Vydání průkazu.Za ověření se platí.Je možné mít více průkazů.
Od září budou platit nové žákovské průkazy na zlevněné jízdné. Jak je lze získat? Vyzvednutí formuláře.Potřebné údaje.Potvrzení školy.Vydání průkazu.Za ověření se platí.Je možné mít více průkazů.
HN 13.8.2004 - Dojíždění do školy bude od září levnější.

Žáci nově zaplatí za cesty do školy jen 37,5 procenta a studenti pak 75 procent plného jízdného.

V novém školním roce musí žáci počítat s novou finanční podporou dojíždění do školy. Od 1. září bude příspěvek na dopravu nahrazen slevami na žákovském jízdném. Budou platit pro autobusovou a železniční dopravu. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je tento způsob adresnější a sociálně spravedlivější, protože podporuje nezaopatřené děti, které skutečně dojíždějí do školy.
Zásadní změna podpory žákovského jízdného
Jak by měl nový systém vypadat? Slevy na jízdné budou poskytovat studentům a žákům přímo dopravci, tedy například České dráhy nebo jednotliví autobusoví dopravci. Jejich ztrátu vzniklou poskytnutím slevy budou vyplácet příslušné krajské úřady. Žáci ve věku od šesti do patnácti let budou mít nárok na slevu minimálně 25 procent z polovičního jízdného. Ve skutečnosti tak zaplatí pouze 37,5 procenta obyčejného jízdného. Studenti ve věku 15 až 26 let mohou počítat se slevou 25 procent z plného jízdného. Dosud žáci a studenti dostávali sociální příspěvek na dopravu. Pokud dítě plnilo povinnou školní docházku, měla rodina nárok na příspěvek bez ohledu na výši jejích příjmů. V případě, že dítě dojíždělo na střední či vysokou školu, byl příspěvek poskytován jen těm rodinám, jejichž příjem nepřesáhl dvojnásobek životního minima.
Kromě příspěvku na dopravu mohli studenti získat i jiné finanční zvýhodnění. Například České dráhy nabízejí mladým lidem do 26 let zakoupení Junior pasu za 700 korun. Pokud vlastnili kartu ISIC, bylo možné si pořídit Junior pas - ISIC za sto korun. Ten byl ale vydáván pouze do konce března. Průkazy vydané do tohoto data ale platí po celou dobu vyznačené platnosti. Od dubna je tedy možné zakoupit pouze Junior pas za plnou cenu. Pro období od 21. června do 20. září zavedly České dráhy speciální letní slevu. Za 100 korun mají lidé do 26 let možnost zakoupit si Junior pas - léto. Vlastníci uvedených průkazů mají nárok na zlevněné jízdné, kde sleva činí třetinu běžného jízdného.
Vyřídit si žákovský průkaz není nic těžkého
Nárok na zlevněné jízdné prokazuje žák či student takzvaným žákovským průkazem. Slevu může získat pouze k dojíždění z místa trvalého bydliště do školy. Platí pro pracovní dny, v případě dojíždění na internát nebo vysokoškolskou kolej lze cestovat kterýkoli den v týdnu. Slevy neplatí po dobu letních prázdnin.

Tiskopis průkazu je možné vyzvednout v informačních centrech autobusových dopravců nebo například na výdejnách jízdenek Českých drah. U některých přepravců jsou tiskopisy k dispozici již od července. Ostatní je nabídnou během srpna. Po vyplnění uvedených údajů a vlepení pasové fotografie je nutné nechat si tiskopis potvrdit školou. Ta vyznačí dny výuky, popřípadě dny, kdy žák či student dojíždí na internát nebo kolej. Na vyznačené dny se pak vztahují slevy z jízdného. Na příslušných místech pak po předložení dokladu totožnosti bude průkaz vydán.
Slevu požadujte u každého přepravce
V případě potřeby je možné využívat i dva průkazy. To platí pro studenty, kteří musí dojíždět na povinnou školní praxi do jiného místa, než je sídlo školy. Pro každé město musí být totiž vydán originální průkaz. Má-li však student praxi o letních prázdninách, nemá na zlevněné jízdné nárok. Slevy lze uplatňovat i v rámci vnějších pásem Pražské integrované dopravy (PID). Na městskou dopravu se ale nevztahují, pro tento účel již zlevněné jízdné existuje.

Některé dopravní společnosti anoncují, že jimi poskytované slevy mohou být i vyšší než stanoví zákon. Například České dráhy uvádějí, že průměrné slevy pro žáky budou činit až 78 procent a pro studenty 55 procent z ceny obyčejného jízdného. To je však ve srovnání s autobusovým jízdným obvykle vyšší. Cesta vlakem tak často může i po zmíněné slevě vyjít dráž než cesta autobusem.

Pokud přepravce odmítne poskytnout slevu, překračuje tím zákon č. 526/1990 Sbírky, o regulovaných cenách. Jestliže váš oprávněný nárok neuzná, nezbývá, než na něj podat stížnost.

Od září budou platit nové žákovské průkazy na zlevněné jízdné. Jakým způsobem je lze získat?

  • Vyzvednutí formuláře
    Formuláře lze vyzvednout v informačních centrech autobusových dopravců nebo ve výdejně jízdních dokladů ČD.

  • Potřebné údaje
    Je nutné uvést jméno, příjmení, datum narození, místo bydliště a místo školy a nalepit fotografii průkazového formátu.

  • Potvrzení školy
    Škola potvrdí uvedené údaje a vyznačí dny v týdnu, kdy probíhá výuka. V uvedených dnech pak vzniká nárok na slevu z jízdného.

  • Vydání průkazu
    Na příslušném místě bude žákovský průkaz vydán po předložení rodného listu, občanského průkazu, cestovního pasu nebo průkazu o povolení k pobytu cizince.

  • Za ověření se platí
    Po překontrolování údajů je do průkazu vlepen speciální hologram. Za ověření se poté účtuje poplatek ve výši 40 korun.

  • Je možné mít více průkazů?
    Dojíždí-li žák nebo student za účelem praktického vyučování v rámci předepsaných osnov do jiného místa, než je sídlo školy, může si vyřídit průkaz další. V takovém případě je postup při ověřování průkazu stejný, škola pouze vyznačí a potvrdí období, kdy ho lze použít.
HN 13.8.2004
Autoři: Pavla Prokopová, Lukáš Vltavský