Dubaj poprvé testuje elektrobusy s rychlým dobíjením
V klimatických podmínkách emirátu je provoz dvou elektrických autobusů Volvo 7900 velkou zkouškou. Systém Opportunity Charging chtěl vyzkoušet sám nejvyšší vládce Dubaje.
Čtvrtek, 18. listopadu 2021, rebus
Dubaj, jedna ze zemí Spojených arabských emirátů, do března 2022 testuje ve veřejné dopravě elektrické autobusy Volvo. Dopravní úřad v Dubaji, RTA, který je zodpovědný mimo jiné za  veřejnou dopravu, uvedl do provozu dva Volvo 7900 Electric. Autobusy jsou vybaveny technologií Opportunity Charging, která je v Dubaji použita poprvé. Nabíjeny jsou přes pantograf na jedné z konečných zastávek v La Mer a v noci v depu Ll Quoz nabíječkami ABB Group.

Během testovacího období bude RTA mapovat provozní spolehlivost autobusů a testovat řešení nabíjení. Dojezd autobusů s plným nabitím je běžně 200 kilometrů, ovlivňuje ho však řada faktorů. Jedním z problémů je klima v Dubaji, kdy venkovní teplota velkou část roku často přesahuje 40 stupnů a v provozu musí být energeticky náročná klimatizace. V zimě je denní teplota běžně kolem 25 stupňů.

Úspěch zavádění a provoz elektrických vozidel městské hromadné dopravy je v Dubaji z velké části založen na technologii nabíjení, její dostupnosti a spolehlivosti. Zavádění rychlého nabíjení na trati je podle RTA iniciativou šejka Muhammada bin Rashida Al Maktouma, premiéra a viceprezidenta Spojených arabských emirátů a emíra Dubaje. Tato technologie umožňuje nepřetržitý provoz autobusů 24 hodin denně bez nutnosti návratu do depa.

Cílem dubajské iniciativy Green Mobility Initiative 2030 je stimulovat využívání udržitelných dopravních prostředků a sladit je se strategickými cíli emirátu, pokud jde o udržitelnost, kvalitu ovzduší a snižování emisí skleníkových plynů. Doufáme, že tato nová iniciativa RTA zvýší počet ekologických elektrobusů a povzbudí obyvatele k používání veřejné dopravy a elektrických vozidel. Přispívá k tomu Dubajský úřad pro elektřinu a vodu (DEWA) rozšiřováním zelených nabíjecích stanic, jejichž počet nyní přesahuje 300 s 530 nabíjecími body po celé Dubaji,“ řekl Saeed Mohammed Al Tayer, vice-prezident Dubai Supreme Council of Energy, výkonný ředitel a CEO Dubai Electricity a DEWA.

RTA už zahájila řadu projektů a iniciativ pro využití udržitelné dopravy. Včetně zkušebního provozu elektrických autobusů a vozů taxi na vodík. V roce 2020 přešlo 50 procent flotily dubajských taxi na hybridní vozidla a do roku 2027 hodlá zbývající část obnovit za hybridní a elektrická vozidla. V prosinci 2019 zahájila jako první na Blízkém východě zkušební provoz taxi na vodík a nasadil ho jako limuzínu na mezinárodním letišti v Dubaji.
Volvo electric