Úvodní stránka

Program kvalifikovaný zaměstnanec

Publikováno:
1.1.2024
Autor:
Odbor evropského a mezinárodního práva 51300

Cílem Programu je poskytnout podporu přímým zaměstnavatelům, kteří do ČR potřebují přivést kvalifikované zahraniční pracovníky. Znění Programu bylo naposledy upraveno s účinností k 1. 1. 2024.


Program se vztahuje na zaměstnance z Ukrajiny, Mongolska, Srbska, Filipín, Indie, Běloruska, Moldavska, Černé hory, Kazachstánu, Arménie, Gruzie a Severní Makedonie.

Program je určen:

  • na straně zaměstnanců pro nově najaté zahraniční pracovníky, kteří dle platného znění aktualizované Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO vykonávají činnost v hlavních třídách 4 – 8 v oblasti výroby, služeb nebo ve veřejném sektoru;
  • na straně zaměstnavatelů pro subjekty, působící alespoň 2 roky v ČR, s vypořádanými závazky vůči státu (platba zdravotního a sociálního pojištění, daně), zaměstnávající ke dni podání žádosti alespoň 6 zaměstnanců po dobu alespoň 3 po sobě jdoucích měsíců.

Účastníkům, kteří budou do programu zařazeni, je garantována:

  • možnost podání žádosti o zaměstnaneckou kartu na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí.

Žádosti o zařazení do Programu zpracovávají jednotliví garanti:

Kromě Ukrajiny jsou zaměstnanci z jednotlivých zemí zařazování do Programu na základě vygenerování specifického jedinečného kódu. Tento kód generují garanti a přiřazují jej jednotlivým žádostem.

Informace o aktuální volné kapacitě Programu kvalifikovaný zaměstnanec s výjimkou Ukrajiny (jedná se o měsíční kapacitu):

*) Pro Srbsko a Černou horu je uplatňována sdílená kapacita z důvodu náběru žádostí na ZÚ Bělehrad.

Kapacita se do systému přidává každý měsíc kolem 10 dne měsíce.

Roční kvóty pro zaměstnanecké karty pro jednotlivé země jsou stanovené nařízením vlády č. 213/2023 Sb. Kvóty jsou rovnoměrně rozděleny do 12-ti měsíců. ZÚ nejsou oprávněny přijmout více žádostí, než jak je stanoveno nařízením vlády.

 

V případě prvního zařazení do Programu je nutné vybranému garantovi zaslat formulář žádosti, čestné prohlášení zaměstnavatele,  potvrzení o bezdlužnosti od FÚ a ČSSZ. Jedná-li se o hromadnou žádost čestné prohlášení k hromadné žádosti.

Zařazení do Programu platí po dobu 1 roku. K zařazení dalšího uchazeče v době platnosti zařazení do Programu stačí doložit formulář žádosti

V tomto materiálu najdete podrobný postup – krok za krokem.  Dotazy k Programu můžete zasílat e-mailem na migraceinfo@mpo.cz na emailovou adresu vybraného garanta. Odpovědí na často vyskytující se otázky najdete rovněž zde.

Občana Ukrajiny je možné zařadit do Programu kvalifikovaný zaměstnanec, pokud splní jednu z následujících podmínek:

  • je držitelem dočasné ochrany nebo mezinárodní ochrany v jiném členském státu EU nebo žadatelem o tuto ochranu, nebo
  • pobývá na území Ukrajiny a je podle platných ukrajinských předpisů oprávněn vycestovat z ukrajinského území, nebo
  • pobývá v jiném státě na základě dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu po dobu kratší než 2 roky.

Zaměstnavatel žádající o jejich zařazení je povinen prokázat splnění zmíněných podmínek čestným prohlášením nebo jiným relevantním dokladem. Na vyžádání bude zaměstnavatel povinen doložit příslušné doklady. K zařazení občana Ukrajiny je nutné vyplnit formulář žádosti určený pro občany Ukrajiny, kde zaměstnavatel indikuje, zda bude účastník programu o pobytové oprávnění žádat osobně na zastupitelském úřadě na Ukrajině, nebo bude žádat o upuštění od osobního podání, a na kterém zastupitelském úřadě hodlá žádost podat. Další důležité informace k přijímání žádostí o pobytová oprávnění na zastupitelských úřadech na Ukrajině od 1. 1. 2024 najdete zde.

Program je uzavřen pro ty občany Ukrajiny, kteří mají nebo měli dočasnou ochranu udělenou ČR (nebo dlouhodobé vízum za účelem strpění pobytu udělené ČR v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině).

Na účast v Programu není právní nárok.

Bližší informace k Programu spolu se všemi potřebnými dokumenty, jako je formulář žádosti nebo formuláře čestných prohlášení, naleznete níže jako přílohy této zprávy.

Upozornění:

Prosíme o dodržování znění Programu a používání aktuálních formulářů žádosti a čestných prohlášení, které najdete níže v přílohách ke stažení. Při vyplňování formuláře žádosti prosíme o dodržování pokynů k vyplnění žádosti. Zároveň upozorňujeme na stále se opakující chyby v e-mailech kontaktních osob. Kontaktní osoba je kontaktována příslušným zastupitelským úřadem ohledně stanovení termínu pro zařazeného uchazeče k podání žádosti o vybrané pobytové oprávnění, proto je tento e-mail důležitý.

Informace o stavu řízení žádosti o přechodný, dlouhodobý či trvalý pobyt

Upozorňujeme, že Ministerstvo průmyslu a obchodu není účastníkem správního řízení o vydání pobytového oprávnění. Nemůže proto ani ověřovat stav řízení u Ministerstva vnitra nebo Ministerstva zahraničních věcí.

Stav řízení lze ověřit na webové stránce https://frs.gov.cz/cs/ioff/application-status pokud zadáte číslo žádosti přidělené zastupitelským úřadem nebo číslo jednací přidělené Ministerstvem vnitra.

Informaci ohledně stavu správního řízení o vydání pobytového oprávnění je možné poskytnout zaměstnavateli pouze na základě plné moci, kterou uchazeč doloží při podání žádosti o pobytové opravení na příslušném zastupitelském úřadě. Dále je možné nechat se zmocnit i k některým úkonům v rámci správního řízení, kdy jsou pak výzvy určené žadatelům adresovány zmocněncům v ČR, což může významně urychlit proces udělování pobytových oprávnění.


Ekonomická migrace a vládní programy

20.3.2024

Podnikatelé se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků, přičemž právě kvalifikovaná pracovní síla je jedním ze základních předpokladů fungování ekonomiky. Podpora podniků při získávání kvalifikovaných pracovníků je proto jednou z klíčových priorit vlády České republiky.

Více