Zajímavé novinky z Mikroelektroniky na výstavě CZECHBUS
Palubní počítač Synergy OCC. Jedná se o víceúčelové zařízení, které kombinuje funkce odbavovacího zařízení obsluhovaného řidičem, palubního počítače, základní jednotky odbavovacího a informačního systému a terminálu cestujícího. Foto Mikroelektronika
Na stánku představí Mikroelektronika zcela novou kategorii odbavovacího zařízení a  nové médium sloužící k odbavení.
Čtvrtek, 16. listopad 2017,rebus
Jako každý rok, bude Mikroelektronika na výstavě Czechbus prezentovat své novinky.

V oblasti odbavovacích systémů se toho poslední dobou moc nového nedělo. Platby pomocí bezkontaktních bankovních EMV karet jsou již rutinní záležitostí. Funkce se inovují, displeje se zvětšují, komunikace se rozšiřuje, ale na první pohled to nevypadá až tak zajímavě. Letos to ovšem bude jinak. Na stánku se představí zcela nová kategorie odbavovacího zařízení a také nové médium sloužící k odbavení.

MVB
Je to automat na prodej jízdenek v hotovosti, karetní odbavovací terminál nebo zařízení na výdej jízdenek u řidiče? Všechny možnosti jsou správně. Zařízení MVB začalo před více než deseti lety psát svou historii jako takzvaný farebox. To je koncept rozšířený především v zahraničí, kde slouží pouze jako prostá mincovní pokladna. Po vhození požadované částky vyšle signál řidiči, který vytiskne lístek. Později přibyla i tiskárna, takže zařízení samo vydávalo jízdenky. Následoval dotykový displej a časem ještě čtečka karet, čímž se z MS stal kompaktní automat na výdej jízdenek. Stále ale nevracel mince, neakceptoval bankovky a neumožňoval platbu bankovními kartami. Takže se jednalo pouze o doplňující zařízení. MVB tohle všechno změnilo. Validuje karty a umožňuje platbu prakticky všemi běžnými prostředky, přičemž jeho rozměry lze ještě stále považovat za kompaktní. Zařízení MVB tak stanovilo úplně novou kategorii odbavovacího zařízení. Ke zvýšení pohodlí a rychlosti umožňuje navíc hromadnou platbu mincemi, kdy stačí vhodit hrst mincí do podavače ve tvaru trychtýře a automat si sám mince přebere.

Validátor s 2D kódem
2D kód, kterému většina lidí nepřesně říká QR kód, si našel cestu do všech oblastí života a zdá se, že ho čeká bohatá budoucnost i v oblasti veřejné dopravy. Dokáže totiž zkombinovat výhody papírové jízdenky a čipové karty. Papírová jízdenka je vhodná pro příležitostné cestující, dá se snadno vytisknout a je levná. Neposkytuje ale odbavovacímu systému žádné informace, protože označovač jízdenek neví, jakou jízdenku označil a nic z ní nevyčte. Naproti tomu jízdenka s QR kódem může nést celou řadu informací, které se přenesou do validátoru. Ten může zkontrolovat platnost jízdenky podle času, linky, zóny atd. Poskytne provozovateli informace o tom, jaká jízdenka byla odbavena.  V závislosti na tarifním systému a aplikaci lze pak takovou jízdenkou řešit celou řadu situací, které se dosud musely řešit pomocí čipové karty.

OCC a další
Na výstavě budou k vidění i další zařízení. Standardní odbavovací terminály pro platbu jízdného pomocí bankovních karet a zejména palubní počítač Synergy OCC. Jedná se o víceúčelové zařízení, které kombinuje funkce odbavovacího zařízení obsluhovaného řidičem, palubního počítače, základní jednotky odbavovacího a informačního systému a terminálu cestujícího. Nové zařízení nahrazuje předchozí model Synergy Compact USVE.

Mikroelektronika zve všechny zájemce na svou expozici představující novinky z oblasti odbavovacích systémů na veletrhu Czechbus. Stánek Mikroelektroniky měl být původně ve Střední hale, která je po vichřici uzavřena, nyní ho návštěvníci naleznou v Levém křídle Průmyslového paláce.
Odbavovací terminál pro platbu jízdného pomocí bankovních karet. Foto Mikroelektronika
Automat MVB na prodej jízdenek v hotovosti, karetní odbavovací terminál nebo zařízení na výdej jízdenek u řidiče. Foto Mikroelektronika
Automat MVB na prodej jízdenek v hotovosti, karetní odbavovací terminál nebo zařízení na výdej jízdenek u řidiče. Foto Mikroelektronika
Zpět