Dopravák 17/2010: Autobusy na hannoverském veletrhu

Letošní ročník mezinárodního veletrhu užitkových vozidel IAA s třemi stovkami světových premiér. (Souhrnný autobusový pohled na IAA 2010)
Letošní ročník mezinárodního veletrhu užitkových vozidel IAA s třemi stovkami světových premiér. (Souhrnný autobusový pohled na IAA 2010)
Na 63. ročník prestižního veletrhu IAA Hannover (23. – 30. 9. 2010) se prezentovalo přes 1700 vystavovatelů z více než 40 zemí a organizátoři zaregistrovali bezmála tři sta světových premiér, což znamená nový rekord. Obsazeno bylo téměř tucet pavilonů, přičemž jeden z nich velkou výstavou veteránů. Tento rozsah byl v porovnání s minulými ročníky údajně menší, i tak je rozsah veletrhu ohromující a v porovnání s letošním rozpačitým Autotecem se vkrádají pochyby o smysluplnosti brněnské přehlídky se stejnou koncepcí a v příliš těsné blízkosti nejen časové. A to téměř ve stejném termínu probíhal v Berlíně další veletrh s dopravní tématikou – Innotrans a téměř navazovalo polské Transexpo v Kielcích

V Hannoveru bylo patrné, že ekonomický tlak působí omezujícím, ale ne zásadním způsobem na kvantitu a naopak posiluje kvalitu a inovace. Veletrh je přehlídkou užitkových vozidel s odpovídajícím podílem nákladní a speciální a servisní techniky. Autobusy tu ovšem hrají velmi výraznou úlohu a výrobci sem směřují představování novinek v roce, kdy není veletrh Busworld. V roce konání IAA v Hannoveru je také vyhlašován prestižní titul „Bus of the Year“. Ten se letos dostal do skupiny VDL – získal ho městský autobus Citea LF. Jako německý veletrh je samozřejmě IAA výkladní skříní německých výrobců. Skupina Daimler se prezentovala všemi svými značkami dokonce ve dvou impozantně spojených pavilonech. Oba autobusoví výrobci Mercedes-Benz i Setra se kromě představení portfolia letos hodně věnovali pohodlí cestujících s důrazem na vývoj v technologii sedadel. Centrem expozice Mercedes-Benz byl premiérový třínápravový XXL minibus Sprinter City 77. Daimler je samozřejmě i výrobcem nákladních vozů a tak byla expozice stejně jako u dalších výrobců složena z obou segmentů. Domácí je také značka MAN, kde hlavní atrakcí v rozsáhlé expozici byl kromě futuristického projektu tahače v předpremiéře představený nový doubledecker Neoplan Skyliner. Zajímavostí byl také jihoamerický Volksbus s karosérií Marcopolo a logem VW. V autobusovém pavilonu 11 se pak razantně svojí designově zajímavou expozicí představil nový karosář Viseon z tradiční karosářské lokality v Pilstingu.

Veletrh IAA je důležitý i pro obě švédské automobilky, Scanii a Volvo. Volvo kromě nové generace linkového autobusu představilo zajímavý všestranný autokar 9500, u Scanie byl středem pozornosti tříosý autokar Scania Touring, vše opět ve smíšených expozicích. Expozice Fiat a Iveco byla velká rozsahem, autobus byl vystavován však jediný, a to hybridní Citelis. Další produkci Irisbusu bylo možno včetně dvou vysokomýtských vozů vidět na volné ploše u německého dealera Haller. Samostatný pavilonek poblíž zaujímala společnost Allison.

Jako vyhraněně autobusový a autokarový bylo možno označit již zmíněný pavilon 11. V něm se představili výrobci specializující se pouze na tento segment. Premiéru kloubového hybridu přivezl do Hannoveru Solaris Bus & Coach. Z východní Evropy jsme zaznamenali ukrajinskou expozici LAZ. Rozsáhlá byla expozice skupiny VDL, kde se vedle nové generace Futury s prvky snad brzy ukončeného Magiqu stále ještě drží Futura Classic. Charakteristické pro VDL je odříznutí se od názvů jednotlivých karosářů, názvy Bova, Jonckheere, Berkhof a další nahrazuje už pouze VDL. Velkou expozici měl i belgický Van Hool, v autokaru Altano se představil zaintegrovaný systém Media of Demand Funtoro. Demobus Scania s tímto systémem byl účinným billboardem venku, kde byla i další zajímavá vozidla, včetně hybridního BRT vozu Phileas z VDL. Poprvé se v rozsáhlé expozici v Evropě představil největší čínský výrobce autobusů Yutong. Kromě autokarů zde byl k vidění i elektrobus s možností přídavného pohonu na vodíkové palivové články. Z čínské produkce zaujal i King Long zejména vozem pro Arrivu z velké zakázky na Maltu, Youngman se silnou vazbou na MAN vytáhl vozy z německého provozu. Ve velkém stylu vystavovali i turečtí karosáři, zejména TEMSA, ale i výrazné Andolu Isuzu či Otokar. Kuriozitou byly africké karosérie MCV na podvozcích Mercedes-Benz.

Z Itálie přijeli nástavbáři Breadamenarinibus a Barbi. Malé zastoupení měly španělské karosérie, zaznamenali jsme pouze stísněnou expozici Ayats. Nezanedbatelnou část pavilonu pak zaplňovali subdodavatelé pro segment – mj. motorář Cummins, výrobci sedadel, autoskel, dveří, klimatizací a také populární výrobce kuchyněk a doplňků Frenzel. Poněkud ukrytý byl pro návštěvníky v těsné blízkosti expozice amerických trucků unikátní realizovaný futuristický „Superbus“, společný projekt univerzity v Delftu, nizozemského ministerstva dopravy a dopravce Conexxion. Pro ty, kterým zbyly síly, byla připravena rozsáhlá reprezentativní expozice historických užitkových vozidel shromážděných z muzeí i od soukromých subjektů v samostatném pavilonu. Zaslouženou pozornost tu budil i speciální tahač Škoda 706 RT.
Dopravák 17/2010
Text + foto: D. BRAUNOVÁ