HN 10.5.2004 - Šumavu letos opět propojí ekologicky šetrné autobusy, do nichž si cyklisté poprvé mohou naložit i kola. Cestovat budou moci až do Bavorska.
HN 10.5.2004 - Šumavu letos opět propojí ekologicky šetrné autobusy, do nichž si cyklisté poprvé mohou naložit i kola. Cestovat budou moci až do Bavorska.
HN 10.5.2004 - Šumavu letos opět propojí ekologicky šetrné autobusy, do nichž si cyklisté poprvé mohou naložit i kola. Cestovat budou moci až do Bavorska.

Odkazy na NP Šumava a další turistické možnosti přináší BUS Portál v neustále aktualizovaném přehledu CYKLOBUSY

Vimperk, 10. 5. 2004 - Už podeváté vjedou letos do Národního parku Šumava takzvané zelené autobusy, které zajišťují ekologicky šetrnou přepravu turistů. Ti budou mít možnost během letní sezóny využít celkem pět linek, které je dopraví do nejkrásnějších partií Šumavy a prostřednictvím napojení na síť autobusových linek Igel-Bus jim navíc umožní cestovat i do sousedního Bavorska.

"Počet linek a spojů je stejný jako loni," uvedl mluvčí Správy národního parku Josef Chýle. Drobné změny v jízdních řádech by však měly zlepšit napojení spojů na trase Horská Kvilda-Kvilda-Bučina na německé linky jezdící do Národního parku Bavorský les. Kvůli trvale rostoucímu zájmu cyklistů budou také letos poprvé jezdit dva autobusy s přívěsem pro přepravu až třiceti kol doprovázené průvodčím.
Na šumavské silnice vyjedou autobusy v červnu
První "zelené" autobusy, jejichž provoz zajišťuje společnost ČSAD Autobusy Plzeň ze svých provozoven v Sušici a Klatovech, vyjedou na šumavské silnice v sobotu 19. června na lince Špičák-Kvilda-Kaplice pod Boubínem. Ty v červnu pojedou jen o víkendech, od července pak denně. Druhá linka pojede denně po trase Horská Kvilda-Kvilda-Bučina. Od července se pak připojí také linky Churáňov-Kvilda-Nová Pec-Jelení Vrchy a Sušice-Kašperské Hory-Srní- Modrava-Kvilda.

Podrobnosti o provozu linek budou tradičně k dispozici v informačních střediscích parku, na jeho internetových stránkách nebo na obecních úřadech šumavských obcí.

Vedle Správy národního parku Šumava se na financování projektu přislíbil podílet Plzeňský kraj částkou dvě stě tisíc korun a Jihočeský kraj přispěje sto tisíci korunami. Dalších zhruba dvě stě třicet tisíc korun by měl poskytnout program EU Phare.

V posledních letech tuto službu, která umožňuje navštívit nejatraktivnější šumavská místa i méně pohyblivým lidem nebo rodinám s malými dětmi, během letní sezóny využívalo na sto tisíc cestujících. Vloni, kdy turistům přálo počasí, jich autobusy přepravily přes sto deset tisíc.
Vzácných druhů zvěře na Šumavě přibývá
Návštěvníci mohou v Národním parku Šumava obdivovat nejednu přírodní zajímavost. Ukazuje se například, že unikátní populace tetřeva hlušce na území parku nevymírá, ale naopak roste. Ukázal to pravidelný monitoring zvěře, který skončil v březnu. Zatímco v roce 2001 zde ochranáři napočítali 153 vzácných jedinců tetřeva, letos už 196 kusů. Jde o nejpočetnější tetřeví populaci ve střední Evropě.

"Příznivě se projevilo loňské počasí i trvalá ochrana jeho stanovišť," uvedl Adam Jirsa ze Správy národního parku. Nejvíce tetřevů žije v okolí Modravy, Srní a Železné Rudy.

Stabilní jsou podle výsledků sčítání také stavy tetřívka, 125 kusů, a jeřábka, 299 kusů. V některých lokalitách, například na Knížecích Pláních, ale jeho stavy klesly. "Změnu by měla přinést lepší péče o louky a pastviny, které jsou jeho stanovištěm," dodal Jirsa.

Přibližně o deset procent se proti loňsku zvýšily stavy jelení zvěře, a to na 941 kusů. Správa parku plánuje její vyšší odlov tak, aby byla udržována potřebná rovnováha. Trvale rostou stavy srnčí zvěře. Ta se ale na území národního parku od roku 1996 neloví. Regulace jejích stavů člověkem není nutná - tuto úlohu plní rys ostrovid. Rysí populace na Šumavě je stabilizovaná. V současné době ji tvoří zhruba třicet jedinců. V národním parku jich z tohoto počtu žije polovina.

Autor: Zdeněk Zuntych