BUSportál jezdí na CNG a bilancuje první měsíce provozu:
Sympatická na přítomnosti při otevření nové CNG stanice je možnost dotankování. 20.7.2010 Svoboda nad Úpou © BUSportál

Pro koho je momentálně vhodné vozidlo na zemní plyn a co brání a co by pomohlo rozvoji CNG motorismu v České republice.
Pro koho je momentálně vhodné vozidlo na zemní plyn a co brání a co by pomohlo rozvoji CNG motorismu v České republice.
Tankování
je obvykle uváděno jako klíčový faktor pro provoz CNG vozidla. Mapa plnicích stanic se sice rozšiřuje, ale umístění existujících stanic a jejich provoz jasně motoristu limituje. I když se dá vytvářet itinerář s ohledem na plnicí stanice, je plnění především zloděj času. Stanic umístěných u hlavních silničních tahů není mnoho a zajíždění do center velkých měst do areálů plynáren či dopravních společností je zdržující. Pro řidiče cestujícího na dlouhé vzdálenosti zejména bolestně chybí stanice řekněme někde u Humpolce poblíž D1. Vzhledem k postoji ICOM transport k CNG (společnost favorizuje nízkoemisní dieselové autobusy Mercedes-Benz, CNG TEDOMy v Třebíči jsou výsledkem požadavků výběrového řízení) není naděje na vznik stanice pro autobusy dopravce operujícího v těchto místech, kdy by byl garantovaný pravidelný odběr. Plnička by tak byla orientována na běžný, těžko odhadnutelný provoz. Takové plničky ovšem existují - BUSportál si oblíbil v Praze zejména Q100 na Modřanské a plničku na Evropské.

Oč je siť stanic řidší, o to je zranitelnější. Pokud si upravím itinerář tak, že chci natankovat cestou do Prahy v Pardubicích uprostřed města v areálu DP (se ztrátou času už volbou trasy) a přivítá mne tankomat mimo provoz, je to velmi frustrující. Domácí plnicí stanice v Plzni se zase onehdy potýkala s horkým počasím a tankování probíhalo po 1 kg.
Výhodou CNG (ale i LPG s podstatně rozsáhlejší sítí stanic) je stále ještě cena, cca poloviční oproti benzinu či naftě. Po dosavadních zkušenostech lze říci, že se CNG vozidlo hodí zejména pro obyvatele města s plnicí stanicí či firmu v tomto městě nebo lidi v lokalitě zaměstnané. Plnicí stanici by měl mít tento uživatel co nejblíže své adresy nebo cíle cest (zaměstnání), aby minimalizoval časové ztráty a vícenáklady na "režijní kilometry". Vozidlo je tedy vhodné pro krátké časté cesty v blízkosti plnicí stanice - každodenně dojíždějící zaměstnance, živnostníky a obchodníky s lokálními zájmy. Kdo používá vozidlo na dlouhé cesty, potýká se s výše uvedenými problémy.
Vybudování plnicí stanice
není problém. Pokud se najde investor, jsou zde společnosti s dostatečnou kapacitou a zkušenostmi připravené se celého procesu včetně administrativy ujmout.
Nové vozidlo na CNG
zdánlivě není problém. Na trhu jsou vozy na výběr, cena CNG vozu je ovšem logicky vyšší. Co ovšem image celé technologie vyslověně neprospívá, je absence nabídky vozidla v Česku oblíbené domácí značky Škoda, i když ne tak dávno v Mladé Boleslavi vozidlo na CNG představili. Konzervativní česká klientela by existenci plynové Škodovky vnímala jako signál toho, že se jedná o běžnou a žádoucí technologii a bylo by to obrovské povzbuzení pro celý segment. Nemluvě o tom, že by se to líbilo i ve Španělsku, kde Madrid je bašta CNG a taxíků Škoda - tedy zajímavý trh. V Madridu i v Česku nezbývá u Škodovek než zvolit přestavbu.
Přestavbu vozidla na CNG
si BUSportál vyzkoušel na vlastní kůži. O tom, že přestavba zmenšuje zavazadlový prostor a kapacita lahve umožňuje cca poloviční dojezd oproti novému vozu při původní kapacitě benzinové nádrže, jsme už psali. Jinak je přestavěná Fabia Combi plnohodnotné vozidlo. Z hlediska řidiče lze zaznamenat nepatrný pokles výkonu, na který se lze rychle adaptovat včasným zařazením rychlosti. Minimálně stejně jako u benzínu je třeba mít lehkou nohu - pak se dá dojezd na jednu náplň (10 kg) protáhnout až ke 250 km.
Provoz
osobního vozu nepřináší žádné zásadní komplikace, samozřejmě více zařízení může mít obecně i více poruch. Jsou zde navíc revize a kontrola emisí. Provoz autobusu je komplikovanější, autobus je pouze na plyn a z toho vyplývá i větší zranitelnost při potížích s tankováním. Provozní náklady autobusů na CNG jsou vyšší než u dieselů.
CNG politika
Tím, kdo má na provozu CNG vozidel největší zájem, není příroda, i když ta se určitě nezlobí, ale dodavatelé plynu. Vozidlo narozdíl od topení je v provozu celoročně - například autobus spotřebuje podobně jako rodinný dům. Bohužel se plynárenské společnosti v celé záležitosti chovaly a chovají z vnějšího pohledu dost nepružně a především zaspaly nástup v době vysokých dotací na autobusy z titulu MD ČR a pomalu končící výhodu nulové spotřební daně. Obecně málo akcentovaná je výhoda diverzifikace palivových zdrojů - jakkoli je zemní plyn fosilním palivem a "teče" podobně jako ropa především z východu, zdroje obecně nejsou totožné a rozložení rizik je strategické.
Ekologie
Čas je nepřítelem CNG i v případě ekologické argumentace. Emisní limity pro diesely se za posledních několik let tak zpřísnily, že komparativní ekologická výhoda zemního plynu upadá a ztěžuje pozici při argumentaci. Například Mercedes-Benz letos informoval o splnění normy EEV u dieselového motoru bez částicového filtru.
Co by tedy pomohlo CNG segmentu? Razantní investice ze strany plynárenských společností, domácí osobní automobil Škoda na CNG (autobusy na CNG domácí dodavatele mají) a nápaditá popularizace. Regionální semináře pro uzavřený okruh osob svůj potenciál už zřejmě vyčerpaly. Smysl by měla mít lokální propagace v rozumném akčním rádiu kolem stávajících a plánovaných CNG stanic s adresným oslovením podnikatelů i soukromých osob s eventuelní nabídkou cenově snesitelné přestavby.
Dagmar Braunová

BUSportál jezdí na CNG a bilancuje první měsíce provozu:
© BUSportál