Po čase se vracíme k žákovskému jízdnému.
Opravdu neplatí sleva u vysokoškolských studentů v době letních prázdnin ? Je možno trasu bydliště - škola dělit ?
Pondělí, 06. duben 2009, dabra
Čtenářka BUSportálu napsala:
  1. "Několikrát už jsem zažila, že mi řidič nechtěl uznat slevu v době různých školních prázdniny (jarní, podzimní,...), které se mě vůbec netýkají, jelikož studuji vysokou školu a tyto prázdniny vůbec nemám, tudíž do školy v té době jet musím. Především mě na tom ale zaráží to, že pokud jsem to dobře pochopila, tak ona "slevová kartička" platí mimo letní prázdniny vždy (samozřejmě s ohledem na to, zda dojíždím denně či ne). Chtěla bych tedy vědět, zda v době jiných, než letních prázdnin mám na slevu nárok. Krom toho by mě ještě zajímalo, jak to funguje u akademického roku, kdy student v podstatě letní prázdniny nemá, jelikož valná většina škol má ještě na konci srpna zkouškové období, krom toho mnoho škol má v podstatě výuku i o prázdninách, například různá terénní cvičení a pod. Nemám o letních prázdninách nárok na slevu ani v případě, že mi škola vyplní, že mám akademický rok až do září?
  2. Jsem z Jablonce nad Nisou a studuji v Hradci Králové. Jela jsem dnes z domova vlakem do školy a jelikož jsem si potřebovala zařídit něco v Jaroměři kvůli praxi do školy, vystoupila jsem z vlaku tam a šla si obstarat, co jsem potřebovala. Následně jsem chtěla pokračovat do Hradce, tentokrát autobusem, protože zastávku jsem měla blíž. Řidiče jsem požádala o studentskou slevu, jelikož jsem se domnívala, že na ní mám nárok, protože jsem stále na cestě bydliště-škola, ale on mi jí odmítl dát s tím, že ona sleva platí jen z domova do školy, a ani v jednom místě se nenacházím, takže na ni nemám nárok. Chtěla bych vědět, jak to tedy je, zda jsem byla v právu já, nebo onen řidič, abych se pro příště vyhnula podobným nedorozuměním."
O pomoc jsme požádali ČSAD Jablonec. Nejenže doplnili odpověď BUSportálu, ale také poskytli dva šikovné odkazy k tématu. Děkujeme.
  1. Kromě letních prázdnin, pokud nemáte , že dojíždíte denně, sleva na trase bydliště - škola platí stále. Pavel Jaško ČSAD z Jablonec doplňuje: "Upřesnil bych to na kromě měsíců červenec a srpen (měli jsem s tím problém např. v r. 2008, kdy byly prázdniny od 30.6. - tento den bylo možno žákovské jízdné uznávat)."
  2. Na trase bydliště - škola můžete takto cestu dělit.

Ministerstvo dopravy: Informace o ŽJ Pro dopravce a dopravní úřady

Cenový věstník Ministerstva financí "pdf".