Mezinárodní vědecké fórum jednalo v Praze.
Mezinárodní vědecké fórum jednalo v Praze.
(BUSportál věnuje pozornost jaderné energetice v souvislosti s vodíkovými technologiemi v dopravě.)
Praha 3. dubna - Nové jaderné reaktory vyvíjené ve spolupráci celkem 13 zemí sdružených v Mezinárodním fóru Generace IV (GIF) sehrají významnou roli při zajišťování dostatku energie i pro připravovaný přechod na vodíkové hospodářství v dopravě. Shodli se na tom účastníci pražského zasedání politické skupiny GIF, jejíž dvoudenní jednání, které dnes skončilo v Praze, hostil Ústav jaderného výzkumu v Řeži.

Čeští jaderní vědci se významnou měrou podílejí na výzkumu nové generace jaderných reaktorů, zejména vysokoteplotních. Na rozdíl od současných využívají lépe potenciál jaderného paliva a jsou s to „spálit“ i dnešní tzv. jaderný odpad. Využití vyšší provozních teplot umožní například i přímý rozklad vody při výrobě vodíku, jenž může v příštích letech nahradit v dopravě docházející ropu.

GIF od svého vzniku v roce 2000 potvrdil, že na mezinárodní úrovni lze výhodněji využívat vyčleněné zdroje a rychleji pokračovat ve výzkumu, shodli se účastníci pražského zasedání. Diskutovalo se rovněž o právním rámci této spolupráce i propojení GIF s dalšími iniciativami, například s globálním jaderně-energetickým partnerstvím v čele se Spojenými státy.
Iniciativa Generace IV vznikla v roce 2000 a jejími členy jsou Kanada, Čína, Francie, Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko, USA a Euratom. Podílejí se na ní i přidružení členové Argentina, Brazílie, Rusko, JAR a Velká Británie. GIF pracuje na vývoji jaderných systémů, které budou efektivně využívat přírodní zdroje, sníží na minimum množství odpadu, zlepší fyzickou ochranu reaktorů a bezpečnost jejich provozu, sníží náklady na výrobu energie i rizikovost investic do nových bloků a v neposlední řadě sníží riziko zneužití štěpného materiálu. Vědci pracují na šesti typech nových reaktorů, z nichž většina využívá tzv. rychlých neutronů a dokáže „spálit“ dnešní použité palivo. Průmyslové nasazení energetických bloků s reaktory IV. generace se předpokládá kolem roku 2030.
TZ J.L.M.