Autobusy Volvo nově v České republice
(Převzali jsme materiál z pátého čísla Dopraváku - redakčně kráceno.) Pokračováním dynamického vývoje přímého zastoupení koncernu Volvo v České Republice je od začátku letošního roku rozšíření
Úterý, 08. duben 2003, dabra
(Převzali jsme materiál z pátého čísla Dopraváku - redakčně kráceno.) Pokračováním dynamického vývoje přímého zastoupení koncernu Volvo v České Republice je od začátku letošního roku rozšíření nabídky o autobusy. V tomto oboru není Volvo žádným nováčkem. Již první podvozek nákladního automobilu Volvo v roce 1926 posloužil zároveň jako základ pro první autobus Volvo. V průběhu let vývoj hnacích skupin a podvozků nákladních automobilů Volvo šel "ruku v ruce" s vývojem pro autobusy. Volvo Bus Corporation je druhým největším výrobcem autobusů ve třídě nad 12 tun na světě s počtem nad 11 000 vyrobených kompletních autobusů a autobusových podvozků. Původní koncept Volvo Bus Corporation zaměřený na výrobu samostatného podvozku a přenechání kompletace karosérie "nezávislému partnerovi-karosáři" je v poslední době stále více nahrazován systémem "kompletní autobus od Volvo". Volvo Bus Corporation za tímto účelem investovala a koupila některé své dřívější partnery - karosáře v Evropě a postavila novou továrnu na kompletaci karoserií ve Wroclavi. V rámci těchto spojení nabízí Volvo Bus Corporation celou řadu autobusů pro použití v městské, meziměstské nebo dálkové turistické přepravě. Typickým produktem pro městskou autobusovou dopravu je nízkopodlažní autobus nesoucí typové označení Volvo 7000 .
Pro městskou, ale především pro příměstskou a meziměstskou dopravu je určen autobus Volvo 8 700, který může být v kombinaci s různými podvozky vybaven pro delší nebo kratší přepravní vzdálenosti s různým stupněm komfortu.
Společným znakem těchto autobusů je konstrukce karosérie a její nosné části z nerezové oceli, která dává autobusům vysokou životnost, nízké náklady na údržbu a v neposlední řadě zvyšuje zůstatkovou hodnotu použitého autobusu. Hnací skupiny těchto typů autobusů lze kombinovat podle specifických požadavků určující především použití autobusu.
Karosérie typu Volvo 7000 je postavena na podvozku B7L nebo v kloubovém provedení na B7LA. Typ Volvo 8700 je možno dodat na podvozku B7LE s nízkou nástupní výškou u předních a prostředních dveří nebo B7R s výškou podlahy 1 000 mm v celé délce autobusu. Tyto autobusy jsou stavěny pro příměstskou a meziměstskou dopravu osob.
Nejluxusnějším reprezentantem typu Volvo 8 700 pro dálkovou meziměstskou dopravu je autobus postavený na podvozku nazývaném TX. Zatímco podvozky označované B7xxx používají tři výkonové varianty 7 "litrových motorů" Volvo( 202,213,228 kW), podvozek TX je výhradně spojen s ležatým 12 "litrovým" motorem o výkonech 250 a 279 kW. Všechny motory pochopitelně splňují současné nejpřísnější emisní limity EURO III a lze je kombinovat s různými typy automatických nebo převodovek s mechanickým řazením.
Výsledkem mnohaleté spolupráce Volvo Bus Corporation s belgickým karosářem Jonckheere je špičkový autobus pro dálkovou turistickou přepravu B12 B Arrow. Na již zmíněném podvozku Volvo TX vyrobeném z nerezové oceli vybaveném motory s dvěmi výkonovými variantami DH12D 380 , 420 je postavena moderní karosérie s opláštěním z nerezového plechu. Vnitřní vybavení tohoto autobusu může být provedeno podle individuelních požadavků zákazníka, od nejluxusnějších sedaček potažených kůží s tříbodovými pásy, až po konferenční uspořádání vnitřního prostoru. Kávovar, lednička, video, toaleta, jakož i polohovatelné sedačky jsou o B12 B Arrow standardem dálkového autobusu. Autobus může být v délce 12,7 m ve dvounápravovém provedení nebo 13,7 s třetí zadní řiditelnou nápravou.
Jak je zajištěn servis a náhradní díly ? Díky spojení ve vývoji a výrobě komponentů Volvo Truck a Volvo Bus Corporation je síť servisů a prodejen náhradních dílů společná a je jednou z nejkvalitnějších v Evropě.

Pro nabídku autobusu dle Vašeho individuálního požadavku kontaktujte manažera pro autobusy u Volvo Truck Czech s.r.o.
radko.manda@volvo.com
Radko Manda Sales Manager Bus Volvo Truck Czech s.r.o.
Obchodní 109,Čestlice, 251 01 Říčany u Prahy
Telephone: +420-272 124 318,Telefax: +420-272 680 035
mobil:+420-602 368 915