Čtenář BUSportálu rozebírá § 27, odst. (1) písm. f) řidič nesmí zastavit a stát „…u zastávky ... a Ministerstvo dopravy odpovídá.
Čtenář BUSportálu rozebírá § 27, odst. (1) písm. f) řidič nesmí zastavit a stát „…u zastávky ... a Ministerstvo dopravy odpovídá.
Napsal nám čtenář Jan Havíř:
"Když jsem na BUSportálu pročítal články, kde se jednotliví dopravci vyjadřovali k novému zákonu o provozu na pozemních komunikacích, zaujala mne v článku Bodový systém zřejmě změní jízdní řády autobusů zmínka Dalibora Drlíka z ČSAD Frýdek-Místek, který uvádí: „Zákon zakazuje zastavit na autobusové zastávce. To bereme jako folklór. Naši řidiči na zastávkách zastavují, i když tím porušují zákon. Není to náš problém, je to nesmysl v tomto zákoně.“ Otevřel jsem tedy nový zákon a opravdu jsem v § 27, odst. (1) písm. f) našel, že řidič nesmí zastavit a stát „…u zastávky tramvaje, autobusu nebo trolejbusu bez nástupního ostrůvku v úseku, který začíná dopravní značkou "Zastávka autobusu", "Zastávka tramvaje" nebo "Zastávka trolejbusu" a končí ve vzdálenosti 5 m za označníkem zastávky, a tam, kde taková dopravní značka není, ve vzdálenosti kratší než 30 m před a 5 m za označníkem zastávky; je-li prostor zastávky vyznačen vodorovnou dopravní značkou "Zastávka autobusu nebo trolejbusu" nebo "Zastávka tramvaje", platí tento zákaz jen pro vyznačený prostor, …“. V dalším textu zákona jsem potom našel i jiná ustanovení pro řidiče i cestují vozidly hromadné dopravy osob, ale žádné z nich se nezmiňovalo o výjimce pro řidiče autobusu při zastavení na zastávce. Přijde mi to komické, že ustanovení, které by mělo práci řidičům hromadné dopravy ulehčit (zajišťuje, aby zastávky byly vždy volné), zároveň práci řidičům komplikuje a zastavení na zastávce přímo zakazuje. Smutný úsměv na tváři pak vyvolá představa, jak se naši zákonodárci, dopravci i samotní cestující postaví k problémům, které způsobí rozpor mezi zákonem a např. vyhláškou 175/2000 o přepravním řádu (z ní vychází dopravci při sestavování přepravního řádu) nebo např. pracovním řádem vydávaným dopravci pro řidiče, kde je jistě uvedeno, že řidič v rámci výkonu své práce zastavuje v zastávkách a tím je svým zaměstnavatelem donucen vědomě porušit zákon. Snad jsem jen špatně hledal nebo si nesprávně vykládám ustanovení zákona. Pokud tomu tak je, přivítám reakce povolanějších. Pokud se ale nepletu, moc by mne zajímalo, jak si dopravci s tímto problémem poradili."
Marcela Žižková, tisková mluvčí Ministerstvo dopravy, odpovídá:
"Tento pseudoproblém samozřejmě nemá žádný reálný základ. Již samotný význam slova zastávka je odvozen od slova zastavit, takže zastávka autobusu je určená pro zastavení autobusu a podobně. Řidiči vozidel hromadné dopravy, pro které je zastávka určena, ji samozřejmě mohou využít a nic tím neporušují. Zákon se musí aplikovat jako celek v kontextu celého právního řádu, ne vytrháváním jednotlivých normativních vět ze souvislostí."
Na výlet tedy letadlem, vrtulníkem, balónem ap., z významu toho slova to vyplývá.

Nejsme sami - idnes: Autobusy do zastávek nesmí - zákonodárci zapomněli