Vodíkový autobus Mercedes-Benz na veletrhu AUTOTEC 2006
Z vodíkových autobusů Citaro BUSportál vybral záběr z F1 Australie: Kimi Räikkönen, tým McLaren Mercedes s busem Mercedes-Benz Citaro na palivové články.

* Mercedes-Benz Travego EURO 4 a 3 x Mercedes-Benz Citaro EURO 5: palivový článek, BlueTec diesel na principu SCR a CNG. * Linde Gas zásobuje autobus Citaro vodíkem na veletrhu AUTOTEC 2006. *
* Mercedes-Benz Travego EURO 4 a 3 x Mercedes-Benz Citaro EURO 5: palivový článek, BlueTec diesel na principu SCR a CNG. * Linde Gas zásobuje autobus Citaro vodíkem na veletrhu AUTOTEC 2006. *

Mercedes-Benz autobusy na veletrhu AUTOTEC 2006

Prodejní oddělení Mercedes-Benz autobusy společnosti EvoBus Bohemia zve své zákazníky, novináře a mnoho dalších zájemců z řad veřejnosti na svůj stánek v rámci veletrhu užitkových vozidel AUTOTEC v Brně během 11. ročníku veletrhu AUTOTEC, kdy účast autobusů Mercedes-Benz výrazně posílí.

Seznam a technické parametry autobusů Mercedes-Benz v pavilonu G2:
  1. Dálkový Mercedes-Benz Travego s vyvýšeným podlažím (15 RHD)
    Osazení motorem: OM 457 LA, 315 kW/428 PS (Euro 4)
    Délka x šířka x výška: 12 140 mm x 2 550 mm x 3 740 mm
  2. Městský nízkopodlažní Mercedes-Benz Citaro
    Osazení motorem: OM 906 (h)LA, 205 kW/279 PS (Euro 5)
    Délka x šířka x výška: 11 950 mm x 2 550 mm x 3 009 mm


Seznam a technické parametry autobusů Mercedes-Benz v areálu výstaviště - kyvadlová doprava:
  1. Citaro FuelCell
    Osazení motorem: Zentral Reuland Asynchron-Elektromotor 600 Volt, 200 kW při 2100 ot./min. (EEV, Euro 5)
    Délka x šířka x výška: 11 950 mm x 2 550 mm x 3 688 mm
  2. Citaro CNG
    Osazení motorem: M 447 hLAG, 240 kW/326 PS (EEV, Euro 5)
    Délka x šířka x výška: 11 950 mm x 2 550 mm x 3 389 mm


Prezentaci autobusů Mercedes-Benz návštěvníci tentokrát najdou v samostatné expozici EvoBus Bohemia v pavilonu G2 určeném výhradně pro autobusy, oddělenou od expozice ostatních užitkových vozidel Mercedes-Benz v pavilonu V.

Mercedes-Benz se rozhodl aktivně vstoupit také do doprovodného programu letošního ročníku AUTOTEC – do mezinárodní konference pod názvem Silniční doprava a životní prostředí. Nejvhodnějším příspěvkem do debaty s tématem alternativních energetických zdrojů je autobus přímo na místě, který bude k dispozici návštěvníkům veletrhu. Mercedes-Benz při této příležitosti na veletrh AUTOTEC přiveze městský autobus CITARO s pohonem na palivový článek. Představení Citara s vodíkovým pohonem je naplánováno ve spolupráci se společností Linde Gas a.s., která zajistí zásobování vodíkem přímo v areálu výstaviště. V rámci doprovodného programu k veletrhu vystoupí dále dne 6.6. na konferenci Road Transport & Environment 2006 zástupce EvoBus GmbH s prezentací na téma Vodík jako pohon pro autobusy v rámci projektu CUTE.

Letošní ročník veletrhu AUTOTEC 2006 se stane vhodnou kulisou pro vyhodnocení kreativní soutěže o navržení nejvhodnějšího designu pro městský autobus Citaro pro studenty českých středních škol. 3.6.2006 bude vítěz soutěže slavnostně vyhlášen a odměněn přímo na stánku EvoBus Bohemia. Vítězný polep bude zdobit vůz Citaro vystavený v pavilonu G2.

Nedílnou součástí expozice EvoBus Bohemia bude také prezentace doprovodných služeb OMNIplus, které spočívají v zajišťování servisních služeb, SERVIS 24h, v rychlých dodávkách originálních náhradních dílů, ve zpětném odkupu, popř. prodeji ojetých autobusů, zpracování financování projektů a školení řidičů v bezpečné a hospodárné jízdě. Návštěvníci veletrhu AUTOTEC budou mít unikátní možnost prohlédnout si maketu nového, v Evropě celkově 40., servisního centra - ServiceCenter Praha. autobusů Mercedes-Benz.

TZ DaimlerChrysler

Viz Ze zahájení výstavby ServiceCenter Praha pro autobusy EvoBus Bohemia (CZ+EN)

Mobilní plnicí zařízení na veletrhu AUTOTEC

Zařízení na plnění vodíku, které bude na veletrhu AUTOTEC sloužit k plnění vodíku, prezentuje nejjednodušší způsob, jak naplnit nádrže vozidel poháněných vodíkem. Plnicí zařízení propojí vodíkový trajler, případně svazek tlakových lahví, s nádržemi vozidla, čímž dojde k vyrovnání tlaků v těchto prostorech a vozilo je v podstatě natankováno. Obsluhu plnicího zařízení a dodávky vodíku pro pohon autobusů na veletrhu AUTOTEC zajišťuje Linde Gas a.s., nejvýznamnější dodavatel technických plynů v České republice.

Pro běžný každodenní provoz vozidla je tento tlak (méně než 200 barů) nízký, především z důvodu dojezdu. Proto Linde vyvíjí i další mobilní zařízení, která dokáží dopravní prostředky jezdící na vodík naplnit. Příkladem těchto aktivit je mobilní čerpací stanice zabudovaná do klasického logistického kontejneru. Tato čerpací stanice bude v nejbližších dnech k vidění při doprovodných akcích na fotbalovém mistrovství světa v Německu. Stanice má v sobě zabudovaný kompresor, kterým se docílí požadovaného tlaku a tedy i maximálního dojezdu na jedno tankování.

Vodík jako nositel energie budoucnosti

Koncern Linde se na globální úrovni velmi intenzivně zabývá využitím vodíku. Dlouhodobě úspěšně spolupracuje na výzkumných projektech týkajících se tématu „vodík jako nositel energie budoucnosti“ a řadu let se účastní téměř všech významnějších projektů na podporu vodíkového pohonu pro automobily. Jejich výsledkem je mimo jiné výstavba čerpacích stanic na vodík pro automobily a autobusy, které vodík používají jako pohonné palivo. Linde zde využívá své know-how v mnoha oblastech týkajících se vodíku od výroby, přes zkapalňování, dopravu až po jeho využití. Ze 70 vodíkových čerpacích stanic na světě jich 30 provozuje Linde.

Evropská vodíková dálnice

Linde v roce 2005 prezentovalo svou vizi „Evropské vodíkové dálnice“ – dálničního okruhu procházejícího hlavními centry vývoje a výroby automobilů v Německu. Vize počítá s instalací čerpací stanice vodíku na každých 50 km dálnice. Na celkové trase zhruba 1800 km, která by spojovala německá města Berlín, Lipsko, Mnichov, Stuttgart a Kolín nad Rýnem, by mělo být nově vybudováno 35 nových čerpacích stanic na vodík – převážně v areálu již existujících čerpacích stanic. Podle zpracované studie nepřesáhnou náklady na dálnici 30 milionů eur. Tyto prostředky jsou potřebné na vytvoření evropské automobilové vodíkové infrastruktury do roku 2020 a zpřístupnily by vodík více než 120 milionům lidí, což představuje celou jednu třetinu populace Evropské unie.

Automobilový průmysl je připraven

V současné době existuje na světě přibližně 500 vozidel, která jezdí na vodíkový pohon. Tyto modely slouží automobilkám k testování nových technologií. Nejnovější verze vodíkových automobilů mají jízdní dosah okolo 450 km, což je vzdálenost srovnatelná s konvenčními automobily. Doba tankování se zredukovala na pouhé tři minuty. První vozy jsou tedy k dispozici.

Vodík je ekologické palivo budoucnosti

Vodík lze používat v palivových článcích i v upravených spalovacích motorech. Jediným produktem spalování zůstává čistá voda – nevznikají žádné toxické látky, oxid uhličitý, ani jiné škodliviny. V současné době se vodík vyrábí ze zemního plynu. Vodík je možné vyrábět rovněž z vody elektrolýzou, či z jiných obnovitelných přírodních zdrojů.
Tisková zpráva Linde Gas a.s. Praha, 25. dubna 2006

Vodíkový autobus Mercedes-Benz na veletrhu AUTOTEC 2006