Kruševac, Karditsa, Brusel a Pontevedra získávají evropská ocenění za udržitelnou mobilitu

EU vyhlásila vítěze čtyř cen Evropského týdne mobility 2019. Cílem každoroční kampaně je podpořit čistou mobilitu a udržitelnou městskou dopravu a ukázat možnosti zlepšení kvality života a zdraví.
EU vyhlásila vítěze čtyř cen Evropského týdne mobility 2019. Cílem každoroční kampaně je podpořit čistou mobilitu a udržitelnou městskou dopravu a ukázat možnosti zlepšení kvality života a zdraví.
Kruševac (Srbsko) je vítězem ceny EUROPEANMOBILITYWEEK 2019, cenu pro menší obce získala Karditsa (Řecko). Ve velkých regionech zvítězil Brusel a 1. cenu EU za bezpečnost na městských silnicích získala Pontevedra (Španělsko).
 
Komisařka pro dopravu Adina Văleanová uvedla: „Chtěla bych upřímně blahopřát vítězným městům - vaše činnost je příkladem a ukazuje, jak velkou roli může hrát městská samospráva při vytváření čistších, bezpečnějších a udržitelnějších měst. Doufám, že budou inspirací pro obce a města, která přehodnocují své strategie mobility, v neposlední řadě v důsledku současné pandemie.“

Kruševac, Srbsko - vítěz EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 pro větší obce

Srbské město Kruševac zapůsobilo na porotu svými širokými aktivitami, podpořenými silnou účastí občanů a politickou podporou místní vlády. I starosta chodil pěšky, aby podpořil akci s udržitelnou mobilitou. Během EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 si městské ulice užívaly nový život bez aut, a to nejen v centru města, které ovládli chodci, ale také na předměstí, kde lidé organizovali různé aktivity. Byla změněna také tvář města, byly vybudovány nové cyklostezky, chodníky, náměstí, městské parky, lavičky a různé atrakce.

Dalšími finalisty v kategorii větších obcí jsou Rethymno (Řecko) a Vratislav (Polsko).
 
Karditsa, Řecko - vítěz ceny EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 pro menší obce

Karditsa získala porotu díky propagačních materiálů a partnerství na podporu udržitelné mobility. Během EUROPEMOBILITYWEEK 2019 se město spojilo s desítkami organizací včetně škol, hudebních akademií, vládních institucí, policie, hasičů, občanských organizací, které byly všechny vyzvány k účasti na týdnu oslav mobility. Mezi další iniciativy patřily finanční výhody pro společnosti zavádějící opatření pro udržitelnou mobilitu a zavedení dojíždění na kole do práce nebo chůze pěšky.
 
Dalšími finalisty jsou Alfândega da Fé (Portugalsko) a Paide (Estonsko).

Region hlavního města Bruselu, Belgie - vítěz 8. ceny za plánování udržitelné městské mobility (SUMP)

Region hlavního města Bruselu si stanovil jasné a ambiciózní cíle udržitelné mobility, mezi něž patří do roku 2030 nulová úmrtnost v silniční dopravě, omezením používání automobilů, snížením rychlosti do 30 km za hodinu do roku 2021 a zvýšením počtu pěších zón. Porota byla zvláště zaujata přístupem k dosažení těchto cílů, které město vnímají jako „ekosystém“. Úspěchy města jsou silně podporovány všemi zúčastněnými stranami, účastí občanů a implementací „superbloků“, inovativního konceptu urbanismu.
 
Dalšími finalisty jsou Kaunas (Litva) a Wrocław (Polsko).

Pontevedra, Španělsko - první vítěz EU Urban Road Safety Award

Pontevedra od roku 1999 důsledně snižuje počet úmrtí na silnicích ve městě a dosáhlo v letech 2011 až 2018 nulových úmrtí na silnicích. Řada opatření zajišťuje, aby bezpečnost a udržitelnost šly ruku v ruce. Město použilo jasnou a pečlivou monitorovací strategii, aby určilo, které politiky jsou efektivní a které je třeba aktualizovat, což má za následek zvýšení aktivní mobility, jako je chůze a jízda na kole: V Pontevedře chodí do školy 80% dětí ve věku 6–12 let samostatně . Porota byla ohromena tím, že Pontevedra využila širokou škálu opatření, včetně snížení rychlostních limitů na 10 - 30 km/hod. a vytvořila množství veřejných prostor, které jsou atraktivní pro chodce.

Dalšími finalisty jsou Jaworzno (Polsko) a Ordu (Turecko).

Evropský týden mobility probíhá každý rok od 16. do 22. září. Loni se aktivně zapojilo více než 3 100 obcí a měst.

Přihláška do letošního Evropského týdne mobility