Jakou záruční dobu má nový autobus ?
Jak to je u čínského autobusu Yutong, se možná dozvíme letos, kdy se chystá do České republiky. Fotografie z Autosalónu Nitra 2005.
Autobus není spotřební zboží, a proto se jeho prodej řídí jinými předpisy. Scania, Volvo, EvoBus (Mercedes-Benz a Setra), TEZAS (dealer Karosa), Solaris, SOR, Turancar (Isuzu), VDL Bova, Neoman (Neoplan a Man), ROS, MAVE, TEDOM.
Čtvrtek, 19. leden 2006, dabra
BUSportál zaujal dotaz čtenáře časopisu Doprava a silnice1-2006. Inspirovali jsme se a zeptali se na záruční dobu dalších výrobců a dovozců autobusů - Volvo, EvoBus (Mercedes-Benz a Setra), TEZAS (dealer Karosa), Solaris, SOR, Turancar (Isuzu), VDL Bova, Neoman (Neoplan a Man), Tedom, Ekobus - a mini a midibusů - KHMC, MAVE, ROS. Dodatečně jsme oslovili Solbus (Beulas).

Vyznačené společnosti odpověděly.

Dotaz v časopise Doprava a silnice se sice týkal pravděpodobně nákladního vozu, ale pro autobus platí odpověď jistě také. Z odpovědi Martiny Jiráskové ze společnosti Scania CZ:
"Prodej zboží jako jsou například osobní automobily se řídí jinými předpisy (Obchodní zákoník) než spotřební zboží (Občanský zákoník). Obchodní zákoník (ani související předpisy Evropské unie) nic takového jako dvouletá záruka nestanovuje, tam se vše řídí smlouvami. Pokud by výrobce poskytoval záruku půl roku a zákazník na to přistoupil, je to v pořádku. Scania tím, že poskytuje roční záruku, nic neporušuje. Navíc záruku poskytuje výrobce ne importér. Ten nabízí /Scania CZ/ pojištění nákladů na opravy ve druhém a třetím roce provozu."
BUSportálu k záruční době nových autobusů odpověděli:
 • Společnost Volvo má zaruční podmínky platné celoevropsky - základní princip 12 měsíců celé vozidlo a 24 měsíců nebo 200 tis.km záruka hnací skupiny tzv. "drive line warranty". Podle individuálních potřeb můžeme poskytnout tzv. rozšířené záruky.
  Volvo BUS Corporation, Radko Manda
 • Na otázku obecně odpovědět nelze, protože přeje-li si zákazník jiné podmínky, jsme připraveni s ním jednat a vycházet mu vstříc. Jinak EvoBus Bohemia na nové autobusy Mercedes-Benz a Setra standardně poskytuje záruku 1 rok na celé vozidlo a 2 roky nebo 200 tis. km na kinematický řetězec.
  EvoBus Bohemia, Luděk Bína.
 • Firma Solaris Bus & Coach a.s. poskytuje základní záruku v délce 24 měsíců. Vše další závisí na jednání se zákazníkem, na zadání zadavatele v zadávací dokumentaci apod..Dále je možné nad standard poskytnout prodlouženou záruku na určité části vozidla, např. na karoserii, motor a jiné.
  SOLARIS CZECH, Jaromír Ručka
 • Na dodané smluvní autobusy poskytuje Karosa záruční dobu (pokud není v kupní smlouvě uvedeno jinak): 24 měsíců – základní záruka na celé vozidlo, 60 měsíců – záruka na prorezivění karosérie (vznik otvoru v karoserii v důsledku přirozeného působení okolních vlivů a koroze materiálu bez předchozího mech.poškození)
  TEZAS Praha, dealer autobusů Karosa, Radislav Rožánek
 • Firma SOR Libchavy poskytuje záruční podmínky následovně:
  Základ – 12 měsíců na autobus jako celek, 24 měsíců na agregáty, 60 měsíců na prorezavění karosérie Na základě individuálního jednání můžeme poskytnout rozšíření záruky.
  SOR Libchavy, Michal Kubasa
 • Dealer autobusů Isuzu Turquoise Turancar poskytuje standardně záruku 12 měsíců, resp. 100 000 km podle toho, co nastane dříve.
  Turancar, Josef Machala
 • Na autobusy VDL BOVA je standardně poskytována roční záruka na základě „ Garančního certifikátu“ na kompletní bus a dva roky na „ Drive line“ – hlavní komponenty BEZ OMEZENÍ KILOMETRŮ.
  VDL BOVA CZ, Pavel Schlosser
 • Na autobusy MAN a NEOPLAN poskytujeme základní záruku 1 rok na celé vozidlo a 2 roky na hnací řetězec. U autobusů kategorie VIP CLASS (např. MAN Lion´s Star, NEOPLAN Starliner, Skyliner) poskytujeme standardně 2 roky na celé vozidlo bez omezení najetých kilometrů včetně servisní smlouvy, která je zdarma. Rozšíření základních záruk je možné, většinou v balíčku se servisní smlouvou.
  Autobusy MAN a Neoplan / Vertriebomnibusse, Stanislav Střeštík
 • Minibus zakoupený ve společnosti ROS,a.s. má následující záruční podmínky: Na vozidlo 2 roky bez omezení počtu najetých kilometrů, na zástavbu 2 roky, na lak 3 roky a proti prorezavění 6 roků
  ROS a.s. , Zdenek Trpělka
 • Dáváme všeobecnou záruční dobu na autobus MAVE, popř. autobusovou vestavbu, 1 rok. Dále případně na vyjmenované komponenty z podvozku 2 roky a lak 3 roky.
  MAVE, Martin Vrla
 • Záruka na autobusy TEDOM je od 12-24 měsíců dle obchodního případu. Záruka proti prorezivění karoserie bez předchozího poškození je minimálně 12 let.
  Tedom s.r.o., divize BUS, Jiří Rosický