Čechoameričan zachráněn, co Čechojugoslávec?
Podporu Čechojugoslávce doprovází slogan ''ZBOG LJUBAVI – pro lásku''. Právě ta všechny přispěvatele, fanoušky i organizátory spojuje.

Sbírka na přepravu trolejbusu Škoda 14 TrE překonala stanovenou hranici 700 000 Kč, u konce ještě ale není. Peníze navíc pomohou česko-jugoslávskému trolejbusu Škoda-Sanos.
Sbírka na přepravu trolejbusu Škoda 14 TrE překonala stanovenou hranici 700 000 Kč, u konce ještě ale není. Peníze navíc pomohou česko-jugoslávskému trolejbusu Škoda-Sanos.
Dne 11. listopadu 2019 odstartovala veřejná sbírka na financování trolejbusu Škoda 14 TrE z amerického Ohia do Čech. Podrobnosti, které jsou v současnosti už čtenářům pravděpodobnosti známé, jsme popisovali už v minulosti

Sbírka si kladla za cíl vybrat za 60 dnů 700 000 Kč. Na tuto částku byly odhadnuty náklady za převoz darovaného trolejbusu. Situaci komplikoval fakt, že trolejbus se vzhledem k širší karoserii nevejde do klasického námořního kontejneru. Ambiciózní cíl sbírky, na který mohl leckdo nahlížet jako bláznovství či snílkovství, se ale v předposlední den roku 2019 povedlo splnit. Ve 23:41 byla překonána částka 700 tisíc Kč. Hlavní překážku pro záchranu trolejbusu Škoda 14 TrE se tak za přispění řady fanoušků podařilo překonat a trolejbus v roce 2020 zamíří do České republiky. V prvním roce trolejbus bude vystaven v pražském muzeu MHD ve Střešovicích, dále pak v Muzeu Dopravy ve Strašicích na Rokycansku. Návrat trolejbusu do Čech podpořilo celkem 534 příspěvků, někteří fanoušci přispívali i opakovaně. Sbírku kromě jednotlivců podpořila i společnost Škoda Electric, která se příspěvkem 10 % z cílové částky (70 000 Kč) stala nejštědřejším přispěvatelem.

Jak uvádí ve svém komentáři pořadatel sbírky, Libor Hinčica, po aktualizaci cen mohou skutečné náklady na převoz trolejbusu ještě stoupnout, i tak je ale snaha platformu využít a udělat radost ještě někomu dalšímu.

Libor Hinčica, se proto rozhodl věnovat další vybrané peníze, které nebudou využity na přepravu Čechoameričana, na podporu jiného „trolejbusového míšence“, a to konkrétně na česko-jugoslávský trolejbus Škoda-Sanos. Výnosy ze sbírky by měly pomoci financovat opravu trolejbusu, kterou na bázi dobrovolnictví realizuje Pardubický spolek historie železniční dopravy.

Možnost přispívat na Čechojugoslávce končí společně s celou kampaní 10. ledna 2020.

Podrobnosti na stránkách kampaně.


Čechoameričan zachráněn, co Čechojugoslávec?
Původně zlínský trolejbus Škoda-Sanos č. 329 našel druhý domov v Pardubicích. Foto: Zdeněk Kresa, 13.5.2017.