České republice se daří plnit cíle udržitelného rozvoje

Zpráva OSN o udržitelném rozvoji, která hodnotí 17 cílů, které mají všechny státy splnit do roku 2030, nás zařadila na sedmé místo, hned za skandinávské země.
Reklama
Zpráva OSN o udržitelném rozvoji, která hodnotí 17 cílů, které mají všechny státy splnit do roku 2030, nás zařadila na sedmé místo, hned za skandinávské země.
V New Yorku skončilo každoroční setkání členských států OSN (High Level Political Forum), jehož tématem bylo hodnocení naplňování cílů udržitelného rozvoje stanovených „Agendou 2030“.

„K udržitelnému rozvoji přistupujeme doopravdy zodpovědně – cíle stanovené „Agendou 2030“ bereme v potaz při přípravě národních strategií i při nastavování čerpání evropských fondů v období 2021-2027. Zpráva OECD velmi pozitivně vnímala také to, že do rozvoje zapojujeme široké spektrum partnerů. Například při přípravě Národního investičního plánu uplatňujeme princip partnerství, kdy podněty přichází od místních a regionálních samospráv," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která Českou republiku na setkání zastupovala.

„Agenda 2030" byla přijata v září 2015 na summitu OSN a formuluje závazky v podobě 17 cílů udržitelného rozvoje týkajících se například sociálního začleňování, ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje měst (Smart Cities), bydlení, posílení rovnosti či odstranění extrémní chudoby a hladu.

Zpráva o udržitelném rozvoji vydávaná OSN prezentuje tzv. Index udržitelného rozvoje, který shrnuje plnění všech 17 cílů, které by měly být naplněny do roku 2030. Postavení ČR na 7. místě (ze 162 zemí) vychází ze souhrnného indexu (str. 20), který umožňuje porovnání států a jehož součástí jsou dílčí indikátory pro jednotlivé cíle. Kromě samotných indikátorů je monitorován i trend (tj. zda se daný indikátor, případně cíl zlepšuje, stagnuje nebo klesá) a celkový stav jednotlivých cílů udržitelného rozvoje. Konkrétní data o České republice jsou k dispozici zde

MMR