Výrobce českých baterií HE3DA plánuje otevřít gigatovárnu koncem roku 2019
Vizualizace továrny Magma Energy Storage na baterie HE3DA v Horní Suché. Foto MES

Stavba továrny Magma Energy Storage na baterie HE3DA v Horní Suché úspěšně pokračuje. Výrobce baterií HE3DA má pět miliard na další investice.
Reklama
Stavba továrny Magma Energy Storage na baterie HE3DA v Horní Suché úspěšně pokračuje. Výrobce baterií HE3DA má pět miliard na další investice.
Haly továrny Magma Energy Storage (MES) jsou připraveny na instalaci technologií pro zpracování nanotechnologií pro výrobu bateriových článků. Podle serveru SolarniNovinky.cz, který si koncem května měl možnost stavbu továrny prohlédnout, má výrobní hala 3 patra. V 1. patře je recepce, největší část však bude patřit výrobním linkám, které se právě instalují. Prostory budou hermeticky odděleny po dokončení tak, aby výroba probíhala ve velmi čistém prostředí. Absolutní novinkou je nová vývojová laboratoř pro testování bateriových technologií, která je již funkční ve 2. patře budovy a bylo zde v době exkurze přítomno několik tuzemských i zahraničních vědců. Kromě prostorů v Praze- Letňanech má HE3DA další vývojové pracoviště přímo na Karvinsku a třetí vývojová laboratoř bude v USA. Ve 2. a 3. patře se kromě vývojové laboratoře budou nacházet firemní kanceláře, relaxační zázemí pro zaměstnance, včetně posilovny, a také firemní jídelna. Na střeše budovy bude stát velká fotovoltaická elektrárna, která bude uvedeno do provozu v roce 2020 poté, co firma spustí výrobu.
 
Investoři projektu českých baterií věří natolik, že už do něho vložili a ještě vloží stamiliony korun. Ukazují to informace z trhu, které získal deník E15.

„Aktivně investory nevyhledáváme, ale stále registrujeme velký zájem," uvedl Milan Rýdl, prezident fondu Battery Unite, který pro bateriový projekt zajišťuje financování. Továrna by měla spustit produkci na konci letošního roku. Zájem je podle zástupců firmy tak velký, že by už teď bylo možné okamžitě financovat rozšíření výroby. „Druhá etapa bude přesahovat zvýšení základního jmění na 5,5 miliardy korun, které už máme zajištěné,“ uvedl Radomír Prus ze společnosti Magna, která bude baterie HE3DA v Horní Suché vyrábět. Výstavba závodu a prvotní investice vyšly na 1,3 miliardy korun. Další miliardy umožní dosáhnout výroby baterií o celkové kapacitě 1,2 gigawatthodiny ročně.

„Jsme si stoprocentně jistí, že rozšíření na cílovou kapacitu nastane velmi brzy, poptávka je přímo šílená,“ vysvětluje Rýdl. Čeští investoři jsou naopak k pětimiliardové částce skeptičtí. „Pokud by transakce skutečně dopadla úspěšně, bude to jeden z největších technologických projektů v Česku,“ říká například šéf fondu UP21 Vítek Šubert. Plány Magny jsou přitom ještě ambicióznější, na severu Moravy chce investovat až miliardu eur.

Ve srovnání s dřívějšími prohlášeními se však český nápad prodražuje. Investice 1,3 miliardy korun měla původně stačit na plnohodnotné spuštění výroby, ne pouze na zkušební provoz. „Investice do výrobního závodu Magna oproti konvenčním závodům zahraničních firem vyrábějícím baterie s obdobnou kapacitou je více než dvojnásobná,“ říká Tomáš Kazda, který se věnuje vývoji bateriových systémů na VUT v Brně. Další odborníci pochybují o samotné technologii baterií, která by podle jejího autora Jana Procházky měla způsobit převrat ve vývoji elektromobilů. Podrobné parametry baterií jsou totiž málo známé, což HE3DA ospravedlňuje obavami o krádež technologie.

Baterie, kterou patentovala společnost HE3DA, dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za velmi nízkou cenu, ale s vysokou bezpečností. Dva základní typy baterií budou sloužit buď jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu, nebo budou mít využití v elektromobilech či v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie. "Na baterie pro elektromobily by se HE3DA chtěla soustředit během dvou let, již probíhají jednání se všemi důležitými výrobci," řekl Radomír Prus.

Výdrž baterií má být 20 let, potom je firma plánuje zpětně odkupovat a recyklovat. „Tím, že nepoužíváme lepidla, můžeme baterii zase rozebrat, oddělíme materiály a pak ji zase složíme,“ podotkl Prus. Firmě se na jaře podařilo dokončit patentový proces. V následujících týdnech podle zástupců HE3DA získá německou certifikaci TÜV.

Klíčovými partnery Projektu MES jsou firmy EXELSIOR ENGINEERING a.s., která  poskytne společnosti Magna Energy Storage a.s. potřebné technologické know-how, a společnost HE3DA s.r.o., která je vlastníkem patentů a zabývá výhradně výzkumem a vývojem v oblasti technologií a jeho aplikací do výroby a praxe.
 


Solarninovinky.cz, E15, MES, HE3DA


Výrobce českých baterií HE3DA plánuje otevřít gigatovárnu koncem roku 2019
Stavba výrobní haly v květnu 2019. Foto SolarniNovinky.cz