Na jihu Brna možná v budoucnu vznikne dopravní uzel pro hyperloop
Za 50 let možná v Brně vyroste nejhezčí zastávka u nás. Foto Kristýna Uhrová

Futuristická zastávka pro hyperloop je už navržena. Město jedná o proveditelnosti hyperloopu se společností Hyperloop Transportation Technologies dva roky.
Futuristická zastávka pro hyperloop je už navržena. Město jedná o proveditelnosti hyperloopu se společností Hyperloop Transportation Technologies dva roky.
Dřevěný mrakodrap prorostlý zelení vznikl jako výsledek semestrální práce v Experimentálním ateliéru na Fakultě architektury VUT v Brně pod vedením architekta Jiřího Vítka. "Zaměřila jsem se na návrh stanice pro dopravní prostředky nejvyšší rychlosti, původně to mělo být pro vysokorychlostní železnici. Tím, že jsme ale přemýšleli minimálně padesát let dopředu, rozhodla jsem se navázat na jednu z nejnovějších technologií, což je právě hyperloop,“ vysvětluje autorka návrhu Kristýna Uhrová. Přestupní stanice s futuristickým vzhledem by měla být umístěna v jižní části Brna mezi řadu mrakodrapů včetně AZ Toweru na jedné straně a lužní les na straně druhé. Myšlenka propojení civilizace a přírody se tak promítá i do návrhu samotného mrakodrapu. Jeho konstrukce je navržena ze dřeva a pórovitá struktura umožňuje, aby jím prorůstala zeleň. Jádro stavby by však mělo ukrývat ty nejnovější technologie. Mrakodrap by však nesloužil pouze jako přestupní stanice hyperloopu, lidé by v něm mohli také bydlet nebo pracovat.

Návrh futuristické stavby zaujal představitele města Brna, kteří o hyperloopu v Brně jednají s americkou firmou Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Město v lednu 2017 podepsalo se společností HTT memorandum, které má za cíl nastavit spolupráci jednotlivých aktérů k budoucímu zpracování studie proveditelnosti technologie Hyperloop na trase Praha-Brno-Vídeň-Bratislava. Podle sdělení města Brna se o detailech stále aktivně jedná. Měla by obsahovat např. analýzu konstrukčních či provozních požadavků, potenciální uvažované koridory pro Hyperloop či prognózy přepravní poptávky.

Koncept je také součástí tématu Mezinárodní univerzitní studentské soutěže MUNISS „Proměna města v čase – Jižní centrum“. MUNISS je meziuniverzitní soutěž, která v Brně probíhá již od roku 2011, a v roce 2016 se přidala také Bratislava. Studenti si v soutěži mohou vyzkoušet schopnost týmové spolupráce v mezinárodním týmu a diskuzi s odborníky na vybraná témata. Město díky tomu získá nové pohledy a inovativní nápady týkající se problémů, které řeší ve svém rozvoji, a to s ohledem na široké spektrum oblastí vzhledem k zapojení různých univerzit a fakult. Mezinárodní spolupráce má pro obě města obrovský přínos, projekt MUNISS otevírá možnost podívat se prostřednictvím studentů na dané situace z nového a mnohdy zcela odlišného úhlu pohledu.

S myšlenkou hyperloopu přišel před pěti lety kalifornský vizionář Elon Musk. Hyperloop je označení pro dopravní technologii budoucnosti, která využívá magnetické levitace. Přeprava by měla probíhat v přetlakových kapslích velikosti vlakového kupé, které putují podtlakovým potrubím neuvěřitelnou rychlostí přes 1000 km/h. Technologický koncept poskytl volně k dispozici, aby jej mohly dopracovat a rozvíjet další společnosti. Jednou z nich je také HTT, která by chtěla zkušební provoz hyperloopu zahájit ještě v tomto roce ve francouzském Toulouse.










Na jihu Brna možná v budoucnu vznikne dopravní uzel pro hyperloop
Foto Kristýna Uhrová
Na jihu Brna možná v budoucnu vznikne dopravní uzel pro hyperloop
Foto Kristýna Uhrová